Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Társasház felújítás hogyan...

Társasház felújítás hogyan kivitelezhető?

Figyelt kérdés
Van egy 12 lakásos tégla építésű társasház, ami nagyon rossz állapotban van. Végülis 2*6 lakástól van szó, két lépcsőház. A lakók vagy kisnyugdíjasok vagy rossz anyagi körülmények között élnek. Nekem van ott egy örökölt lakásom. Lehetetlen eladni, mert a lépcsőházba süvít a szél, ugyanis az üvegtégla fal néhány eleme kiesett. Hullik a vakolat, süllyed az épület.... Ha egy lakó sem hajlandó a felújításra pénzt költeni az önkormányzat segíthet? Hogyan kell elindulni ezen a téren?

2016. ápr. 30. 12:32
 1/9 anonim ***** válasza:

Van megtakarítása a háznak? A közös költségben, már ha rendesen fizetik, lennie kell kötelező felújítási alapnak, pontosan ilyen célokra, amiket leírtál.

Ha felújítás szükséges, a közös képviselőnek össze kell hívnia a közgyűlést és a lakástulajdonosok javaslatai, valamint a meglévő pénzzel összhangban meg kell beszélni a legszükségesebb felújításokat. Ezeket aztán többségi arányban meg is kell szavaznia a lakóknak, utána kezdődhet a felújítás.

Ha nincs pénz, nincs felújítás. Úgy tudom, ilyen helyzetben nem igazán segít az önkormányzat, de a közös képviselő járjon utána.

2016. ápr. 30. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Nem egyszerű! (sőt inkább lehetetlen)!

- Közös képviselő van?

- Felújítási alap van?

- Lakástakarék pénztári megtakarítás?

- Mennyi a közös költség/m2?

- SZMSZ van?

- Társasházi (közös) biztosítás?

- Közös költséget mindenki fizeti (vagy vannak nagy tartozók)?


Megoldások:

1.

Közös képviselő összehívja a közgyűlést, ahol napirendi pont a felújítás. Van árajánlat és van pénze a háznak => határozatot hoztok (50%+1), hogy elvégzitek az adott felújítást

1.a Nincs pénzetek rá ezért (külön napirendi pontban határoztok a finanszírozásról

- megemelitek a közös költséget (és malmoztok míg összegyűlik a pénz)

- rendkívüli közös költséget fizettek be

- hitelt vesztek fel

2.

Ha a közös képviselő nem hívja össze a közgyűlést (kérésedre a tulajdonosok 10% támogatásával köteles összehívni)

Utána mint 1. pont

3.

Ha a közgyűlés nem dönt akkor még mindig marad az, hogy levél a társasháznak amiben kéred a jókarbantartás elvégeztetését (felújítást). Ha nem megy bepereled a társasházat. (megoldhatatlan lesz)

4.

Ha a hiba olyan mértékű, hogy veszélyt okozhat az építési hatóság is kötelezheti a házat a hiba kijavítására (a jókarbantartás elvégeztetésére). Ha nem teljesít a ház, bírság, majd akár kiköltöztetés vagy végrehajtatás is lehetséges (a ház a végén vagy így vagy úgy fizet)


Önkormányzat a legritkább esetben segít, (ha van benne esetleg önkormányzati tulajdonú lakás akkor inkább) magántulajdon miért is segítene az önkormányzat/állam?

Megkérdezhetitek a polgármesteri hivatalban (főépítésznél esetleg), hogy esetleg támogatna-e felújítást (védett vagy műemléki épületnél előfordul).


Javaslatom, ha nem kötődsz hozzá, és nincs belőle bevételed, add el amilyen hamar és amilyen jó áron tudod.

Csak vinni fogja a (nem kevés) pénzt, főleg akkor, ha vannak nem fizető tulajdonosok.


Ha van még kérdésed írj!

2016. ápr. 30. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Ha a lakók megszavazzák csak akkor lehet és banki kölcsönnel.
2016. ápr. 30. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Kb fél éve eltörölték a közös költséget, ami volt bent pénz, azt visszaadták. Nem sokat, lakásonként kb 20ezret... A 12 családból kb 3 fizette. Hírdetem a lakást, én felújítottam amennyire tudtam. Nyilászárók stb.... De attól még ez egy romhalmaz. Amikor meglátja az érdeklődő, el is megy a kedve a lakásvásárlástól, hiába igényesen felújított belülről. Akkor jól értem, semmi megoldás?
2016. ápr. 30. 19:19
 5/9 anonim ***** válasza:

Ha eltörölték a közös költséget akkor miből "gondolják" az üzemeltetést végrehajtani. Közös "rezsi" nincs?

Víz? Miből fizetitek a főóra mellékóra különbségét?

Villany? Lépcsőházi világítás?

Hulladék elszállítás?

Kémények felülvizsgálata?

Villámvédelmi, érintésvédelmi felülvizsgálatok?

MENEKÜLJ!

2016. ápr. 30. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Az első hibát ott követted el, hogy nem utasítottad vissza az örökséget.

A másodikat pedig ott, hogy még költöttél is rá.


Ha nincs közösköltség semmi esélyed, de eleve nem értem egy társasházban ez hogyan kivitelezhető? Ahogy írták a társasházakban vannak plusz kiadások (szemétszállítás, villany, víz, stb) ezeket miből állják?

2016. ápr. 30. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"Kb fél éve eltörölték a közös költséget"


WTF?

2016. máj. 1. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Ha egy társasház társasházzá van nyilvánítva, akkor hogyan törölhették el a közös költséget?

Az ilyen lakástól még jóval áron alul is meg kell szabadulni, mert hiába jó a lakás, ha a ház a fejére dől az embernek. Ilyen közösségben lehetetlen élni, vonzza lumpeneket, előbb-utóbb minden lepusztul és hajléktalanok tanyája lesz.

Minden lakásra, vagy házra előbb-utóbb költeni kell és ehhez sajnos pénz kell.

Én személy szerint gyanakodva nézem a lakáshirdetésekben azokat a lakásokat is, ahol gyanúsan alacsony a közös költség. Akkor mégis hogyan raknak félre felújításra? Lehet 20 évig hozzá sem nyúlni semmihez, de annak a következő 5 évben meg lesz az ára, magától semmi nem javul meg, csak romlik.

2016. máj. 1. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Ha egy társasház társasházzá van nyilvánítva, akkor hogyan törölhették el a közös költséget?"

Ezért kérdeztem korábban, hogy SZMSZ (szervezeti és működési szabályzat) van-e?

Ha nincs a tulajdonosok a társasházi törvény szerint tulajdoni hányad arányában fizetik a közös költséget. Ettől csak az szmsz szerint lehet.


"Akkor mégis hogyan raknak félre felújításra? Lehet 20 évig hozzá sem nyúlni semmihez, de annak a következő 5 évben meg lesz az ára, magától semmi nem javul meg, csak romlik."

Kimondtad a lényeget! Csak ezt sokan nem látják be, /értik meg/!

2016. máj. 1. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!