Lakásfelújítás takarékos fűtésmegoldás, bálaégető kazán vagy faelgázosító kazán?
Melyiket éri meg jobban?
Melyiknek mi az előnye és hátránya?
Melyiket kell kevesebbszer "megrakni"?
Vásárlásnál mire kell figyelni?
Esetleg márka és típus amit ajánlotok, vagy ép hogy nem...
Akinek esetleg van személyes tapasztalata az írjon nyugodtan privit is!:)
Nekünk bálaégető van. Két hátránya van, sokszor kell megrakni. Ha teli időben, egész nap mínuszok vannak, akkor egy 100 nm-es lakás esetében, 9-10, akár 12 bálát el lehet tüzelni. Ez a bála minőségétől függően akár lehet 20 alkalom is, hogy rá kell nézni. Viszont bármikor használható vegyes tüzelésre, nagy ajtó, bármi belefér. Tök egyszerű konstrukció, mert gyakorlatilag ugyanolyan, mint egy sima kazán, csak nagyobb.
Nekünk lébényi van, nagyon bevált, már meg van kb 8-9 éve.
mint írta az első, a bálákat sűrűn kell pakolni, mert a kukorica szárnak vagy szalmaszálnak nincs tömör térfogata, és hamar elég.
hátránya talán még a bálás kazánnak, hogy elég sok hely kell a bálákhoz, ha az ember egész télre szeretné a tüzelőjét elraktározni.
ismerősömnek van bálás kazánja, igaz ő olcsón beszerzi a szalma bálát munkájából adódóan, így tudott építeni egy óriási fedett tárolót a több ezer bálának, mert neki megérte, és az erőben ahol lakik helye is volt hozzá.
sokan mondják azt, hogy nem kell egyszerre megvenni a bálákat, igen ám, csak az sem megoldás hogy minden hétvége azzal teljen, hogy az ember utánfutóval kevereg és pakolássza a bálákat, ami jobb esetben egy hétre elég csak.
meg én azt mondom, hogy ha nem jutsz hozzá olcsón a bálákhoz, akkor elég költséges azzal fűteni.
simán van havi 40 ezer, ha mondjuk 100-150ft körül veszed darabját.
faelgázosító kazánnak meg egy hátrány van, kizárólag két éve száradó keményfát lehet benne tüzelni.
igaz ez érvényes minden fatüzelésű berendezésre, viszont a faelgázosító érzékeny a vizes fa égése során keletkező kátrányleves füstpárára.
Kiskockabálás kazánban én biztos nem gondolkoznék.
Ugyanis kis kocka bálát nem éri meg készíteni. Addig lesznek míg élnek azok az öregek akik a néhány 10 hektárjukat vakargatják az MTZ-vel. A mai modern mezőgazdaságban helye nincs a kiskockabálának. Egy közepesen modern családi gazdaság sem készít ilyeneket még akkor sem térden állva könyörögnél előttük érte.
Sőt ma már újan ilyen típusú bálázót nem is lehet kapni. Azok a gépek amikkel ezek a bálák készülnek 20-30 éves masinák. Előbb-utóbb azok is kidöglenek.
Szóval kihaló félben lévő dolog ez.
4-esnek nincs igaza. Még mindig rengetegen használnak kis kocka bálát. Nem fog kihalni a típus. A megoldás, a beszerzésre a renden megvett szalma és a számodra megfelelő emberre felbáláztatva, letárolva.
Ahogy az óriási helyigény sem igaz egészen.
Mi 100 nm-es családi házat fűtünk, olyat ami gönyüi falazóelemből épült, tehát hulladék a szigetelése. 6-800 bála elég egy télre a bála minőségétől függően, és a leghidegebb napokon némi fával rásegítve. De fa nélkül sem fogy el 1600 bála.
Első voltam
De hidd el, hogy kifog halni. Szerintem max. 10 év múlva már szinte beszerezhetetlen lesz.
Ma már rájöttek az emberek, hogy nem nagyon éri meg bálázni. A szalmát és a különböző szármaradványokat inkább visszadolgozzák a talajba mert a bomlása közben rengeteg tápanyagot juttat a talajba vissza. Ez része annak amit úgy neveznek , hogy "talajkímélő mezőgazdaság". Ez rohamosan terjed.
Ma az báláz akinek az állattartáshoz szüksége van rá. Illetve azok akik erőművekbe tudják eladni a bálát. De ők se kickockát csinálnak. Az erőművi bálaméret jóval nagyobb. Valamint azok az emberek akik úgymond levannak maradva. Na tőlük tudtok venni még kiskockát.
Mi mezőgazdasággal foglalkozunk. Majd 600 hektáron gazdálkodunk családi gazdaságként. Viccen kívül nem tudnál annyit fizetni, hogy bálát adjunk el neked. Mert egyszerűen nem éri meg eladni.
Kiskockabálázonk meg eleve nincs is már vagy 15 éve. Nyugodtan hidd el, hogy ez csak addig lesz míg a múltban élő kisöregek kinem hallnak. A mai modern mezőgazdaságban ennek helye nincs!
Na igen ez egy más szemszög mint ami az eredeti gondolatom volt, de tény hogy a modern nagy gépek nem kis kockáznak.
A Dutra meg az Mtz lassan már kiöregszik, bármennyire is jó gépek voltak régen!:)
Viszont nyilván a bálaégetős kazán az nem érzékeny a tüzelőanyagra, míg a faelgázosító nagyon is.
Kérdés, hogy megéri-e e elgázosítani a fát, vagy annyi különbség nincs a két rendszer között?
Na jó persze azt csak én tudhatom hogy a végén megéri e nekem, de akkor úgy kérdezném, hogy pl egy napi lebontásba, ha ugyan azt a teret fűtjük ki, ugyan arra a hőfokra, ugyan olyan minőségű tűzifával, akkor kb melyik kazán mennyit "eszik", és hányszor?
És pl egy tél alatt mennyivel takarékosabb az elgázosító rendszer?
Utolsó jól beszél, a bálatüzelésnek lassan bealkonyul. A bálázással csak a gond van, a gazdák fáznak is tőle. A legtöbben már olyan fajtát választanak, vagy valami vegyszert használnak, amitől a gabonanövény nem növeszt magas szárat. A bálaégető kazánnak azonban vitathatatlan előnye, hogy bármit el tudsz benne égetni. Még a kitermelt fa széthasíthatatlan tönkjét, gyökerét is. Vagy, ha úgy alakul, fűrészporral is tüzelhetsz benne. Ha kukoricaszárhoz jutsz, azzal is. Egyetlen hátránya a nagy helyigény. Még a kazánház ajtaját is ahhoz kell méretezni.
De, ha takarékoskodni akarsz, más oldalról közelítsd meg a kérdést. Semelyik kazán sem igazán takarékos ugyanis, ha nincs puffer beépítve a rendszerbe. Magas ugyan a bekerülési költség, de egyszer kell csak megvenni, utána évtizedekig sokat takarít meg neked.
Persze, jogos mindenképp puffereznék, szóval központi rendszerhez menne...
Amúgy pl egy tömegkályha is elég lenne.
De így nagyobb különálló helységeket is tudok fűteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!