Villanyvezetékeket hány évente kellene cserélni egy házban/lakásban?
ha alumínium akkor érdemes kicserélni rézre. egyébként nem kell cserélni, hacsak nincs valami villamos probléma(kiégés, szagosodó-égett csatlakozók), de akkor is csak új kötést igényel általában.
csak úgy snasszból nem kell cserélgetni sosem.
Soha nem kell lecserélni, ha nincs vele baj.
Vegyél kis teljesítményű gépeket!!!! pl. porszívó (ne legyen 2000w-os)
Szerintem is kár bezgetni, amig nincs vele baj - ami nem romlott el, nem lehet megjavitani, igaz?
Az előzőekhesz csak pár dolgot tennék hozzá.
Az igaz, hogy az alu szinte ugyanolyan jó vezető, mint a réz. Van viszont két gonosz tujadonsága: hajlitgatáskor felkeményedik, rideggé válik és törik - általában a legpocsékabb helyen. Ezen kivül hidegen folyik: egy eredetileg megbizható csavaros kötés - pl. csokiban, kapcsolókban, stb. - pár év alatt magától meglazulhat, ami baj: ezeket 2-3 évente érdemes ellenőrizni.
És a legfontosabb: alut rézzel szigorúan tilos összekötni (illetve csak spéci kötőelemekkel), mert ott üzembiztosan szétrohad!
Ami meg az átkábelezést illeti: tapasztalatom szerint erre leginkább akkor kerül sor, amikor az ELMÜ keze beteszi a lábát (pl. előre fizetős óra felszerelése, visszakapcsolás, stb.): ha régebbi családi házban laksz, szinte biztos, hogy az eredeti bekötést nem fogadják el, lehet újat épiteni (baromi drágán).
Ahogy mondták : Ha jól van kiépítve - elvileg soha.
A gyakorlatban nem árt ellenőrizni/átnézni gyenge pontokat.
Sajnos az ilyesmit akkor veszi észre az ember amikor már bajt okoznak. Érdemes odafigyelni mások problémáira azokból lehet ötletet meríteni. Teljes felsorolás lehetetlen - a gyakorlat fantáziája emberi ésszel utolérhetetlen - a jó kiépítés az ami nem enged szabad teret a "gyakorlatnak"...
Néhány jellemző - amit viszonylag könnyen ellenőrizhetsz és a problémák túlnyomó többségét felderítheted - megelőzgeted.
Érintkezési hibák. Megnő az ellenállás, terheléskor hőfejlődés szigetelés leolvadása ("Amper-szag") zárlat - rosszabb esetben tűz a következmény.
Okok: csavarral leszorított alumíniumvezetékek meglazulása, összecsavart vezetékek meglazulása - vegyi hatások - víz, építési anyag, mész (olyan is előfordult, hogy az érintkezés egyenirányítóvá vált (Cuprox) !)
Foglalatok aljában a rugős fémnyelvecske ernyedése, kapcsoló, konnektor oxidáció, elosztódobozokban csavarkötés-lazulás - szigetelőszalag leoldódás.
A hibák javarésze szemrevételezéssel felderíthető.
Méréssel is lehet keresni, leginkább úgy, hogy az ember megterhel egy viszonylag nagyteljesítményű fogyasztóval egy-egy fogyasztóvégpontot - és megméri a feszültségesést.
Ha az túl nagy (most hasraütve azt mondanám 4-5 A kb 1KW terhelésnél ha nagyobb mint 2 V az aggályos valahol 10 Watt elnyelődik és az már okozhat valahol jelentős melegedést, égést, gyulladást) - akkor van ok gondolkodni, vizsgálódni mi okozhatja.
Ha a vezeték hosszú és vékony és jellemzően kisebb a terhelés akkor talán elfogadható a magyarázat.
De ha méricskél az ember - a tapasztalásokkal szerez igazán érzéket a dologhoz.
A lényeg: érdemes odafigyelni a problémák tüneteire - pislákoló lámpa zúgó - zörgő kapcsoló, melegedő konnektor/vezeték/csatlakozó - amperszag - és ha az ember közelébe kerül valamilyen csatlakozásnak elosztódoboznak - akkor ésszerű többletmunkával kicsit átnézi - ügyelve persze, hogy áramütés ne érje.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!