Rozsdafoltot járólapról hogy lehet eltüntetni?
>Már vadászok egy rozsda foltra, eskü, kipróbálom!!!!!
>Eddig a rozsdásszög változatlan formában úszkál a >kólában!
Itt több dolgot értettek sokan félre, megpróbálom tisztába tenni:
A vízkőoldó nem rozsdamaró, ezért pl. a vasszögedre se ezt kenném... Persze sav és így biztosan marja az is, meg a foszforsav kicsit lepassziválja a felületet utána. De nem optimálisan, mert nagyon eltérő az egyes összetevők aránya, a rozsdaoldó szerekhez képest. Rozsdamarásra tehát ott vannak a rozsdamaró szerek, ne keverjük össze őket.
A kóla „veszélyessége”:
Sok cikket olvasni net szerte, hogy a kóla feloldja a virslit, ahogy a gyomrot, stb. Ezek ügyesen szervezett diákcsínyek, kamuk. Van ilyen a víz mérgezőségéről is.
Valójában a kóla ezerszer kevésbé maró szer, legalábbis a bolti formájában, mint a tisztítószerek általában. A kristályos citromsavat se eszi meg senki, holott az élelmiszerekben meg semmi bajunk tőle. Ugyanaz a helyzet pl. a finoman sózott levessel, meg a tömény sókristály majszolgatásával. Egyszerűen meg kell érteni, a töménységtől függően minden szer másképpen hat, még az ivóvíztől is lehet vízmérgezést kapni… Szóval attól, hogy valami élelmiszer, még tisztításra is használható.
A vasszögnél maradva: Ha tényleg rozsdát akartok élelmiszerrel maratni fémről, akkor dörzsöljétek inkább be erősebb fajta vereshagymával! Mert az leviszi a késről is a rozsdát, mikor sok hagymát szeletelsz vele. Sőt, utána passziválja is a felületet. Pedig a hagymára már senki se mondhatja, hogy pfuj, szintetikus csinálmány és ezért mérgező... :)
Láthatóan az se mindegy, hogy hol az a rozsdafolt! Pl. Ruhában lévő foltot nem kell kólával vagy hagymával, pucolni. Ugyanis azt nem szabad bevizezni. Ehelyett amit lehet, még a tisztítás előtt le kell rázogatni róla. Utána nyers (tehát szennyezetlen, színtelen) étolajat neki! Itt meg az olajhoz tapadnak a rozsdaszemcsék a kóla helyett. Bő olaj esetén az olaj felhígítja a rozsdát, s az anyag aljáról lefolyik. Így erősen csökkenti a ruhát megfestő rozsdaszemcsék számát, ami a folt kellemetlen színét adja. Utána (csak a foltos részt) a maradék rozsdás étolajat szigorúan nem mosószerrel, hanem citromolaj tartalmú sűrűbb mosogatószerrel továbbdörzsölgetve emulgeáljuk. Végült ezt a rozsdás - olajos - mosogatószeres emulziót bő vízben mindenestől kiáztatjuk. Fontos, hogy nem az egész ruhát, hanem csak és kizárólag a foltot, másképp az oldott rozsdaszemcsék az anyag más helyeit is befoghatnák. Ha már kijött a rozsdafolt, akkor lehet kimosni a teljes ruhát.
Vissza a járólapra: Kétszer is leírtam: nem úgy hat, hogy felmarja, hanem fizikai módon szedi le a rozsdafoltot. Valamiért mégis kémiailag oldó-maró dolgokhoz akarjátok hasonlítani. Annyi kémia tényleg van benne, hogy az alkotóelemei savas komponensei a zsírokat oldják kissé, (nem jobban, mint mondjuk az alkohol vizes oldata, vagy mondjuk a hígított citromlé)
De ezt leszámítva tiszta FIZIKA!!! Van benne kolloid-fizika, felületi feszültség, ionos vonzás, ozmotikus hatás, adhézió és kohézió, illetve implózió is. Ezek szerencsés összessége fejti ki a hatást.
Az implózió igényel némi magyarázatot: az oldott szénsav okozta összeomló buborékok is szerephez jutnak, mert mint milliárdnyi apró kefe felvakargatják a mikro szemcséket, amik ettől kezdve a kólában lebegnek, nem tapadva vissza a felületre. A kólafoltot viszont a közönséges mosogatószer lazán felszedi a csempéről, vagy ha nagyon rászáradt, zselésedett a benne lévő cukros szmötyitől, akkor friss kólával feloldva letörölhető, s kevés tiszta vízzel áttörölhető. Szóval nem kémiai a tisztítás, legalábbis nagy részben nem az. Ezért hiába hasonlítgatja valaki vasszegekhez, vízköves edényekhez, zsíros anyaggal és vízkővel rétegesen szennyezett edényzetekhez, vagy éppen a gyomrához. :))
Szintén ezért nem lett szebb a kólától a mosogatód sem! De pl. zománcos porcelán, zománcozott fém, vagy saválló esetén 30%-os hidrogénperoxid+33%-os sósav 1:1-es keverékétől már szebb lesz, persze csak ha tudsz közben rendesen szellőztetni és van alkalmas vastag gumikesztyűd, mert a járulékosan felszabaduló némi klór nem emberbarát... Na EZ pl. színtiszta KÉMIA: A felszabaduló naszcensz oxigén eloxidálja, a klór pedig szétmarja a szennyeződéseket. Rozsdára ezt se ajánlom, de a vízkövet másodpercek alatt lezabálja és az öreg wc-ből, mosogatóból vadiújat varázsol, akármilyen vastag is volt már rajta a szmötyi! :)
Összefoglalva: Kinek-kinek a magáét mindig. Csempén rozsdára, vérfoltra kólát. Fémen rozsdára hagymát. Ruhán rozsdára nyers étolajat. Vízkőre peroxidot sósavval, ha már nem szeretjük nagyon a gyári tisztítószereket. Remélem, így már félreérthetetlen a dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!