Mennyibe kerül kb. egy 50 négyzetméteres lakás teljes felújítása? 100 ezer per nm-es árakat hallottam eddig.
Mindig jönnek az ilyen kérdések és aztán a kérdező csodálkozik, hogy nem kap rá olyan választ amit várt.
Nincs ilyen, hogy "mennyibe kerül".
Olyan van, hogy te eldöntöd mit szeretnél abban a lakásban és konkrétan leírod, kérsz rá árajánlatot a környéken dolgozóktól.
A teljes felújítás lehet olyan, hogy a falakat is lecsupaszítod, vezetékeket, csöveket cseréltek, ajtókat, ablakokat szedtek ki és akár még a falat is áthelyezitek, megbontjátok, mert mondjuk külön szeretnéd a vécét a fürdőtől vagy egybe nyitnád a konyhát az egyik szobával - meg olyan, hogy csak festés, takarítás, fürdőszoba csere, új konyhabútor stb.
Ahogy totál nem ugyanaz a költsége egy kis faluban, Győrben, Szolnokon vagy Budapesten.
Nyílászáró csere lesz.
Fűtés korszerűsítés, gépészet?
Szalagparketta, vagy laminált.
Falak mozgatva lesznek?
Én, úgy, hogy csak a tégla marad inkább 300-at számolok Pesten. Nem is vágtam bele.
Ebben persze a fűtés és a nyílászárók is benne vannak.
A teljes felújítás annyit jelent, hogy mindent tégláig/betonig visszabontani, padlót, nyílászárókat, elektromos hálózatot, víz és/vagy gázvezetékeket, fűtésrendszert és persze a berendezést is lecserélni.
A bontás rész az olcsóbb. Tapasztalatom szerint egy 6-8 köbös konténernyi sitt és hulladék jön össze, ennek az árát meg tudod lesni, de cégenként, városonként, megyénként eltér, illetve ha előválogatod, akkor lesz, ami ingyen leadhatsz bizonyos helyeken, és lesz, amiért még neked fizetnek (pl rézcsövek és kábelek...stb.).
Ha munkaerőköltséget nem nézel, mert egyedül bontasz (vagy családdal), akkor is kb 100ezer lesz csak ez, ha nem kell szerszámot bérelned. Ha kell, vagy ha vállalkozót fogadsz fel a bontásra is, akkor fél millió alatt nem úszod meg.
Az elektromos hálózat, ha nem kell bővíteni a bejövő főkábelt, akkor egy milliós tétel körül van, de itt nagyban függ, hogy mit és hogyan tervezel. Nem mindegy, hogy mennyire kell bővíteni, vagy csak a régit kell újrahúzni.
A víz annyira önmagában nem lenne vészes, de itt meg attól függenek az árak, hogy milyen fűtés és melegvíztechnika van (más egy cirkórendszer, más egy távfűtés, más egy házközponti, más egy konvektoros fűtés, padlófűtés...és a többi). Fél millió alatt ezt sem úszod meg persze szaniterek nélkül.
A burkolásoknál lehet hatalmasat fizetni. Nem mindegy, hogy milyen padlótípus (kő, műkő, fa) és azon belül is az anyagmilyensége (pl szalagparketta, laminált, kézi, hajó, műanyag, kőzet típus, gyártástechnológia, származási hely...és még sorolhatnám). Ez lehet 10ezertől félmillióig nm-enként, munkadíj nélkül. A falak burkolása megint más tészta. Nem mindegy, hogy sima fehér diszperzites festést tervezel és a legolcsóbb csempeburkolást, vagy esetleg olaj alapú festést és márványcsempét.
A gépesítésnél félmilliótól a 30 milliós összegig van saccra a határ. Pl, ha egy új kondenzációs cirkót akarsz, akkor még nem is a gép a sok, hanem az egyéb költségei (kéménybélelés, vezetékkiépítés, tervezés és engedélyek és a többi) Ha pedig egy 120-as bojlert, azt sokkal olcsóbb kivitelezni, bár árban később jobban bánod majd a magas fogyasztás miatt. Egy szimpla mosógépnél, vagy hűtőnél is sok tud visszajönni a drágább gépeket, de evidens, hogy több pénzt is kell belefektetni.
A bútorzaton is lehet spórolni. Lehet használt cuccokat venni, de lehet bútorasztalossal is kiviteleztetni. A két véglet között pedig nagyon sok megoldás van.
Nyílászárók esete is kb ugyan ez. Árakat neten bőven tudsz lesni, de az energetikai végcélok fontosak, minél jobb a szigetelése, annál többet tud visszahozni (télen a fűtésen, nyáron a légkondicionáláson).
Összesre nézve 200ezer alatt nem tudsz kalkulálni nm-enként, mert abból az anyagár jön ki olcsón, saját munkával. Szakemberekkel a 300 még optimális, de inkább 350-400, mivel nagyon másznak fel az árak a szakemberhiány miatt. Innentől jön, hogy egy félluxusra kalkulálva a millió/nm a reálisabb. Max határ a csillagos ég.
De, hogy adjak pár tippet:
Belföldi helyeken vásárolva drágább minden. Nem kevesen rendelnek több tonnás szállítmányokat osztrákoktól, németektől és gyakran szlovákoktól, mivel olcsóbb az építési anyag, burkolási anyag jóval, a szállítást meg ki lehet vitelezni eléggé gazdaságosra, így a magyar árakat le tudod csökkenteni. Tehát, ha magadnak szerzel be mindent, akkor olcsóbb a kivitelezés, de, a szakembereket megtalálni, és összeegyeztetni sok meló.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!