Ha annyira fontos, hogy gyűjtsük az olajat és ne kerüljön a lefolyóba, mi történik a rengeteg mosogatószeres vízzel, az talán felszívódik?
Kicsit furcsának tartom, hogy szinte lenyalom a tányért, hogy még mosogatáskor a tányérról se menjen olaj talán a szivacsra sem, de közben az a rengeteg kemikália, ami miatt tele van biztonsági figyelmeztetésekkel a szer flakonja, konkrétan 100%-ban beömlik a lefolyóba használat közben.
Jobban oldódik a vízben? És ha igen, kevésbé ártalmas?
De nem vagyok vegyész/kémikus/biológus, ezért érdekel.
Egyik se tesz jót. Ha elkerülhető, egyik se jusson a lefolyóba - csak hát mosogatni muszáj. Ha koszos edényből eszel és megbetegszel, az orvosi kezelésed komoly környezetterheléssel jár.
Tisztítószerből létezik teljesen növényi alapú, lebomló is egyébként.
Kérdező, itt az arány és mennyiség számít.
Amikor mosogatod a zsíros, olajos edényeket, tányérokat, akkor meleg vizet használsz közben és mosogatószert, ami mind zsíroldó hatású. Ez vagy segít a zsírt apró cseppekben elkeverni a vízzel vagy eleve bontja is a zsírmolekulákat. Ha viszont simán le akarod önteni a használt olajat a mosogatóba vagy vécébe, akkor egyben sok olaj kerül a vízbe. Az olaj tapad is meg a sűrűsége kisebb is a vízénél, a csövekben könnyen dugót okoz.
A szennyvíz telepen többféle szétválasztása történik a szennyvíznek, egy részét a vízen úszó vagy épp lesüllyedő szennyezésnek így tudják elválasztani - lekanalazzák róla a szennyeződést, a leülepedett szennyről leengedik a tisztább részt. Aztán meg jó esetben biológiai lebontásra, ahol a zsírt is "megeszik" azok az élő szervezetek amikkel ezt végzik, persze van mellette szűrés és egyéb tisztítás is mielőtt visszaengedik a vizet a természetbe. Ha nagy dugókban megy bele sok-sok használt olaj egyben, azzal sokkal nehezebb dolga van a víztisztító rendszernek. Ha mindenki minden olajat leöntene a lefolyóba akkor megoldhatatlan lenne az egész.
A másik oldala pedig az, hogy attól mert a sütőolaj, használt étolaj főzéshez már nem jó, attól még alapanyagként a vegyipar - kőolaj ipar - fel tudja használni és értékes termékekké tudják átalakítani. Ezért is megy a használt sütőolaj gyűjtése az országban régtől fogva, a lakosságtól nm gyűjtötték állandóan, de a nagy felhasználóktól, éttermektől, kifőzdéktől, ipari konyháktól mindig is összeszedték és van, hogy fizetnek is érte.
Egy igen jó anyagot öntenél le a lefolyóba, amiből nagyobb részben biodízel lesz a végére.
A sok kemikália sem jó, ezért is nem mehet be a szennyvíz a folyókba, tengerbe közvetlen, nem csak azért mert a vécé is ebbe folyik bele. A szennyvíz tisztításnak megvannak a maga lépései amikkel ezeket a vegyianyagokat is elbontják vagy kivonják a szennyvízből legalább elfogadható mértékig. Ezért is nem szabad pl. a gyógyszereket a lefolyóba önteni, így is az ivóvizekben kimutathatóak azok a hormonok amik a fogamzásgátlókkal kerültek a nők szervezetébe és onnan a vizelettel ki a természetbe, ahonnan az ivóvizünket nyerjük ki utána.
Nem szívódik fel, megy a szenyviztisztítóba. Amit leengedtek a lefolyón, azt megszűrik, tisztítják, abból lesz újra ivóviz.
Amúgy aggályosabb a szenyvizbe kerülő gyógyszermaradványok, hormonok, mert azt csak korlátozottan vagy egyáltalán nem lehet kiszűrni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!