A Fi-relé "kiválthatja" a földelést?
>Megnéztem. Van vezeték kötve a konnektor védőföld csatlakozójára. Nem ráz, de a fázisceruza világít.
-Mármint szét is szedted a konnektort vagy csak a konnektort nézted meg fázisceruzával? Három vezeték indul a konnektortól vagy kettő?
Ha világít a fázisceruza, de nem ráz a vezeték, akkor az a vezeték nagy valószínűséggel nincs bekötve a túlvégen sehová, kapacitív csatoláson felszedi a fázist, de energia nincs benne.
A lehetőségek, ha van egy védöföldelt eszköz a védőföldes konnektorban, ami testzárlatos.
Ha nincs a védőföld még a nullára se bekötve és fi-relé sincs, akkor agyonüthet az áram. Ha csak fi-relé van, akkor az megmenti az életed, feltéve ha nem ragad be, mert elfelejtetted havonta nyomogatni a tesztgombját. Ha a védőföld be van kötve (akár a nullára) akkor levág a kismegszakító, de az sok esetben nem olyan gyors, mint a fi-relé, főleg ha nagy amperszámú a kismegszakító és gyengébb a vezeték. Amíg le nem vág, addig megráz.
Ha mindkettő van, de helyi földelés hiányzik, akkor a bejövő nullvezető szakadása vagy kötésgyengülése esetén megnő a készülék burkolatán a feszültség akkor is, ha a berendezés hibátlan. Ez ellen a fi-relé NEM véd, mert oda-vissza átmegy rajta az áram, majd ezt követően megy a készülékházon és rajtad keresztül a földbe.
Tehát önmagában a fi-relé sok esetben megvéd, de földelés hiányában van hogy csak (enyhe) áramütés árán, meg vannak esetek, amikor nem. Szóval javít a dolgokon, de nem mindenre jó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!