Hogyan, miképp kivitelezhető ha ki szeretném dobni a homokra rakott hajópadlót, helyettek valami modernebb parkettát? Milyen szigetelés kell?
Két út van:
Van-e a falad alatt vízszintes vizszigeteles? Működő Képes-e még?
Ha van és jó is es az alap alsó síkja is megfelelő mélységben van akkor zárt retegrend:
15cm tömörített kavics
10 cm vasalt aljzatbeton
1 rtg sbs modifikált bit. Lemez vízszigetelés ÖSSZEKÖTVE A FAL ALATTI VIZSZIGGEL!
10cm lepesallo eps
6cm aljzatbeton
És barmi burkolat, vinyl, spc., lam.park. kerámia
Ritkán áll fenn az az eset hogy régi épületben megfelelő a vizszig és az alap is..
Szóval olyan retegrendet kell kialakítani, ami nem megy az alapozási sík alá, és a vizet sem vezeti be a falakba.
Pl
20cm tömörített üveghab kavics (kapilláris megszakító, teherhordó, hőszigetelő is egyben)
Geotextil
Párnafa közte gyongykavics
Hajópadló.
Vagy
20 cm üveghabkavics
Delta Ms lemez
6 cm beton
És ismét bármi burkolat, de arra kell figyelni hogy a falak menten -körbe 10-15 cm sav legyen elhagyva, hogy a pára ki tudjon jönni.
S még ezer megoldás van de figyelembe kell venni a ház adottságait, a tulaj igényeit, és a Rá szánt összeget. Nem lehet csak így anonim oldalról megtanulni mit kell..
Nyitott rétegrend: megmarad a jelenlegi páraháztartásod, nem károsítod a falakat.
"Nem tudok róla semmit. Egyedül azt, hogy homok van a hajópadló alatt...."
Akkor itt az ideje feltárni. Én a "nyitott" rétegrendet nem javaslom. Meg kell oldani a vízszigetelést. Ha nincs a falban, vagy tönkre ment a régi, akkor utólag kell beletenni a vízszigetelést, és kialakítani azt amit #2 írt az elején.
A #2-ben említett üveghab kavicsot tudomásom szerint hazánkban be sem lehet szerezni, vagy csak orbitális áron, egyedi rendelésre.
#5 miért nem javaslod a nyitott réteget? Ha a födém is az akkor teljesen jól működik.
Vannak esetek amikor nem lehet utólag vízszigetelni pl vert falú vályog kő lábazattal... vagy rakott kőfal stb...
És téves a tudásod, debrecenben gyártják az üveghab kavicsot és egész jó az országban elhelyezkedő kereskedő partner tüzepek. Persze nem minden városban van, de kb 100km körzetben le van fedve
#6 A nyitott rétegrend elavult; a korszerű, túlfűtést mellőző fűtésrendszerek mellett szinte csak a gépi (hővisszanyerős) szellőztetőrendszer kiépítésével biztosítható a beltéri levegőpáratartalom egészségre nem káros szinten tartása, de még ez sem garancia! Nyitott padló rétegrendű, vízszigeteletlen épületek sajátossága az állandó dohos, penészes szag, a falakban a víz másfél-két méter magasságba is felszökhet. Ez persze függ az adott környék talajviszonyaitól is, talajvízszint magasságától, stb. Van ahol nem okoz gondot, de több az olyan épület ahol igen.
"Vannak esetek amikor nem lehet utólag vízszigetelni pl vert falú vályog kő lábazattal... vagy rakott kőfal stb..."
Hát az ilyent alaposan meg kell vizsgálni, mérnök bevonásával, szakmai állásfoglalással. Vizsgálni kell többek között az épület statikáját, az épületszerkezet állékonyságát, a keletkezett károsodásokat, feltárásokra lehet szükség, stb. Meg kell határozni a szükséges vízszigetelés mértékét és módját. Tulajdonképpen szinte mindent is lehet utólagosan vízszigetelni, az általad felhozott példa esetén is alkalmazzák a szakaszos ásással egybekötött drainezést és a szakaszos aláalapozást, így utólag elhelyezhető a megfelelő vízszintes/függőleges pozíciójú vízszigetelés (kőfal esetén többnyire elegendő a függőleges vízszigetelés elkészítése). A kérdés inkább az, hogy akié egy ilyen ház, vagy ilyet vesz, bele akar -e vágni ilyen nagy munkába, ami nem kis költséggel jár.
"És téves a tudásod, debrecenben gyártják az üveghab kavicsot és egész jó az országban elhelyezkedő kereskedő partner tüzepek".
Örülök ha így van, mert tényleg nagyon jó anyag. Azt bevallom, nem néztem utána hogy pillanatnyilag hogyan szerezhető be, legutóbb kb. 80ezer Ft/köbméter árra jött volna ki rendeléssel, szállítással.
" Nyitott padló rétegrendű, vízszigeteletlen épületek sajátossága az állandó dohos, penészes szag, a falakban a víz másfél-két méter magasságba is felszökhet"
Szerintem ez akkor igaz, ha nem megfelelő a technológia kompletten.
Tehát egy vályogház jó külső vízelvezetéssel, valyogvakolattal, nyitott padló és födém retegrenddel nem fog vizesedni 1,5 M magasan. Kivéve ha lebetonozzák a padlót fal alatti vizszig nélkül, vagy gipszkartonoznak, cementhabarcsoznak stb..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!