Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » A fát tüzelőre előtte 1 évvel...

A fát tüzelőre előtte 1 évvel szokták kivágni, hogy kiszáradjon? Amit most vágnak ki fát, az még nem jó tüzelőre, majd csak jövő ilyenkor kb?

Figyelt kérdés
És gondolom fedett helyre kell berakni a kivágott fát és akkor kb 1 év múlva már jó lesz tüzelőnek?
2022. okt. 12. 11:19
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Így van. Az akác az egyetlen, ami viszonylag hamar felhasználható, a többinek ki kell száradnia, mert nagyon nagy a nedvességtartalma, így kicsi a fűtőérték.
2022. okt. 12. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
A helyi vállalkozóknál mindig friss vágás van csak, amit aztán 2 évig kell szárítani. Csak cser-tölgyet veszünk.
2022. okt. 12. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
17%

Nem kell 2 évig száírtani! Év elején szoktam megvenni konyhakészen, és télre annyira kiszárad, hogy egy fél kuglit rádobok egy fél marék parázsra az simán meggyullad.

Lehet a most kivágott fával is tüzelni, de sokkal pazarlóbb, mert kell pörgetni a tüzet ahhoz, hogy a nedvesség is kipárologjon, ész aztán a fa is meggyulladjon. Huzatszabályzóval pl nem is lehet ilyenkor levegőt szabályozni, mert akkor simán elaludhat, és melegünk se lesz. Sajnos ki kell nyiti az alsó ajtót.

2022. okt. 12. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Tehát a most kivágott mindenféle fával még nem tudok fűteni?
2022. okt. 12. 12:14
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Tudsz, de sokkal több fog fogyni mint ha száraz lenne.

Én évek óta fával fütök, és saját bőrömön tapasztaltam meg, hogy hideg télen, 40 mázsa száraz fával szeptembertől elfűtöttem december vége-január közepéig, amit meg akkor vettem, ugyanennyit az kb 2 hónap alatt elfogyott, és a kéményt is párszor meg kellett kotorni

2022. okt. 12. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

"Nem kell 2 évig száírtani!"

Csak akkor kell, ha nem akarsz sokkal több tüzelőt használni a szükségesnél. Az egy szezont száradt fa nedvességtartalma bőven 20% feletti, a két szezont száradt már nem lesz 15% felett. Nem a semmiért tárolnak két szezonnyi tűzifát előre a tapasztaltak.

2022. okt. 12. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

2 éves, tető alatt szellős helyen tárolt fának 15MJ/kg a fűtőértéke.

Az idén vágott friss fáé 6-8 MJ/kg.

Magyarul, friss fából 2x annyi kell, hogy azonos hőmérsékletre fűtsd fel a házad.

Igen, a friss akácot könnyebb meggyújtani, mint a friss tölgyet, bükköt, de attól még ugyan úgy vacak a fűtőértéke.

További hátránya a friss fának, hogy nagyon koszolja a kéményt.

2022. okt. 12. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
0%
#6 Saját tapasztalatod alapján beszélsz, vagy csak valami netes okoskodást szajkózol? Mert nekem fél év alatt igencsak rendesen kiszárad a fa, bükköt szoktam venni, és mint írtam, pik-pakk meggyullad, és napi szinten alig kell belőle pár kugli. Hiába tárolgatod évekig, mikor a levegő páratartalmánál jobban nem fog kiszáradni. Meg nekem konyhakészen szárad, tehát nem is kell annyi mint egy rönknek. 2x47m2-es házam van, és a teleket egy 3,5 KWattos klíma mellett 4 eredi köbméter ilyen tavasszal megvett fával megoldom, úgy hogy hamu korom alig van, pedig huzatszabályzóval megy a kazán.
2022. okt. 12. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!