Kúria, kastély, egyéb helyileg védett ingatlan felújítása?
Nagyon szép kúriákat, kastélyokat és ilyen jellegű helyi védettséget élvező eladó ingatlanokat látok. 3-400m2 beltérrel, boltívekkel, 100-200m2 pincével.
Kérdésem az lenne, hogy ha arányában olcsóbbak mint egy azonos alapterületű tizen-huszon éves ház, akkor azért nem veszik meg a tenger pénzzel rendelkezők, mert rengeteg engedély kell és még csak nem is újíthatja fel úgy ahogy szeretné? Illetve nem lakhatja be kedve szerint ?
1.: A legtöbb vizes, lerobbant.
2.: ROHADT SOK engedély vagy vastag boríték kell, hogy megfelelően felújíthasd és korszerűsíthesd.
3.: Megfelelő áron eladhatatlan lesz a későbbiekben.
A felújítása nagyon bonyolult és nagyon szűk keretek között lehet csak felújítani.
Minden egyes munkafolyamatot engedélyeztetni kell és ott megszabják, hogy mit milyenre kell csinálni.
Például egy ablak cserénél megszabják, hogy konkrétan milyen ablakot lehet használni ( megszabják az ablak formáját, színét, fajtáját stb.). Ezért ugye egyedi ablakokat kell legyártatni ami nem olcsó és ez minden egyes javításra ugyan azt a kört kell lezongorázni.
Én azért hátráltam ki még a kétezres évek első felében egy ilyen projektből, mert beláthatatlan volt előre a felújítás költsége.
Pedig az épületen nem volt műemlékvédelem. Ez a nógrád megyei Romhányban van, Laszkáry kúria néven egy igazi klasszicista kastély, középrizalittal, timpanonnal, porticussal, teremsoros belső elrendezéssel. Ez 2001-ben 9 millió forintért megvehető lett volna. Ma sem több az ára 20 milliónál. Csak sajnos az emlúlt 16-17 évben is nagyon sokat romlott az állaga.
Manapság amúgy érdemes felvenni a kapcsolatot a Virág Zsoltékkal, az a srác, aki a Kastélylexikonokat is összeállította. Ők működtetnek egyesületet, állítólag voltak sikeres műemlékfelújítási pályázatos projektek is.
Nem tudom mennyi pénzed van, én ha ma abban a helyzetben lennék, akkor egy felújított és lakható ingatlant vennék meg. 75-80 milliótól már vannak ilyenek, 100-130 millió között több is, a számomra non plus ultra a ráckeresztúri (Martonvásár) Brauch Lyka Lieszkovszky féle kastély, 7 hektár, újszerű patinás lakható kastélyépület és az egész 300millió körül megcsíphető. Ez konkrétan egy OLCSÓ rózsadombi villa árkategóriája, de igazi birtok igazi kastéllyal.
De jó vétel Veresegyházon a Dlauchy kúria 85milláért, vagy Karancskeszin is van egy gyönyörű 120-130 millió.
Nagykátán is árulnak 100 alatt. És ezek mind azonnal beköltözhetőek, sokaknál még a berendezés is jár hozzá. Ezer százalék, hogy kevesebből megáll így, mint belefogni egy felújításba.
Nincs pénzem rá, csak érdekelt a kérdés. Akkor lesz csak rá ha nyerek az euro jackpoton...
Na igen, ilyen ez a kva ország, mindenhez engedély kell, még az engedélyhez is az kell.
Továbbgondolva a kérdést: és ha ilyen klasszicista épületet építtet az ember? Újat? Azon semmilyen műemlékvédelem nincs, mégis arra hajaz. Bár akkor a hangulata sincs meg, hogy 100-150 évvel ezelőtt is ezeket a folyosókat, szobákat rótták az előző lakói.
7-es vagyok.
Klasszicizáló kastélyt, kúriát már én is gondoltam "építkezni". Mindenképpen olyan építészt keresnék fel, aki műemlékrestaurálásban is otthon van és ismeri a historizáló építészeti stílusjegyeket. Mivel pont a klasszicizmus a régi főúri pompa "minimalizmusa". Azaz nagyon, de tényleg nagyon fontos, hogy milyen magas oszlopokhoz milyen vastagság társul, hogy az ablakok mekkorák és hol helyezkednek el a homlokzaton, a valódi kúriákban pl nem volt ez az amerikaikonyha-nappali őrület. Volt helyette személyzet által működtetett konyha, ami inkább munkaterület és voltak szalonok, étkező és tálalóhelyiségek. Stb. A beltér elsősorban teremsor jellegű, egymásból nyíló és nagy helyiségekkel, a nagyobb kúriákban oldalfolyosó IS volt, de a teremsor az egyik bája ezeknek.
És hát ehhez nem egy kockaházas vagy egy maias szines-szagos csempés csicsás kulipinytós kistelkes kertvárosi környezet dukál, hanem minimum 3-4000 négyzetméteres, de inkább egy hektáros terület, ahol a helyi szabályok engedik a nem utcafronti, villaszerű beépítést (villa=körbejárható lakóépület, ennek ennyi a definíciója, tehát hogy bőven van előkert és oldasó részek is, nem telekhatárra és nem utcafontra épül)
Szóval ez sem egyszerű történet, de megértelek, én is SZERELMESE vagyok a témának.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!