Szigeteléssel kizárható a penész?
Nagyon nem...
Mivel a szigetelt házaknál a pára ragad bent és ugyanúgy képződik a penész.
Ha csak egyszerűen bent szárítod a ruhákat, még akkor is penész képződik.
Rendes alapja van a háznak?
Attól függ, mi az oka a penészedésnek... Ha mondjuk alulról vizesedik a ház, akkor nyilván nem oldja meg a sima külső szigetelés. Ha hőhidas lesz a szigetelés, az se jó. A hőszigetelésen pedig maradhatnak "lyukak", gondolok itt a nyílászárókra.
S ha valamitől nagy lesz a páratartalom a házban, akkor is gond lesz. A fűtés és a szellőztetés ezen nem mindig tud segíteni, ilyenkor télen még OK, de egy párás melegebb időszakban a szellőztetés lazán fokozhatja a párát.
Biztos vannak még fontos tényezők, nekem ezek jutottak eszembe.
Egy jó, hőhídmentes szigetelés normális esetben megszünteti a falak penészedését, azt hiszem. Nálunk akkor sem jelent meg a falon penész, amikor a padlón is állt a víz a friss beton miatt s a páratartalom brutális volt. Kivéve az egyetlen apró helyet, ahol nem tudtuk hőhídmentesen szigetelni a házat, de mivel a fal maga rendben volt, csak padlószint alatt jött némi hideg, az sem volt vészes (a teraszt és a padlót sem fúrattuk szét, elég kemény lett volna, csak a falak és a tető lett szigetelve, plusz új nyílászárók).
#1: Nem, nem. A ruhák nem valami sok párát képeznek (no persze, attól függ, milyen gyakran mosnak mekkora házban. a centrifugálását az esetek többségében feltételezem. Nekünk ma figyelt be egy csuromvizes és vastag munkásruha, de tél van a rá jellemző hideggel, így nincs gond, némi szellőztetés megoldja a páragondot), s a kérdező rendesen szellőztet is (ami persze nem mindig hatásos, de azért sokszor igen, ha amúgy nincs baja a háznak vagy nem termel valami extra sok párát, de akkor a "rendes szellőztetés" is más szintet jelent). Plusz vannak szárító fűtési módszerek, ugye. Nem véletlenül párásítanak sok helyen télen.
Az emberek száma s szokásai és a ház méretének aránya is sokat számít. Ezekről mit sem tudunk.
A háznak van alapja, nem vizesedik szerencsére. 6 éve újítottuk fel belülről teljesen ( padlófűtés és műanyag nyílászáró is került be). Mosni mosunk elég sokat 2 pici gyerek miatt is, ami heti 4-5 mosást jelent. Bent teregetek általában ez is igaz.
Gondoltam a szárítógép is segítség lehet...
Természetesen csak télen jelenik meg, fújom le állandóan, nem maszatolom és azt veszem észre, hogy évről évre több helyen jelenik meg. Olyan helységekben is, ahol eddig nem volt.. :(
a műanyag nyílászárók rontottak a helyzeten - mert jól zárnak és ezáltal a természet filtráció lecsökkent - ami a fűtés szempontjából előny ugyan, de sokkal több szellőztetést igényel. A külső hőszig. segíthet, mert a hőhidakat lecsökkenti, ha nagyon jól készítik meg is szünteti (hőtérképet lehet készíteni, hol milyen a szerkezetek hőtechnikai értéke, és aszerint a szigetelést kalakítani), alapvetően ott vannak a gondok. Ugyanekkor erős vegyszerrel a penészes részt kezelni kell, ne maradjon, amiből újra indulhat
Meg fogja oldani a problémát.
HŐSZIGETELÉS
A beton áthidalók ilyenek, és a vasbeton gerendák is. Azért penészedik körülöttük a fal mert rossz hőszigetelők -hőhíd-, ezért alacsony a felület hőmérséklete. Az alacsony hőmérsékleten kicsapódik a pára. A beton páraátbocsájtó képessége alacsony, és ha ez társul egy jó táptalajjal -tapéta, por- akkor a penészfoltok is megjelennek.
Jó hőszigeteléssel a fal felületének a hőmérsékletét feljebb tudod tolni, miközben szakszerűen kivitelezett hőszigeteléssel, és anyagmegválasztással a páraátbocsájtó képességet nem csökkented túlzott mértékben, így összességében egy komfortosabb, egészségesebb lakást kapsz.
Ökölszabály szerint 10 cm hőszigetelés (EPS) rétegvastagság felett már nincs jelentősége a páraátbocsájtásnak, tehát teljes bizonyossággal javulni fog a helyzet.
Vékony néhány centis hőszigetelés viszont akár ronthatsz is a helyzeten, mert az EPS annyag páratechnikailag rosszabb, mint például egy Porotherm tégla, viszont a hőszigetelő képessége még nem éri el a megkívánt hatást, tehát a fal hőmérséklete még túl hideg marad.
SZELLŐZTETÉS
Javaslom egy páratartalom mérő beszerzését.
Javaslom a szellőztetési szokások kialakítását úgy, hogy a páratartalom lehetőleg ne menjen 60% fölé. A gyerekszobákban lehet kicsit magasabb is, mert a gyerekek jobban igénylik a párás levegőt, mint a felnőttek. A magas páratartalom és a hideg falhőmérséklet, viszont veszélyes kombináció, mert a kicsapódó nedvesség élteti a penészt.
FŰTÉS
A programozható termosztát is a penésznek kedvez, ugyanis a fűtés nélküli időszakban túlzott mértékben lehűlhetnek a falak (különösen a hőszigetelés nélkül hagyott falak). A néhány órás felfűtési időszakban a nagy tömegű vasbetonszerkezetek csak lassan tudnak igazodni a levegő hőmérsékletéhez, ezért a harmatponti hőmérséklethez közelebb marad a belső felületeinek hőmérséklete, tehát fokozottabb a párakicsapódás veszélye, így a penészedés veszélye is.
Bár látszólag több az energia igénye, mégis javaslom a folyamatos állandó hőmérséklet tartását. Azért mondom, hogy látszólag, mert például egy gázkazán hatásfoka javul a fűtési víz hőmérsékletének csökkentésével, viszont alacsony vízhőfokkal nem lehet néhány óra alatt felfűteni egy lakást, állandó hőfokon tartani azonban lehet.
Itt megemlítem, hogy a kondenzációs gázkazánoknak az egyik előnye, hogy elviseli hosszú ideig a 40 C alatt üzemelő fűtést is.
az elűttem szólók mindent elmondtak,csak azt nem ,hogy a penész a párától tud szaporodi...
párátlanitó készülék lehet a megoldás.
sajna elég drága.
bérelj 1-2napra !
napi 10-15 liter viz meg fog győzni !
hasonló problémáim voltak,mint nektek !
a penészölőkre,festésre,stb annyit költöttem egy évben mint egy olcsóbb párátlanitó...
Nem hiszem, hogy nem írtunk a páráról...
Nekem van párátlanítógépem, de ha 1-2 napig használod, akkor 1-2 napra oldja meg a problémát...
Mi annak idején hónapokig használtuk, az első hetekben nonstop (extrém sok volt a pára, volt neki oka). Most már csak tavasszal és ősszel. Télen nincs rá szükség (hideg van, egy kis szellőztetés elintézi), nyáron olykor lenne, de nem bírom a poklot, amit csinál (rosszabb szigetelésnél vagy jobb melegtűrő képességnél ez kevésbé gond. vagy hűvös, esős nyári időben).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!