A 3 rétegű ablaküveg átengedi - beengedi- e a napfény melegét?
Hőszigetelés és hőszigetelés között is van különbség, mivel a hő sem egyféleképpen jut el egyik helyről a másikra. Sőt, kapásból 3 féle módon.
Az egyik ilyen mód a hősugárzás. Ebben az esetben a testekből (pl. a Napból) fotonok lépnek ki, amelyek hőenergiát (is) szállítanak. Ennek nem áll ellen az üveg, mert átlátszó, gond nélkül áthatol rajta a sugárzás. Az ablak túloldalán aztán ezek a fotonok belecsapódnak a szoba anyagába (pl. a padlóba, szőnyegbe), és ott leadják az általuk szállított energiát. A padló anyaga ettől melegebb lesz, magasabbá válik a rezgésszáma, ami viszont a vele érintkező levegőt melegíti fel, amely pedig ettől emelkedni kezd. Miközben felfelé száll, beleütközik a fentebbi hidegebb levegőbe, és leadja neki az általa szállított hőenergiát. Így melegíti fel a szobát a Nap.
A hő hősugárzás általi terjedését pl. vékony alufóliával lehet megakadályozni (hőtükör, reflexiós réteg). Vagyis ha az ablakra egy réteg alufóliát tapasztasz, akkor a napfény (és így az általa szállított energia) nem fog tudni bejutni a szobába, tehát fel sem tudja melegíteni azt.
Az előző elég jól leírta.
Egyébként meg kevered a dolgot, mert a hőszigetelt ablaknál a az üvegrétegek közötti gáz (levegő vagy nemesgáz) látja el a szigetelést, vagyis nem engedik a hideget befelé a meleget kifelé.
A nap pedig ebben az esetben sugárzással melegít, amit a levegő nem akadályoz.
Az újabb ablakoknál már van egy LOW-e bevonat, ami befelé beengedi a napsugarat, de bentről már nem tud kijutni, mert visszaveri.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!