Ti milyen dolgokat szoktatok tenni naponta, hetente, havonta, évente, hogy mindig szép tiszta és rendezett legyen a lakást?
Nincsenek porfogók, felesleges csecsebecsék mindenfelé a lakásban. Mindennek megvan a helye, igyekszünk mindent oda vissza tenni.
Nagy takarítást én nem csinálok, mindent próbálok beiktatni a hétköznapokba. Ablakpucolás is 3-4 hetente van, nem csak évente kétszer akarok kinézni a tiszta ablakon. Plusz ilyenkor fél óra alatt megvan az összes, ha a féléves mocskot kell levakarni az igencsak elveszi az embernek a fél napját.
Naponta porszívózom a nappalit, konyhát (kutya miatt), szobákat heti egyszer. Konyhában mindig rend van, főzés után mindig eltakarítok mindent (sütőt is), hűtőben ha kifolyik valami akkor azonnal feltörlöm, 2 havonta szoktam kimosni az egészet. Fürdőben a csapot, mosdót szárazra törlöm használat után, zuhanyzót hetente vizkőtelenítem.
Ez így soknak tűnik, de ha beáll a rutin akkor megvan minden. És amíg mások egész szombaton a lakást suvickolják, én 1,5-2 óra alatt megvagyok, mert alapból rend van. Hozzátartozik, hogy nincs gyerekünk, ott nyilván más a helyzet és a lehetőségek.
Én passziv módon előzöm meg. Magyarán: nem koszolok, nem csinálok rendetlenséget. Tiszta kézzel, tiszta ruhában, tiszta lábbeliben vagyok otthon. Szellőztetni csak hetente egyszer szellőztetek, mivel rájöttem, hogy a por 90%-a szellőztetéskor jut a lakásba.
Mivel, gyerek, háziállat, főzés nincs, igy nincs a lakás napi szintű igényvbevételnek kitéve.
Havonta egyszer porszivózok, évente egyszer törölgetek. A kövezett helységeket havonta egyszer mosom fel. (Ha gyakrabban törölgetek, akkor sem lesz sem kevésbé poros, sem sokkal porosabb tapasztalatom szerint.)
#1-sel ellentétben rengeteg a porfogó, a disz a csecsebecse, mindennek megvan a maga helye, mint egy diszletben.
2-es
elég fucsán hangzik az évente,havonta!
Amikor kamaszon, majd fiatal felnőttként szüleimmel laktam valami mintalakás szerű rend volt nálunk. Mikor összebútoroztunk barátnőmmel 1 szobás összkomfortos, (szinte luxus kialakítású) kis lakásunkban továbbra is szép rend volt, erre nagyon odafigyeltünk. Hetente porszívóztunk, felmostunk, naponta mosogattunk, mindent a helyére tettünk vissza.
Amikor jött az első gyerek nagyobb, 2+1 szobás lakásba költöztünk még mindig patika rend volt, de a lakás várt a felújításra, csak frissítő festést csináltam meg költözés előtt. Nejem félidőtől otthon volt, én viszont éjjel - nappal dolgoztam két munkahelyen. Egyiknél fizikai munkát jó pénzért, másiknál minimál bértért gyakornok voltam.
Amikor megszületett a gyertek fokozatosan lazítottunk a szigorú rendtartáson. Nekem nem volt rá időm, energiám, hiszen szinte csak aludni jártam haza, nejem pedig a kicsivel volt elfoglalva, amit tudott megcsinált.
Jött a második, harmadik és negyedik csemete. A lakás egyre kaotikusabb lett. Anyósom elhunyt, a megörökölt házat felújítottuk, rendbe tettük, majd átköltöztünk. A másikat kiadtuk. (Egyet kell értenem avval, amikor üresen áll, akkor is koszosodik egy lakás. Főleg az ablakok, a redőnyök, a terasz, de a pór is megjelenik újra és újra. A wc-ből eltűnik a víz, feljön a csatornabűz, tehát legalább hetente fel kell járni rendet tenni.)
