Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Mi az oka, hogy üt a csap, ha...

Mi az oka, hogy üt a csap, ha elzárom?

Figyelt kérdés

A közvetlen okot tudom, ugyanis a gyors elzárásnál lökéshullám keletkezik a csőben, és mivel a víz csak nagyon kis mértékben összenyomható, ezért ez ütésként jelentkezik a szerkezetekben.

Ez egy régi Kludi karos csaptelep a fürdőszobában. Régen nem csinálta, de újabban egy ütés hallható a csőben, amikor elzárom. Csak a hideg oldalon van a jelenség, a meleg oldalon nem. Mivel olyan helyen lakom, ahol nagyon magas a víznyomás (kb. 6-10 bar), a bojler elé nyomáscsökkentő van kötve, valószínűleg ott ezért nem üt.

A pontos kérdés az, hogy mi történhetett? Elkopott a csaptelep szerkezete, újat kellene vennem, vagy elég csak a tömítéseket kell kicserélni?


2016. okt. 9. 19:16
 1/6 anonim ***** válasza:

Általában akkor csinálja ezt, ha valaki nem normálisan zárja el a csapot, hanem pl. ráütve.

Ettől akár csőrepedés is keletkezhet a legközelebbi rácsapásnál.

2016. okt. 9. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

"Régen nem csinálta, de újabban egy ütés hallható a csőben,"


Akár attól is lehet, hogy amikor megnyitod a vízcsapot, akkor a nyomás csökken a csőben. Amikor beépítették a csövezést, akkor lehet, hogy valahol feszült kicsit a cső, és ezért a nyomáskülönbség hatására más-más pozícióban érzi jól magát, vagyis megpróbál más alakot, más pozíciót felvenni. De ugye be van betonozva, így nem tud, de azért próbálkozik. Ezzel aztán apránként vájatot hozhat létre a falban, kirágja a betont, és lesz egy kis helye mozogni. Ha elegendően nagy már ez a hely, akkor elég keményen oda tud már ütődni, lehet hogy ennek a hangját hallod.

Ha ettől van, akkor bizony érdemes lesz számításba venni a cseréjét. A sok mozgástól, deformációtól előbb-utóbb elfárad az anyag, és elreped a cső, de akár egy ilyen ütés is elrepesztheti. Persze nem biztos, hogy a jövő héten már úszni fog a fürdőtök, a második szomszédunknál ugyanez a helyzet, de neki már vagy 20 éve csinálja ezt :D Szóval elég nagy szórása van a dolognak.

2016. okt. 10. 03:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 vatafak ***** válasza:
ha ilyen nagy a nyomás akkor miért nem az EGÉSZ rendszer elé van nyomáscsökkentő téve ?? nem csak a bojlert kéne védeni...
2016. okt. 10. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Egy éve költöztünk és már így volt. Én az egész elé tettem volna, de az jóval drágább lett volna, A bojler elé egyszerűbb volt.
2016. okt. 10. 08:07
 5/6 Salk Balázs ***** válasza:
Érdemes lenne megmérni azt a 8-10 bár nyomást. Nekem erősen gyanús. A vízütés akkor keletkezik, amikor túl magas a víz áramlási sebessége, és ezt megállítjuk(akadályba ütközik). Valószínübbnek tartom, a cső beszűkülését. én először savaznám.
2016. okt. 10. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ha konrétan tudod, hogy a víz nyomása magasabb 6 bar-nál akkor hívd fel a vízszolgáltatót és kérd meg, hogy a vízóra elé szereljenek be egy víznyomáscsökkentőt (AZ Ő KÖLTSÉGÜKÖN!!!) mert az 1995-ös víztörvény szerint a vizet 1,5 és 6 bar nyomás között kell szolgáltatniuk.


A csövek beleértve flexibilis csövek (mosdó, wc, mosógép,) sokkal gyakrabban törnek el és okoznak beázást ilyen magas nyomáson mint pl. a szokásos 3 bar-on.

2017. szept. 15. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!