Fürdőszoba és wc takarításhoz mindenképpen kellenek az agresszív szerek (Domestos, vízkőoldók), vagy elég egy kíméletesebb termékcsalád is pl. Frosch termékek?
WC-hez én maradnék a Domestosnál, de a csapra, kádra elég bármi, ott azért nem annyira gáz a helyzet, feltéve, hogy nem nyalogatjátok a csempét meg ilyesmi.
De nyilván a WC-től sem fertőződnétek meg, ha csak Frosch-t használtok rá, egy normálisan, rendszeresen rendben tartott lakásban semmi bajotok nem lehet, mindegy mit használtok.
A domestos nem agresszív szer, szimpla hipó ami idővel szépen lebomlik ha nem reagált valamivel már a takarításkor. Sima sós víz marad utána és a levegőbe elmegy az aktív oxigén része ha nem mart bele valamibe. Az erősségét ez az oxigén adja ami bomláskor keletkezik.
A vízkőoldók lehetnek feleslegesen erős szerek is, de lehet sima ecet vagy citromsav is. Ezeket meg is tudod enni - persze hígítva - tehát ezek sem okozhatnak gondot.
A frosch termékeket a múltkor megnéztem a boltban, szerettem volna környezetbarát tisztítószert venni és aztán visszatettem a polcra. Csak az ára az amiben más a többihez képest, sokkal többe kerül.
A vízkőoldója málnaecetet tartalmaz sima ecet helyett, ami ugyanaz a molekula csak sokkal drágábban előállítva. Ételként számítana, hogy milyen különleges málnából eredő aromája van, de vízkőoldásra csak az ecetsav molekula lesz képes belőle - akkor már vegyél inkább kevesebbért sima ecetet.
A Frosch ECO fűrdőszabai tisztítószere ugyanígy, "Összetétele málnás ecetet és természetes savakat tartalmaz". vagyis abban is van egy drágább ecetféle és mellé más "természetes" savak, ilyen pedig az aszkorbinsav, ami a C vitamin alapja, a borkősav, almasav, citromsav is lehet. Szintén meg lehet mindet vásárolni sokkal olcsóbban.
Ha megnézed valójában miket tartalmaz akkor te magad is tudsz olcsóbban csinálni ilyet. Csak ne használj sósavat és máris ugyanott vagy mint a Frosch-sal.
Én egy ecetsavas tisztítót higítok spriccnis flakonba, azzal fújom amit takarítok. Mindenre ezt használom(csempe, kád, csap,wc).
Nem erős ecetszagú mint a sima ecet, minden széptőle, és jó árba vannak.
Én ezeket néztem ki, egy része hozzáértők ajánlásával:
Kézi mosogatószer:
Mosogatógép tabletta:
Ablaktisztító:
Mosószer:
WC tisztító:
Fürdőszobai tisztító:
Talán a #3 ha ért hozzá, véleményezhetné ezeket is.
Nálam a környezettudatosság kiemelt szempont, az összetétel viszont nem sokat mond, jobb híján erre az oldalra hagyatkozom. [link]
#6 Vegyészmérnök vagyok de a termékekről én is csak a neten szoktam leírásokat keresni, hogy miben mi van. Amiket belinkeltél ott is elérhető pár információ ha megnézed lefelé az összetevőket az oldalon.
1. kézi mosogatószer
"15-30%: anionos felületaktív anyagok. 5-15%: amfoter felületaktív anyagok. Tartalmaz: illatanyagok, tartósítószer (SODIUM BENZOATE). További összetevők: Bitrex®."
Általában ilyen általános megfogalmazások vannak minden mosogatószeren, ezek a szappanhoz hasonlatosan viselkedő vegyületeket jelentenek. A lényegük, hogy segítenek a víz és kosz közötti kapcsolatot létrehozni, vagyis hogy az amúgy víztaszító anyagot is képes legyen a víz leszedni. Ha érdekel itt van egy nem túl kémiás magyarázat róla:
A lényege az, hogy nem attól "zöld" az ilyen anyag mert valamiféle különleges vegyület, tulajdonképpen ugyanolyanokat használnak a nem zöld termékeknél is, maga a vegyület előállítása az ami "zöld", azaz környezettudatos. Olyan mint a répa/biorépa közötti különbség. Mindkettő ugyanolyan répa csak az egyiket úgy termelik meg hogy megfeleljenek a biogazdálkodás szabályainak és kevesebb vegyszert használjanak közben.
A különleges pont az amit nem árulnak el ez a "Bitrex®". Ez akármit jelenthet amit levédettek, lehet egy szimpla illatanyag is.
A "SODIUM BENZOATE" azaz nátrium-benzoát egy sima tartósító szer, savanyúságokhoz is szokták használni.
