Ne nevessetek ki, kérlek. Feleség vagyok és be kell vallanom nem igazán megy a házimunka, konkrétan a takarítás. Tudtok nekem tippeket adni?
Konkrétan:
1. Mivel törlitek a bútorokról a port?
2. Mivel takarítjátok a csempét a fürdőben?
3. Mivel tisztítani a tükröt/üveget hogy ne legyen foltos?
4. Mivel takarítani a csapokat, mosdót, kádat?
Tudom hogy a többségnek ezek egyértelmű dolgok, sajnos nekem nem. De épp ezért szeretnék ezen a téren fejlődni.
Köszi
1, ha bútorlap akkor vízzel lyukas zoknival, ha rendes fa akkor bútorápolóval.
2, ecetes kendővel, a vízkövet nagyon szépen oldja az ecet
3, van itthon céleszköz, ráfújja az ecetes vizet és egy autó ablaktörlőből ismert gumival letörli (már a kezem), pepcoban vette asszony talán 700ftért
4, a kerámia csapot mosogató szivaccsal, a műanyag kádhoz rakok a szivacsra kézmosó szappant
Nem attól lesz tiszta a lakás ha néhanéha vegytisztítod, hanem a rendszeres karbantartástól.
Pl a csapot minden nap letöröljük ecetes ronggyal, mióta beköltöztünk csillog
Üdv, egy férj
#2-nem teljesen igaza van, a hangsúly a megelőzésen és a rendszerességen van. Nem kell több 10 féle vegyszer.
Nekem ezek váltak be:
- ha valami nagyon poros (pl. polc, szekrény teteje) először porszívóval, vagy ezzel a mágneses törlővel leszedem a port, utána Clin ablaktisztítóval törlöm le. Az összes bútort ezzel takarítom, én a Prontót nem is szeretem, illetve semmi különbséges nem látok a felületeken, ha külön Prontóval tisztítom. Ha van kimondottan fa felület, arra viszont lehet, hogy már érdemes kimondottan külön szert venni.
- wc: a klasszikus zöld Domestos nem a legjobb megoldás. Ez csak fertőtlenítő szer, a vízkövet sem a wc-ből, sem máshonnan nem fogja leoldani. Ezzel csak a wc deszkát, illetve a kagyló peremét, a kagyló mögötti csempét tisztítom, magába a kagylóban a wc tisztítós Domestost használom.
- mosdó, kád, csaptelep: nekem a Flóraszert vízkőoldója vált be a legjobban. Arra figyelj, hogy a szivacs dörzsis részével ezeket a felületeket nem takarítsd, mert nagyon csúnyán összekarcolja. Csempét szintén Domestossal szoktam mosni, de azt még egy száraz ronggyal áttörlöm, hogy ne maradjon csíkos.
- tükrökre, üvegekre nekem csak a Clin vált be, egyik másik ablaktisztító sem.
1. ez nem a feleség dolga, a takarítás mindenkinek közösen a dolga aki ott lakik. Ha most így indítasz akkor szépen bele fogsz fulladni a házimunkába, miközben a többiek azt se fogják érteni mi a bajod, mivel nekik soha nem is kellett megpróbálniuk.
2. alap, hogy házimunkát EGYÜTT végezzetek, mindig, minden családtaggal. Ez nem azt jelenti, hogy minden percet egyszerre csináltok és együtt törlitek a port, együtt fogva a portörlőt, hanem hogy aki otthon van az vegye ki belőle a részét. Te éppen úgy dolgozol, mint a férjed, neked sincsen több szabadidőd, mint neki. Most kezdetben kell kialakítani azt a rendszert a családotokban amit 40 év múlva is fogsz csinálni, ha most elszúrod akkor nem tudod helyrehozni. És igen, a totyogó kisgyerek is képes részt venni a házimunkában, örömmel is fogja tenni, neki ez éppen olyan érdekes játék, mint fakockákat rakosgatni és tetszeni fog neki, mert a szüleivel közösen csinálhatja.
3. alapszabály hogy akkor csináld a házimunkát (a lehető legtöbbször) amikor ebben a férjed is részt tud venni. Ha megcsinálod amikor nincs ott az olyan, mintha nem csináltál volna semmit, az magától történik meg. Nem kell mindenkinek mindent csinálni, beszéljétek meg mikor ki mit fog éppen elvégezni. Amíg te letörlöd a port a férjed ki és bepakolja a mosogatógépet, te elindítod a mosást, ő meg kiteregeti stb. Hidd el, saját tapasztalat, én elrontottam a saját jól nevelt férjemet (anyósom csodásan nevelte rá a gyerekeit a házimunkára) és meg is szívtam! kínkeserves volt visszaállítani arra, hogy a házimunka is munka még ha ő nem is látta amikor megcsináltam, mert én voltam otthon a gyerekekkel, nem ő. De végül sikerült, bár még most sem egyenértékű neki ha én bent épp teregetek azzal, ha ő meg kint matat a kertben. De ez viszonos! Én sem mondhatom, hogy nem megyek garázst pakolni vagy gyomlálni, metszeni amikor azt kell csinálni.
