Gaz konvektorral vagy elektromos futotesttel erdemesebb futeni otthon?
Ilyenkor kapásból azt írnám, gáz. De ! Egyik ismerősömnél voltam anno, és egy hatalmas elektromos kályha volt a szobában (30 m2-es 4 méter belmagasságú szoba), s azzal fűtött. Még másnap is tartotta a meleget, pedig órákra kikapcsolt. Sajnos, a típusát nem tudom, de szuper volt, mint egy jó kis cserépkályha. Azóta sem láttam azt a típusú elektromos fűtőtestet(:
De egy olyan százszor jobb, mint a konvektor, és ismerősöm szerint nem is fogyasztott sokat.
Én csak a saját tapasztalataimat tudom leírni neked.
Két 34 m2-es lakásban laktunk, az egyikben konvektor volt, a másikban elektromos fűtőpanel (Adax).
A havi költségünk ugyanannyi volt. Mondjuk mi nem fűtünk egész nap, csak amikor otthon vagyunk és általában éjszakára is lekapcsoltuk a fűtést.
Sem hőérzetben, sem anyagiakban nem éreztünk különbséget.
Most vettünk egy nagyobb lakást, nálunk elektromos fűtőpanel lesz, szintén adax, de nem azért mert olcsóbb, hanem, mert jobban tetszik, illetve a gázt bonyolult (de nem lehetetlen) lenne megoldani.
Elméletileg a gáz 3-4-szer drágább.
De a gáz fűtőtesteknek max 85% a hatásfoka.
De még így is jobban megéri a gáz. (vezetékes)
Nappali díjon 1kWh áramból 1kWh hőenergia kb. 45Ft.
Éjszakai díjon 1kWh áramból 1kWh hőenergia kb. 30Ft.
1m3 gázból, ami kb. 130Ft, nagyjából 10kWh hőenergia nyerhető ki, de a konvektor hatásfoka csak 70% körüli, így csak 7kWh hasznosul, vagyis 130/7 kb. 19Ft.
Lehet itt mellébeszélni, ezek a tények.
Első, nem minden klímával lehet fűteni és nem is minden körülmények között. A gázzal fenti durva számításom szerint harmadáron fűthetsz, mint nappali árammal.
Így ha a klímád hatékonysága COP 3ra jön ki, akkor ugyanott vagy, mint gázzal. Kérdés, mikor ennyi? Ugyanis ahogy a kinti hőmérséklet süllyed, úgy csökken a hatékonyságod is, vagyis az igényelt hő mennyiségével fordítottam arányosan. Nagy hidegben nem is működik, így eleve csak kiegészítő megoldás. Mi a helyzet a jegesedéssel? Ugyanis ha a hűtőbordák elkezdenek jegesedni, ami nagyon gyorsan végbemehet, akkor azt le kell olvasztani időnként, amit asszem nem számolnak bele a COP számításába, ahogy lehet, hogy a kinti levegő áramoltatására használt ventillátor fogyasztását sem. Ahogy jegesedik, fokozottan romlik a hatékonyság.
Levegő nem állandó hőmérsékletű energiahordozó, és amikor a legtöbb hő kell, a levegő sajnos akkor a leghidegebb. :)
+20C fokban elhiszem, hogy hatékonyabb a gáznál fűtésre, csak akkor meg épp nem kell :))
Ha már hőszivattyú, akkor víz-víz, azt tartom jónak, de nincs még gyakorlati tapasztalatom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!