1,5 villanyvezeték vagy 2,5 villanyvezeték a leszálló ágba a konnektorhoz?
Így van, pár ezer forintról beszélünk a pár százezres munkadíjhoz képest...
Azért szeretik a vékonyabb vezetékeket, mert akkor vékonyabb védőcső is elég, és akkor kevesebbet kell vésni.
A vezeték méretet jelenleg a kismegszakító határozza meg. Ha az 16A-os, akkor a jelen szabványok szerint 2,5mm2 vezetékkel kell menni.
Valamint remélhetőleg nem wago-ba akarja toldani a különböző keresztmetszetű ereket, mert az úgy vegyesen nem túl jó.
A nagyobb teljesítményű gépeknél, mint a mosógép is, direktbe külön áramkört szoktak húzni az órától, mentesen a sok kötéstől.
valamint ha alul véste volna a villanyszerelő a falakat, nem lenne fent a sok doboz, kevesebb cső és vezeték is kellene. Sokkal praktikusabb; a kötések is elférnek, csak mély dobozt kell berakni a szerelvénynek.
#3 azért hülyeségeket ne beszéljél.
egy valamire való villanyszerelőnek van már horonymarója, szóval ez a vékonyabb védőcső mert 3 tized mm²-el kevesebb, hülyeség.
elárulom 18mm-20mm-es védőcsövet raknak a kapcsolóknak meg a dug aljzatoknak is, ebben kényelmesen elfér mind a két keresztmetszet.
a vill.szerelő pedig jól mondta, tök felesleges 2,5-es vezeték oda ahol nincs terhelés, egyrészt spórolásból is mert a réz nem olcsó, és nem pár ezerről van szó hanem több tíz ezerről.
másrészt úgyis 13B megszakítókat fognak berakni, amihez tök felesleges a vastag vezeték, mivel esélyed nem lenne túlterhelni 13 amperes kismegszakító mellett.
a németeknél már évek óta csak 1,5-es vezetéket használnak, kizárólag csak a nagyfogyasztók kapnak nagyobb keresztmetszetet.
csak a magyar köztudatban van még mindig ez a 2,5-es mindenhova.
Az én 2 centem a témához:
1. Nézzél meg vezeték méretezési táblázatokat, hogy az 1.5-ös mekkora terhelést bír. Nézz meg többet, is ha nem hiszel az elsőnek. Első példa:
Ezek alapján: elég az 1.5-ös.
2. Próbáltál-e már valaha konnektort 2.5-ös vezetékkel bekötni? Persze, be lehet, de azért van ott macera, amikor bekötötted a fázist, a nullát, a védőföldet, és a 3 drót, mint 3 tartóoszlop, úgy nyomja kifele a konnektort, és alig bírod betuszkolni a szerelődobozba. Miután becsavaroztad, akkora feszítőerejük van, hogy pár hónap múlva kilazul tőlük a konnektor. Ezután felmerül a kérdés, melyik a biztonságosabb: az 1.5-ös, vagy a 2.5-ös, kilazult konnektorral.
A biológiai hatásokkal kapcsolatban. Igen, vannak hatásai az erős elektromágneses térnek. Ha érdekel, ne a Megmondó Kapitányokat kérdezd a gyakorin, hanem keress elérhető szakirodalmat. kezdjed mondjuk itt:
És akkor én, mint Megmondó Kapitány :-) :
A lakossági határérték 50 Hz-re 100 uT. Enek a tizede is akkora érték, aminél a régi katódsugaras TV-ken már uborkává torzult az emberek feje a képen, a dinamikus mikrofonok meg csak 50 Hz-en zúgtak.
Azután, azt is vedd figyelembe, hogy a vilanydrótból nem egy hurkot képzel a lakásod körül, hanem az oda- és a visszaáram egymás mellett fut. Tehát, legfeljebb egy mágneses dipólust állítasz elő. Vedd elő a fizikakönyvet és nézd meg, hogy mágnenes dipólusnál a térerő a távolsággal hogyan (köbösen) változik. Végezz néhány számítást és rájössz, hogy még a kimutatása is nehézkes az áramnak a falban, nemhogy biológiai hatásuk legyen.
Ha viszont attól jobban alszol, tedd át a drótot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!