Megéri napelemet felszerelni ilyen drága áramszámla esetén? Számoljunk együtt!
Vidéken lakunk, az áramszámla 16000FT/hó és ez növekedni fog, ugyanis elektromos/hibrid autó megvételét fontolgatjuk, amit ugye otthon lehet tölteni és sokkal olcsóbb, mint a benzin. Ennek a különbsége még nagyobb lenne, ha az áram teljesen ingyen lenne.
Továbbá egy klímát/villanyfűtőt is lehetne venni, ami ingyen áram esetén elég sok költekezéstől szabadítana meg, ugyanis nálunk a fűtés nagyon drága fával van megoldva, egy télre több százezer Ft, ennél a gázfűtés itt még drágább lenne.
Még akkor is, ha nem tudná a villanyfűtő test teljesen kiváltani a fával való fűtést, már az is sokat számítana, ha a fának csak egy részével is de lehetne spórolni.
És ezek még nincsenek benne abban, hogy ezeken kívül is 16000Ft a havi villanyszámla, aminek a legfőbb oka a villanytűzhellyel való nagyon gyakori sütés-főzés.
Tehát én úgy számolok, hogy a havi villanyszámla 16000Ft egy klímával/villanyfűtéssel, továbbá elektromos meghajtású autó feltöltésével simán havi 20-25000 Ft-ra felkúszhatna.
És minél magasabb az áramfogyasztás, annál jobban megéri a napelem, mert elvileg nem a teljesítmény növekedésével arányosan drágábbak a nagyobb kialakításúak.
Körbenéztem, és olyan lehetőségeket találtam, hogy egy ilyen igényt kielégítő teljesítményű rendszer 2M Ft körül van, afölött valamivel.
Ha jól számolok, kevesebb, mint 10 év alatt megtérülne, utána pedig ingyen van. Jól számolok?
mekkora a ház hogy ilyen sok fát elhasználtok?
mi kis házban 2 olajradiátorral fűtünk így egész évben fizetünk 22 ezret nyáron is, így évi leolvasáskor nullára jön ki a téli fűtés fogyasztás
Havi 12ezer Ft-os villanyszámlára kaptam 3 milliós árajánlatot, hogy nulla Ft-ra jöjjön ki az egyenlegem.
Vagyis nálatok ez lényegesen drágább lenne elvileg.
Amúgy -szerintem- amint ez jobban elterjed, biztosan megadóztatják majd. Hiszen országunkban alapvető cél, hogy nehogy jól járjon valaki aki "csak" egy átlagember.
Akkor kicsit számoljunk is ha már ez volt a kérdés, mert eddig számolás nem történt...
Szóval:
16.000 ft-os villanyszámla az évi 192.000 ft, ami 4800 kWh fogyasztás. Ennyit egy 4000 KV-os napelem rendszer tud megtermelni optimális körülmények között. Aki nekem telepítette a rendszert nála kulcsrakészen (értsd: anyag, szerelés, telepítés, ENGEDÉLYEZTETÉS!) 423.000 huf bruttó / KV az ár, tehát a 4,8 KW-nyi elem 2 millió HUF lenne kb. Ez egy 10,5 éves megtérülés. És akkor itt hívnám fel a figyelmedet arra, hogy nem INGYEN ÁRAMOD van, hanem 10 évre előre kifiezted a villanyszámládat - és UTÁNA van ingyen áramod. Nagy különbség. Persze ha változik időközben az elektromos áram ára (mondjuk a következő választások után...) akkor ez a megtérülés javulhat.
Nekem Sharp rendszerem van, 25 év garanciát vállal rá a gyártó.
További matek:
Elektromos autó:
Nem tudom milyen elektromos autót néztetek, én egy BMW i3-ra találtam mért adatokat. A szerint 100 km futáshoz 19 kWh töltési energia szükséges. Egy átlag autós legalább 15.000 km-t fut évente - vagyis az további 3000 kwh kapacitást igényelne évente alsóhangon, ami +1,3M-val dobná meg a rendszer árát. Arról nem is beszélve, hogy a legtöbb otthoni villanyóra nem bír el egy elektromos autó töltőt bővítés nélkül, így az ELMŰ-től rendszerbővítést kellene kérni ami 7000 ft / amper ha jól dereng és tippra minimum +16-ot kellene kérni.
Fűtés:
Felejtsd el. Látatlanban 101%, hogy az elektromos fűtés nem érné meg sem a a sem a gáz ellenében. Elektromos fűtés csakis akkor éri meg, ha új építésű a ház és hőszivattyús rendszert építesz ki. Minden más SOKKAL drágább, mint a hagyományos megoldások. Viszont a hőszivattyűs rendszer drága és nem lehet csak úgy piff puff berakni egy kész, régi építésű házba. Ráadásul baromság napelemről meghajtani, mert kapsz rá GEO tarifát, ami 50%-a árban a hagyományosnak, 20 év lenne a napelem megtérülése, teljesen értelmetlen.
Javaslom ezt a pénzt inkább költsétek a ház szigetelésére, fával egy szezon több százezer forintos fűtés nagyon soknak tűnik. Csak összehasonlításképpen nekünk a ház 3 szint 320 nm és ebben az évben a komplett fűtés számlánk 152.000 ft volt. Sima kondenzációs gázkazán.
Én valahogy nem hiszek benne, hogy megéri. Ősszel, télen nem termelne annyi áramot. Ha Floridában laknál, ahol egész évben napsütés van, akkor megérné valószínűleg.
Én legalábbis bizalmatlan vagyok azzal kapcsolatban, amit állítanak, hogy ennyi meg annyi áramot termel. Ez olyan lehet, mint a mobiltelefon. Odaírják neked, hogy kb. laboratóriumi körülmények között 0 használattal ennyi meg ennyi a készenléti ideje, hány órát tudsz vele telefonálni, de annak a fele sem igaz. A valóság kicsit másabb, mint egy "steril" körülmények között végzett teszt.
#8
Mit számít ősszel és télen mennyit termel amikor éves elszámolásban vagy a szolgáltatóval? Nyáron túltermelés van, ősszel meg télen pedig kevesebbet termelsz, mint a fogyasztásod. Ez teljesen rendben van, mert a kettő kiegyenlíti egymást.
Nekem 7665 KwH-t termelt 2019-es évben az 5.200 kWp teljesítményű rendszer egy 5 KW-os SMA inverterrel. Itt láthatod a megoszlást havonta:
Ez nem labor, hanem a tetőm.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!