Amikor kicsik a gyerekek könnyű rávenni őket a segítségre, a takarításra, de nagyon nehéz megértetni velük, mit miként kell csinálni. A munkájukkal pedig nemigen vagyunk előrébb. Apró segítség, ha elpakolják a játékaikat néha. De mivel a játék szinte folyamatos, így a rendetlenség is az. ;-) Gyerek nélküli felnőttként nehéz megemészteni, megérteni, amikor mindenhol játék van a házban (lakásban) a nappalitól, a mosdóig. De szülőként ez egy fokozatos esemény, tehát beleszokik, beletörődik az ember.
Manapság fiatal felnőttek és kamaszok a gyerekeink. A takarítás ellenére nincs patika rend a lakásban, de tisztaság van. Porszívózunk kéthetente egyszer, de minden nap megy a robotporszívó is, ami nagy segítség, hiszen a napi pórt, szöszt összeszedi. (szőnyegen is dolgozó készülék, direkt ilyet vettünk) A robot-porszívónak még van egy nagy előnye. Megtanultunk mindent elpakolni, mert különben nem tud dolgozni. :-) Nem lehet kint cipő, papucs, de még vezeték sem (hosszabbító, hangfalkábel), gyerekek nem dobálhatják le a zoknijukat, stb. :-) Kutyánk is van, de mivel uszkár nem hullik a szőre. Ellenben szőrzetét 2 - 3 naponta ki kell fésülni, 1,5 havonta nyíratni kell vinni.
Ablakot két lépcsőben takarítjuk. Vannak tetőablakok, melyeket 1 - 2 hetente kell takarítani, attól függően, mennyi pórt hoz az időjárás. A többi ablakot nagyjából havonta szoktuk. (Régen talán negyedévente, de meggyorsította a folyamatot a Kärcher ablaktisztító-porszívó. Ajánlott hozzá a Kärcher ablaktisztító folyadékot használni, nagyon jó. A terasz, kerti betonfelületek tisztításához pedig a Kärcher gázborotva szuper! És ez nem a reklám helye, saját vélemény.)
Díszek, csecsebecsék nálunk vannak bőven, de a legtöbbet betettük vitrinbe, így nem fogják a pórt. Ahol vannak mégis pórfogók, ott kb. negyedévente a nagytakarításnál megoldjuk. A nagytakarítás nálunk az jelenti, hogy mindenki egyszerre nekilódul és két napig mást szinte nem is csinálunk csak takarítunk, elpakolunk.
Klímák vannak a házban mindenhol, de ezek egészségügyi helységekhez tervezett aranybevonatos, légtisztítós készülékek, melyek nemhogy keverik a pórt a lakásban, hanem épp ellenkezőleg, menetesítik ettől.
A jó minőségű technikai készülékek drágábbak, de valóban megkönnyítik a ember életét. Az idő pénz! - és ebben a van valami. A robotporszívó miatt elég 2 - 3 hetente használni a nagyot. A 12 adagos mosogatógép hétköznaponként, kétnaponta egyszer megy, hétvégén akár háromszor is. A mosógép minden nap 1 - 2 adagot mos. A ruhaszárítógép télen szintén naponta üzemel, tavasztól őszig pedig pihen. (már csak teregető robot kéne ;-) )
A garázsban, tárolóban szintén nagyjából negyedévente teszünk nagyobb rendet. Persze nem ugyanakkor, amikor a lakrészben. Az udvaron, amikor ráérünk vagy amikor muszáj az évszaknak megfelelő dolgokat elvégezni.
Autót önkiszolgáló mosóba szoktuk vinni havonta vagy, ha terepjárás után, ha sáros lesz. Belül otthon a garázsban porszívózzuk ki, és kenjük át ápolószerekkel.
Ami családunknak nemigazán megy, hogy mindent visszategyünk a helyére. Hajlamosak vagyunk szanaszét hagyni a holmikat. Persze, amikor mindenki megembereli magát, akkor utólag elpakolunk. De jellemzően a napi rohanásban, sok minden kikerül és nem megy vissza a helyre. Én itthon dolgozom, így sokszor házicselédnek érzem magam. Amikor a munkám rovására megy a takarítás, rendrakás, akkor kiszoktam akadni. Alapvetően rendmániás lennék, de szél ellen... nem lehet. Tehát sokszor "beveszem a lesza.omtablettát" és nem izgat. :-)
Most, ebben a "Maradj otthon!" időszakban felborult a megszokott tempónk. A gyerekeknek összevissza jön az iskolai feladatuk. Nincs élő videó oktatás, ezekről csak a médiában hallunk, olvasunk. Ezért a kamasz csemeték, akkor ülnek le tanulni, amikor kedvük van, ill. amikor rájuk pirítunk.