2. Mosogatógép tabletta
Szintén a linkedről: "5-15% oxigénes fehérítőszer | polikarboxilát | > 5% nem ionos felületaktív anyagok | foszfonát | enzimek (proteáz/amiláz)"
Az "oxigénes fehérítőszer" jelenthet sima hipót is vagy hasonlóan viselkedő vegyületet, ami bomlik és közben olyan oxigén szabadul fel ami reagál a körülötte levő anyagokkal -megbontja, roncsolja, tehát fertőtleníti mert elpusztítja a kórokozót vagy fehéríti mert elroncsolja a színt adó anyagot. A polikarboxilát egy polimer vegyület - nagy szénatomszámú, sok karboxilát-csoporttal rendelkező óriásmolekula. Kevésbé hatékony, mint más hasonlóan viselkedő szerek, de azt írják róla, hogy " ökotoxicitásuk alacsony" vagyis a környezetbe kijutva kevesebb kárt okoznak. A "nem-ionos felületaktív anyagok" szintén olyanok, mint a mosogatószerben a felületaktív anyagok. A "foszfonát" szerves foszforvegyületek széles csoportját jelöli, itt valószínűleg a vízlágyításban játszik szerepet. Van természetes változata is de könnyen előállítható mesterségesen is és vannak foszfonátok amiket a gyógyszeripar használ. Az "enzimek" általában az étel lebontásában játszanak szerepet, a proteáz a fehérjék, az amiláz meg a keményítők lebomlásában segít. Az emésztőrendszerünkben is ezek segítenek feldolgozni az ételt más enzimekkel együtt, ezért jók egy mosogatószer tablettába.
3. ablaktisztító.
Már a nevében is benne van, hogy "bioalkoholos" vagyis egy olyan ablaktisztító szer amihez az alkoholt, ami miatt könnyen szárad, jól tisztít, azt nem vegyipari eljárással állították elő hanem mint egy iható alkohol terméket és a végén a víztől való elválasztásához sem használtak vegyszereket, csak desztillálták (=pálinkafőzés).
"<5% anionos felületaktív anyagok, További összetevők: alkohol, vízben oldható oldószer, ételszínező"
A már ismert felületaktív anyag segít a szennyeződés eltávolításában, az alkohol miatt jól tisztít, old és szárad, az ételszinezéktől van halvány színe, de hogy mi ez a "vízben nem oldható oldószer" azt nem tudni. Lehet van mellette kevés növényi olaj, pl. repceolaj vagy hasonló, ami utána a felületet vízlepergetővé teszi. Mint az autómosókban amit külön permeteznek rá az autókra, hogy ne maradjon cseppfoltos a felület szárításkor és az ablakról legördüljenek nyom nélkül a vízcseppek.
4. folyékony mosószer
"5-15 %: nem ionos tenzidek, szappan, anionos tenzidek. 5 % alatt: tartósítószer (Phenoxyethanol), illatanyagok, enzimek (szubtilizin, lipáz, amiláz, celluláz, mannanáz). További összetevők: Bitrex®"
A tenzidek megint csak a felületaktív anyagokat jelentik, a kapcsolatot adják a víz és szennyeződés között. vízoldhatóvá teszik azt ami amúgy nem oldódik vízben. A "Phenoxyethanol" vagyis fenoxil-etanol jó tartósító szer is de jó fertőtlenítő szer is. Használják gyógyszerkben, parfűmökben, rovarriasztókban is. Az enzimekről már írtam, itt másféléket sorol fel közülük, de ugyanazt csinálják, lebontják az ételmaradékot, egyéb szennyeződést és így ki mosni.
5. WC tisztító
"Unter 5% anionische Tenside. Enthält Duftstoffe. Weitere Inhaltsstoffe: Farbstoffe, Bitrex."
megint az ismert anionos felületaktív anyag, tenzid. "Enthält Duftstoffe" vagyis illatanyagokat tartalmaz - de nem írja mit. "Weitere Inhaltsstoffe: Farbstoffe" = az egyéb összetevő: valamiféle színezék, gondolom ez is valami ételfesték.
6. fűrdőszobai tisztítószer
"< 5% anionos felületaktív anyagok, illatszerek. További összetevők: citromsav, kis mennyiségű ételszínezék"
A szokásos felületaktív anyag, illat és szín mellé itt a citromsav az ami a vízkőoldást segíti.
Mindegyik jó termék, ha valóban környezetbarát előállításúak az alapanyagaik legalább részben, az is jó pont, de ha engem kérdezel ezen kívül semmi olyan nincs benne ami ne ugyanúgy benne lenne egy sima, nem "zöld" tisztítószerben - vagy fordítva. A sima termékekben is ugyanezeket használják amikor készítik. Ugyanez van a mosogatószerben, fűrdőszobai tisztítóban, mosogatógép kapszulában. Természetesen a gyártásukkal lehet hogy kevesebb káros anyagot használnak és utána is kicsit kevésbé árt a csatornába jutva, de amennyivel többe kerülnek ezek a szerek és amit veszítenek így a hatékonyságukból, valójában többet fizetsz kevesebb tartalomért. Mert ha kevésbé hatékony akkor többet fogsz felhasználni belőle ugyanannyi tisztításhoz - és akkor ugyanott vagy.
De tényleg jó termékek, nincs velük semmi baj, ha szívesebben használod ezeket akkor jól teszed. Ha az áruk megterhelő vagy másra költenél inkább akkor vannak amiket helyettesíthetsz. Pl. fürdőszobába használhatsz sima citromsav oldatot a vízkőoldáshoz egy kis mosogatószerrel keverve vagy ablaktísztításhoz kevés tiszta alkoholt vízzel higítva, netán ecetes vizet a mosogatószeres lemosás után.
Köszönöm a választ, nagyon hasznos.
A bitrex egy nagyon keserű anyag. Arra való, hogy gyerek ne igya meg a mosogatószert és egyebet. Denatónium-benzoát a rendes neve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!