Villanyvezeték tetőtartó hőszigetelése?
Az oszlopról az áram egy tetőtartón jön be a házba.
( [link] )
A tartó alja a falba van építve. Ilyenkor télen levezeti a hideget az üreges vas. A szobafal felső része ezen a helyen most kb. másfél fokkal hidegebb, mint egy méterrel odébb, nagyobb hidegben biztos még nagyobb lesz a különbség. Emiatt egy 25 cm sugarú félkörben erősen penészedik.
Szoktak erre valami hőszigetelést alkalmazni?
Ott valami nagyon nem "rendes"...valami más lehet. Nekem is ilyen van,a ház hagyomános,50 éves "kádár~kocka". Maga a fal(kisméretű tégla)38cm+ a két oldali vakolat,íggy 40~41centi. A cső csak a betonkoszorúig olyan vastag,onnét lefele már vékonyabb,ami a falban van. Ráadásul ez a külső részbe van bevésve,és rávakolva,tehát szinte lehetetlen,hogy annyit befolyásoljon,hogy hőhíd képződjőn.
Sokkal valószínűbbnek tartom,hogy maga a tetőtartó valahol bevezeti a vizet,vagy csak a párát,és az leszivárog. Mássz fel a padlásra,és egy erős zseblámpával nézd át azt a csövet a cserép,és a fal teteje közötti részen
Köszi, de minden más kizárt.
Lehet, hogy nem a külső részbe építették, hanem a belső részhez közel, de hogy hőhíd van, az biztos. Mint írtam, ez a penészes folt hidegebb, mint kicsit odébb a többi rész.
természetesen nem lehetetlen, hogy a 2 colos horganyzott vascső szépen "bele vigye" a falba a hideget.
a problémád nem egyedi, sok helyen tapasztaltak már hasonlót.
nálam pl. egy külső vas szerkezetű lépcső van az egyik főfalba rögzítve átmenő csavarokkal.
ez úgy néz ki, hogy a lakótérben a menetes szár nem falon kívül van, hanem lett vésve neki egy 10 centi mély fészek és oda van besüllyesztve az anyával a végén, majd vissza vakolva.
de nálam is mikor keményebb hidegek vannak, akkor simán behúzza a hideget kintről a vas, pedig csak 12mm-es menetes szár, és lecsapódik a pára a falon, pedig van rajta 10 centi vakolás.
ha nincs még leszigetelve vagy színezve a ház, akkor megoldás lehet hogy a falba süllyesztett cső mögül kicsit kivésed a téglát 2-3 centit, de nem végig a befogatásnál meghagyod a téglát hogy ne lazuljon ki a cső a helyéről, majd szigetelő habbal a cső mögé fújsz, és akkor nem érintkezik közvetlenül a vas és a tégla, akkor talán nem húzza be a hideget a téglába.
csőbe nem érdemes habot fújni, mert ha esetleg javítani kéne valamit akkor a szerelő össze szarja magát mire a légkábelt kiszedi onnan.
Köszönöm a választ.
Ez egy régi ház, nem most készül.
A kérdés kiírása óta rájöttem, hogy lehetséges, hogy ez a cső huzatos, azaz a falban felmelegedő levegő felszáll, aztán a tető feletti részen lecsapódik a vízpára egy része, és befolyik a falba az összetételnél (vascső aljánál), így a hidegen kívül ez okozza a penészt.
De ha víz nincs is, akkor is lezárt vég esetén a csőben lévő levegő fel tudna melegedni, nem hűtene ennyire a cső.
Sajnos, az alsó vége nem látható a deszka villanyóraszekrény miatt, különben betömíteném, mondjuk némi sziloplaszttal, amit ki lehet szedni szükség esetén. (Tetőn a bejövő részt nem merem.)
amennyiben van tetőn belül a csőnek látható szakasza, ki kellene vágni egy szakaszt és műanyag csővel pótolni.
tetőtartó rögzítés ellenörzése, hogy 2 bilincs fogja. áramszolgáltatóval kiköttetni, kihúzni a vezetéket, kivágni a látható csöszakaszt, műanyaggal pótolni és visszafűzni a vezetéket, szolgáltatóval visszaköttetni.
sok más nem jöhet szóba. vagy, új bevezetőt csinálni-fali konzolról ha a magasság engedi. de ezeket tárgyald meg egy villanyszerelővel.
más nincsen. a fém jó hővezető lesz bármit csinálsz vele. kitömheted kőzetgyapottal a csövet, de az kiszedhetetlen lesz, a vezeték meg kihúzhatatlan.
vagy a hőszigetelés visszabontása után lehetne a tetőtertót eltávolítani a faltól és másképp rögzíteni (távtartóval)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!