A konyha, az étkező mintha egy folyamatos csatatér lenne. A mosogatógép naponta akár kétszer is megy. A fejünket is megeszik a kamaszok! :-( Mintha azért lennének itthon, hogy egyenek és egyenek. Főzicskélnek, kísérleteznek a kajákkal. Ami nem lenne gond, ha el is takarítanának utána, de eszük ágában nincs, kivéve, ha rájuk szólunk.
Mivel nejem orvos, én pedig krónikus beteg vagyok, ezek miatt nagyon ügyelünk itthon a fertőtlenítésre. A bejárati ajtó mellett van a vendégmosdónk, amit kijelöltünk fertőtlenítő mosdónak. Aki hazaérkezik, az egyből kezet mos Dettol érintésmentes szappannal, majd orvosi kézfertőtlenítőt is használ. A bejárt közeli felületeket is naponta fertőtlenítjük. (kilincsek, pult, kulcstartó, cipőtartó) Odaint persze használunk maszkot, kézfertőtlenítőt, gumikesztyűt. (érdekes módon, lehet ezeket kapni értelmes áron, csak vadászni kell rá a neten, ill. várni a szállításra)
Még annyit hozzátennék: Az ünnepekre, nagyobb vendéglátásokra persze, mi is jobban készülünk. Ilyenkor lelkesen takarítunk. Szerencsére ilyentájt a gyerekek is nagyobb rendet tartanak. (pár éve, amikor megjegyeztem, miért csak karácsony, húsvét környékén tudják ezt a rendet tartani, annyit feleltek poénosan: - Sajnos apa, karácsony és húsvét csak egyszer van az évben! :-) ) Habár, most, hogy itthon vannak, nemigen panaszkodhatunk, folyamatosan rendet tartanak a szobájukban! (a konyhát, étkezőt, nappalit kivéve :-( )
Naponta az ágy bevetése, ruhák elpakolása konyha-fürdő rendbentartása.
Heti 2x porszívózás, felmosás, fürdőkád mosdó wc pucolás, portörlés.
Kb. 3 havonta ablakpucolás, függöny mosás.
Évi 1 nagytakarítás ilyenkor lomtalanítás, bútorok belsejének takarítása teljes csempe mosás szőnyeg takarítás.
Most hirtelen ennyi jutott eszembe. Nálam az vált be a legjobban, hogy nem halogatok semmit. Pl. főzésnél ha kilöttyen valami azonnal letörlöm, ha lejár a mosógatógép kipakolom nem tartogatom benne az edényeket stb. Régen a levetett ruhát csak a székre dobtam és kész. Pár alkalom után már hegyekben álltak a ruhák. Ez persze mindennel így volt és ezért lett rendetlenség. Próbálom csak azt használni ami tényleg kell és nem halmozok fel semmit. Vettem tárolókat kosarakat és abban tartom a dolgokat.
Meg fogtok kövezni:
minden évben, az év 365 (szökőévben 366) napján, a nap 24 órájában: nős vagyok, már négy évtizede...
Feleségem annyi bejárónőt, takarítócéget, bútortologatót és kertészt alkalmaz, amennyit csak akar... Az Ő (nagybetűvel!) döntése, hogy nem akar...
Én elég gyakran napi 18-20 órát, de nem kevesebbet 16-nál dolgozom a cégemben, az emberekért, a cégemért, persze főleg a családomért. Kétségtelen, hogy meg van az anyagi eredménye. Ha valaki ezek után elvárná, hogy segítsek neki porszívózni az nem lehetne a társam.
Teljesen egyetértek az utolsóval. Nálunk is ez a a helyzet, párom 12-14 órákat dolgozik, eszembe nem jutna “elvárni”, hogy Ő porszívózzon fel, vagy menjen bevásárolni. El is szégyelném magam, ha nekem napi 8 óra munka mellett nem csillogna a ház mire hazaér.
Alkalmazhatnánk takarítónőt, volt is. Nem is egy. De egyik sem csinálta azt a munkát és azt a színvonalat amit mi elvárunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!