Szerintetek lakásba jó lenne ilyen fűtés? Vagy esetleg más megoldást tudnátok ajánlani?
Új lakást vettünk (vagyis régi,nekünk új csak)
Nincs bevezetve a gáz,lehet nem is lesz,mert nagyon drága lenne,nem csak a bevezetés,de az utó költségek is (rezsi)
Arra gondoltunk,hogy egy vízteres cserépkályhát építettünk az egyik szobába(ahol kémény is van),és erről menne a fűtés. Csak az egyik szobába,és a fürdőbe kellene egy egy radiátor,mert ahol lenne maga a cserépkályha,azt a szobát,és a vele egybenyitott konyhát befűtené szerintem.
Mennyire jó megoldás ez?
Nagyon szeretnénk fa tüzeléssel fűteni. A lakás első emeleti,középső lakás,tehát a fölöttünk lévő lakásokba nem hiszem,hogy akármi is be lenne építve a kéményekbe.
Ha tudtok,nyugodtan javasoljatok egyéb fűtést is,de fontos szempont lenne,hogy a kiépítés ne legyen azért horribilis összeg. Meg hát tényleg a fa fűtés lenne ideális rezsi szempontjából. (Tároló van a lakás alatt,nem okozna gondot a fa felhordása,és egyebek.)
Furcsállom, hogy megvetted úgy, hogy nem néztél utána a fűtés lehetőségének. A kémény mérete meghatározza, hogy mekkora teljesítményű tüzelőberendezés köthető rá. Az új rákötést engedélyeztetni kell a kéményseprőkkel - ezt általános esetben nem veszik minden településen szigorúan, de gyűjtőkémény esetében feltétlenül fontos!
Szóval kéményvizsgálattal indíts. Mérete, csatlakozik-e rá más lakó. Ha mondjuk 14*14-es a kéménykürtő, akkor pl. nem köthetsz rá olyan kandallóbetétet, aminek 160-as füstcsöve van.
A gáz rezsije nem sokkal több. Ha a gázt vesszük 100%-nak, akkor 60% költség volt fával fűteni. Azóta volt a rezsicsökkentés és 20%-kal olcsóbb a gáz, tehát most az árarány 60%:80%, azaz háromnegyedébe kerül fával fűteni. Mindez akkor, ha köbméterben vásárolod, magad kuglizod, aprítod, két évig szárítod és nem számolod se a szerszámok, se a tárolóhely se a saját munkád költségét. Szerencsétlen esetben (drágán vett vizes tüzifa azonnal felhasználva) drágább is lehet a fafűtés, mint a gáz.
A vízteres cserépkályha szerencsétlen öszvér, mert a csőrendszerben hol hideg, hol meleg víz van, ahogy épp bekapcsol meg kikapcsol a szivattyú, meg eleve csak max. 100 fokos - szóval az eltérő hőtágulás miatt jóval rövidebb időnként kell karbantartani.
Valamint drága, egy kazánnal vagy vízteres kandallóval olcsóbban kijössz. Ha a cserépkályha hőtárolása is jól jönne, építs be puffertartályt - akkor a nagy tömegű víz tárolja a hőt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!