Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Villanyvezetékeket hány...

Villanyvezetékeket hány évente kellene cserélni egy házban/lakásban?

Figyelt kérdés

2013. máj. 8. 09:42
 1/8 anonim ***** válasza:
85%

ha alumínium akkor érdemes kicserélni rézre. egyébként nem kell cserélni, hacsak nincs valami villamos probléma(kiégés, szagosodó-égett csatlakozók), de akkor is csak új kötést igényel általában.

csak úgy snasszból nem kell cserélgetni sosem.

2013. máj. 8. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Nincs gond az aluminiummal sem,ha megfelelő a keresztmetszete és száraz helyen van,valamint normálisan vannak megcsinálva a kötések.Azért lett divat rézre cserélni mert annak idején rendszeresen alulméretezték és nem bírja már a megnövekedett terhelést.De ez a rézvezetékre is ugyanúgy vonatkozhat.
2013. máj. 8. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:

Soha nem kell lecserélni, ha nincs vele baj.

Vegyél kis teljesítményű gépeket!!!! pl. porszívó (ne legyen 2000w-os)

2013. máj. 10. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:
Soha ha megfelelő anyagból hozzáértő szakember csinalta.
2013. máj. 10. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
A köteseket˝elegendő újrakötni,dugaljakat ujakra cserelni.
2013. máj. 10. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Szerintem is kár bezgetni, amig nincs vele baj - ami nem romlott el, nem lehet megjavitani, igaz?

Az előzőekhesz csak pár dolgot tennék hozzá.

Az igaz, hogy az alu szinte ugyanolyan jó vezető, mint a réz. Van viszont két gonosz tujadonsága: hajlitgatáskor felkeményedik, rideggé válik és törik - általában a legpocsékabb helyen. Ezen kivül hidegen folyik: egy eredetileg megbizható csavaros kötés - pl. csokiban, kapcsolókban, stb. - pár év alatt magától meglazulhat, ami baj: ezeket 2-3 évente érdemes ellenőrizni.

És a legfontosabb: alut rézzel szigorúan tilos összekötni (illetve csak spéci kötőelemekkel), mert ott üzembiztosan szétrohad!

Ami meg az átkábelezést illeti: tapasztalatom szerint erre leginkább akkor kerül sor, amikor az ELMÜ keze beteszi a lábát (pl. előre fizetős óra felszerelése, visszakapcsolás, stb.): ha régebbi családi házban laksz, szinte biztos, hogy az eredeti bekötést nem fogadják el, lehet újat épiteni (baromi drágán).

2013. máj. 11. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
Ha rendesen ki van építve a hálózat, jól szigetelt és földelt az egész, valamint rendben vannak a nullvezetékek is (nameg ha nem csak egy fut körbe az egész lakásban), akkor csak akkor kell hozzányúlni, ha gond van vele vagy ha olyan fogyasztót akarsz rákötni, amit a hálózat névlegesen sem bír el. De ilyen esetben is gazdaságosabb lehet egy második áramkört kiépíteni annak a fogyasztónak feltéve, hogy csak egy ilyen lesz vagy mind ugyanabba a helyiségbe kerül.
2013. máj. 12. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 KovA1963 ***** válasza:

Ahogy mondták : Ha jól van kiépítve - elvileg soha.

A gyakorlatban nem árt ellenőrizni/átnézni gyenge pontokat.

Sajnos az ilyesmit akkor veszi észre az ember amikor már bajt okoznak. Érdemes odafigyelni mások problémáira azokból lehet ötletet meríteni. Teljes felsorolás lehetetlen - a gyakorlat fantáziája emberi ésszel utolérhetetlen - a jó kiépítés az ami nem enged szabad teret a "gyakorlatnak"...


Néhány jellemző - amit viszonylag könnyen ellenőrizhetsz és a problémák túlnyomó többségét felderítheted - megelőzgeted.

Érintkezési hibák. Megnő az ellenállás, terheléskor hőfejlődés szigetelés leolvadása ("Amper-szag") zárlat - rosszabb esetben tűz a következmény.

Okok: csavarral leszorított alumíniumvezetékek meglazulása, összecsavart vezetékek meglazulása - vegyi hatások - víz, építési anyag, mész (olyan is előfordult, hogy az érintkezés egyenirányítóvá vált (Cuprox) !)

Foglalatok aljában a rugős fémnyelvecske ernyedése, kapcsoló, konnektor oxidáció, elosztódobozokban csavarkötés-lazulás - szigetelőszalag leoldódás.


A hibák javarésze szemrevételezéssel felderíthető.

Méréssel is lehet keresni, leginkább úgy, hogy az ember megterhel egy viszonylag nagyteljesítményű fogyasztóval egy-egy fogyasztóvégpontot - és megméri a feszültségesést.

Ha az túl nagy (most hasraütve azt mondanám 4-5 A kb 1KW terhelésnél ha nagyobb mint 2 V az aggályos valahol 10 Watt elnyelődik és az már okozhat valahol jelentős melegedést, égést, gyulladást) - akkor van ok gondolkodni, vizsgálódni mi okozhatja.

Ha a vezeték hosszú és vékony és jellemzően kisebb a terhelés akkor talán elfogadható a magyarázat.

De ha méricskél az ember - a tapasztalásokkal szerez igazán érzéket a dologhoz.

A lényeg: érdemes odafigyelni a problémák tüneteire - pislákoló lámpa zúgó - zörgő kapcsoló, melegedő konnektor/vezeték/csatlakozó - amperszag - és ha az ember közelébe kerül valamilyen csatlakozásnak elosztódoboznak - akkor ésszerű többletmunkával kicsit átnézi - ügyelve persze, hogy áramütés ne érje.

2013. máj. 15. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!