4. nem az a lényeg, hogy mindenki elvégezzen bármit, nyugodtan hagyd, hogy a többiek csinálják azt amit inkább szeretnének, de csinálják. Nálunk simán lehet cserélni, ha a gyerekeknek épp a kertben kellene dolgozni az apjukkal de valamelyik inkább főzne helyette, akkor cserélünk, én megyek ki ő meg be. Ahogy ha az egyik inkább felmosna a másik meg inkább csak porszívózna, akkor legyen úgy, csak csinálják meg! És nem pénzért! Alapvető hiba a szülőknél, hogy pénzt kínálnak a gyereknek a házimunkáért. Akkor onnantól a gyereket feljogosítják vele arra, hogy nemet mondjon, hiszen eldöntheti, hogy neki nem kell most a felkínált pénz - ergo nem csinálja meg a házimunkát. Neked sem adnak érte külön pénzt, azért csinálod mert muszáj, hiszen ott élsz.
Na ennyi a köret, bocsi érte, de ha most kezded akkor jobb tudni.
"1. Mivel törlitek a bútorokról a port?"
Sima nedves - enyhén vizes, kicsavart törlőronggyal. Ez lehet bármi, rossz, szakadt póló darabja vagy mikroszálas szuper törlőkendő a boltból, mindegy, lényeg, hogy legyen nedves, különben csak kavarja a port és másnap ugyanolyan poros minden.
Mellé van egy egyszerű, olcsó "tollseprűm". Ehhez hasonló:
Ezzel tudom a magas helyeken, lámpákon, szekrény peremén leszedni a port. Utána csak kiveregetem belőle a port a szabadban és ennyi.
Mindig először törölgesd le a port és utána kezdj porszívózni!
"2. Mivel takarítjátok a csempét a fürdőben?"
Sima ecettel és néha hipóval, mert sajnos nálunk megtelepedett a penész. De vehetsz vízkőoldót is ha akarsz, bár felesleges. Bevizezem a csempét a zuhanyfejjel, egy szivacsot vagy törlőruhát szoktam meglocsolni ecettel és áttörlöm vele. A vízcsapot, zuhanyt is. Aztán hagyom kicsit állni, majd lemosom a zuhanyfejjel simán vízzel. Utána kevés hipót vagy Domestost használok, azt csak felül csíkban végig folyatom és a zuhanytálca belső peremén végig eresztem, majd van egy hosszú nyeles súrolókefém és azzal a felületen át"kenem", hogy a csempe fugáját érje kevés hipós víz. megint hagyom kicsit állni, aztán ezt is leöblítem. A zuhanynak direkt opálüveges ajtaja van, nem szeretek a vízcseppekkel szórakozni, mint barátnőm, náluk minden zuhanyzás után ablaktörlővel kell lehúzni róla a vizet, különben foltos marad.
"3. Mivel tisztítani a tükröt/üveget hogy ne legyen foltos?"
Mindegy. A lényeg, hogy töröld le szárazra utána, akkor nem lesz foltos. A legegyszerűbb papírtörlőt használni. Áttörölheted ablaktisztítóval, vannak speciális tükörre való tisztítók, de ha csak sima vizes ruhával törlöd le és utána a papírtörlővel szép szárazra törlöd akkor sem lesz foltos. Valami egyszerű, gyors megoldást keress! nekem a fürdőszobában is van külön ablaktisztító meg a konyhában is, 1-1 tekercs papírtörlővel, szivaccsal, hogy ne kelljen ide-oda hurcolászni a házban.
Ablakot érdemes először sima mosogatószeres vízzel, szivaccsal vagy törlőruhával megtisztítani a kosztól, ezt lehúzni róla valami ilyennel:
de használhatsz egyik felén szivacsosat a letakarításhoz, a másik felén a gumicsíkot a víz lehúzásához, mint a linken. Utána viszont ezt is szárazra kell törölni. Én ablaktisztító folyadékot szoktam használni papírtörlővel. Ha nem koszos az üveg látványosan, akkor elég egyszer az ablaktisztítóval letörölni a felületéről a port, majd utána ezt szép tisztára törölni második fordulóban ugyanúgy az ablaktisztítóval, ez gyorsan szárad is. De mindig addig kell törölni amíg meg nem szárad, különben foltos lesz. Anyósom sima újságpapírral és mosogatószeres vízzel takarítja az ablakait, nekem nincs hozzá türelmem, gyorsan is eléggé utálok takarítani, nem hogy lassan. :)
"4. Mivel takarítani a csapokat, mosdót, kádat?"
Vegyél sima súrolóport! Én ezt szeretem, de a többi hasonló is jó:
A mosdókagylót, kádat bevizezem, majd picit megszórom és szivaccsal vagy a súrolókefével (kéz nagyságú, jól megfogható) átsúrolom - 2 perc. Ha van vízkőlerakódás, akkor itt is jó az ecet, mint a csempénél. A vízcsapok tövéhez van régi fogkefém, azzal jól lehet a tövénél lerakódott koszt kiszedni. Itt is az a lényeg, hogy a fém felületeket töröld le utána szárazra, akkor nem lesz foltos. Egy szimpla régi törölköző, szakadt póló, mindegy, csak szívja a vizet. Néha az épp lecserélendő kéztörlővel törlöm szárazra, mert úgyis megy a mosásba.
