Miért nem fogadják el már a jövőre a Turbós Kazánokat?
A hirekben már csak erröl hallani, hogy a kondenzácios kazánokat lehet ujonnan üzembe helyezni jövő nyártól. Evvel eggyáltalán nem értek eggyet. A sima hagyományos kazánok sem rosszak hogyha van külön saját helyiségük nyitható ablakkal vagy éppen pincében, tehát nem lakótérben igy nem veszélyesen.
A turbós kazánok meg teljesen biztonságosan,korrekt áron lehet hozzájutni, akkor meg miért nem lehet üzembe helyezni jövöre ilyet már?
Az indoklás: az energiatakarékosság.
A 813/2013/EU és a 814/2013/EU rendeletek megkövetelnek adott minimális szezonális hatásfokot és adott maximális hangteljesítmény-szintet. A bennük foglalt időpont szerint 2016. szeptember 26. után nem hozhatók forgalomba azon helyiségfűtő berendezések és a kombinált fűtőberendezések, valamint vízmelegítők és a melegvíz-tároló tartályok, melyek nem teljesítik a megadott követelményeket.
Az EU-s rendeletek automatikusan életbe lépnek a tagállamokban.
A rendeletek újraszabályozzák a hatásfok megállapítást. Eddig és jelenleg is a kondenzációs kazánok hatásfoka 100% felettinek van megállapítva – így lehet kimutatni a hagyományosokhoz képesti többlet hatásfokukat. Az új értékrend szerint nem lesz 100% feletti hatásfokú kazán, ezért a jelenleg pl. 92% hatásfokú hagyományos kazán is kisebb értékűnek lesz meghatározva.
A 814/2013/eu rendelet foglalkozik a helyiség-fűtőkészülékekkel. (Ez a 2009/125/EK-n alapul.) A II. melléklet tartalmazza a követelményeket, és a 30 kW-nál kisebb teljesítményű kombinált (fűtés+melegvíz) hatásfokára nem 86%, hanem 75% a minimális követelmény. A háztartási készülékek, jellemzően, nem haladják meg a 30 kW-ot. (Persze, a 75% már az új értékelés szerinti 75%.)
Nincsenek átszámító táblázatok, de nem kizárt, hogy a most 89-92%=-osnak értékelt kazánok elérik az új értékelés szerinti 75%-ot.
Tehát:
- a szigorítás csak a meg nem felelő készülékek forgalomba hozatalát tiltja 2016. szeptember 26. után. Magyarországon, lakossági fogyasztóknak, jövő év közepéig adtak halasztást.
- Nem biztos, hogy csak a kondenzációs készülékek teljesítik a megkövetelt hatásfokot és a hangteljesítményt.
Bár emiatt nem változtatnak, de a háztartások fűtőrendszere döntő többségében magas előremenő hőmérsékletű (radiátorosak, nem pedig padló-, vagy falfűtésűek) rendszerek, és ha nincsenek túlméretezve a radiátorok, akkor ahhoz magas a visszatérő fűtővíz-hőmérséklet, hogy kondenzáljon a kondenzációs kazán. Ilyenkor lecsökken a hatásfoka egy hagyományos kazánéra, vagy csak kevéssel több. Tehát megvehetem a szigorodó feltétek szerint felcímkézett 98% hatásfokú kondenzációs kazánt, aztán otthon jóval kisebb lesz a hatásfoka.
Vagy, ahhoz hogy kondenzáljon, alacsonyabb előremenő hőjű lesz; például, 70 °C helyett 55 °C, így a visszatérő víz elég alacsony hőfokú lesz a kondenzációhoz. Igen ám, de például mostanában éjjel, a turbós kazánunk 70 °C-os előremenő vízzel 15-17 perc alatt csinál a termosztátos helyiségben 19,5 °C-fokból 20,5 °C-t. Erre a jobb hatásfokú, de alacsonyabb hőjű kazánnak, több időre volna szüksége. Ha nem annyival kisebb a fogyasztása, mint amennyivel tovább fűt, akkor nem kevesebb, hanem több gázt fogyasztana.
azért lettek a kondenzációs kazánok 100% felettiek, mert mindig magas füst/égéstermék hőmérséklettel számolnak a hatásfoknál. a kondenzációs kazánnál, a füstből/égéstermékből is vonnak ki hőt, ezért lett 100% feletti a hatásfoka; ami tévesen hangzik.
itt a már elöbb idézet rész számszerinti része, is fontos:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!