A vécéhez érdemes venni olyan tisztítószert aminek hajlott a nyaka és így a perem alá is be tudod juttatni. Első körben lehúzom a vécét, hogy vizes legyen, körbeöntöm ezzel a sűrűn folyó tisztítószerrel és hagyom kicsit állni. Addig csinálom a többit a fürdőszobában. Aztán a vécékefével belül körbe súrolom ezzel a tisztítószerrel, a lefolyó részbe is belenyúlok amíg lehet, meg hátul, ahol a víz bejön a csészébe, ott is magasan. Felülről nem látszik, de meg tud ott is tapadni csúnyán a kosz, ha leguggolsz és kb. szemmagasságban vagy akkor láthatod, hogy kell-e ott sikálni vagy sem. Aztán lehúzom a vécét és közben a vécékefével mosom a felületét, így mindenhonnan lemossa a víz a tisztítószert is meg a koszt is és a vécékefe is tisztul vele. Ezután sima mosószerrel szoktam letörölni a vécéülőkét - először a háttámlát, aztán az ülő felületet, majd felhajtva alulról és utána a vécécsésze felső részét, hátul, az ülőke mögött is. Az ülőke tövét, ahol a rögzítése van azt is mindig töröld át, mert ott is lerakódik a kosz, de eleinte nem látszik. Ha már látni lehet akkor nagyon nehéz eltüntetni. Majd kimosom a törlőruhát és egy kevés hipót (Domestost szoktam használni) teszek a nedves ruhára, és ezzel áttörlöm ezt újra (ülőke + csésze teteje). Ezt nem szoktam leöblíteni, kevés hipót használok ilyenkor, az elbomlik. Én szeretem a hipó szagát, ezért szoktam gyakran a csészébe is önteni keveset. Ott van minden vécé mellett a Domestos is és egy keveset löttyintek a vécébe miután lehúztam és már nem folyik a víz. Így a gyerekek után sem lesz elszíneződve a vécécsésze középső része ha esetleg nem húzzák le rendesen, meg tiszta szag is lesz tőle a fürdőszobában.
Használj nyugodtan gumikesztyűt!
Kezdetben nagyon zavart hogy csíp, mar, koszos meg fujj, ezért vettem rendes, erős gumikesztyűt a takarításhoz és úgy már simán megfogtam mindent a lefolyóba beakadt hajas trutyitól a vécéig. legyen egy csomag eldobható gumikesztyűd a család többi részének is - a színesek is ugyanannyiba kerülnek, mint a sima kék, csak ne latexes legyen, az nekem azonnal szakadt mindentől A DM-ben vettem most többszínűt, a férjemnek, fiamnak meg jó a fekete. Jó akkor is ha festeni kell vagy vegyszert rakosgatni.
Nem kell drága szereket használnod és nem kell állandóan takarítani sem. Majd belejössz és kialakítod a magad rendszerét - a lényeg, ne te csináld egyedül! A gyerekek meg akkor fognak tudni majd saját magukról is gondoskodni és ekkor fogják megtanulni mit kell csinálni, akkor fognak részt venni a házimunkában, ha az első perctől együtt csináljátok. 12 évesen nem fogod tudni rávenni, hogy menjen takarítani ha addig azt látta, hogy mindent mindig te csinálsz meg.
@5
És neked hogy megy az olajcsere? A falfúrás?
Vannak nemi szerepek, érdemes alkalmazni őket
Miért nevetnénk ki?
1. Van ilyen univerzális kendő amit lehet boltban venni, én azzal szoktam, de szoktam sima vízzel is ha pl. elfelejtettem olyan kendőt venni. Ez a kendő pl. nagyon szépen letakarítja az ajtó félfától kezdve több mindent. Meg is lepődtem milyen könnyedén lehet vele takarítani. Pl. porcica, pókháló,tollseprűvel.
2. Öko univerzális takarító spray ezt úgy szoktuk mindig rendelni, nagyon jó karácsonyi illata van, jó illata van, és nem szennyezi a környezetet
3. Univerzális takarító spray, de volt már, hogy ablaktisztítóval is takarítottam :D
4. csap, mosdó kád, ehhez is van ilyen eco fürdőkád takarító spray ugyanez a széria csak fürdőkádhoz, nagyon hatákony, ecetes alapú, fel kel rázni, és habzik, szépen letakarítja a kádat.
Segítek még, mosáshoz mosódiót és mosószódát szoktam használni, a mosószódát nem mindegyik anyaghoz lehet használni, öblítéshez ecet és pl. levendula illóolaj és víz keveréke, én készítem mindig el előtte, de amúgy van aki öblítőt vesz.
Felmosás, szintén az univerzális takarító spray vízben oldva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!