Mit jelent a FI relé?
Üdv!
Tudom, áramvédő kapcsoló, életvédelmi relé, véd az áramütéstől. De mifélétől?
Mezei nyelvre lefordítva nem találtam meg hirtelen a választ, pontosan, de nem szakmai nyelven, mit jelent.
Olyasmit kell érteni alatta, hogy ha pl. fürdés közben beleejtek egy... működő kenyérpirítót a vízbe, akkor sem halok meg?
Vagy hogy kell érteni?
Írna egy kompetens válaszoló 1-2 példát?
Köszönöm!
Hát lebutítva ügye arról van szó hogy a konnektorban két lyuk van az egyikből kijön az áram, keresztülmegy a kenyérpirítódon, aztán a konnektor másik lyukába visszamegy, ez így egy körfolyamat, kb. mint ahogy jön a csapból a víz, használod aztán visszamegy a lefolyóba.
De lehet hogy kipancsolsz egy kis vizet, vagy csőtörésed van, és akkor a lefolyóba kevesebb víz megy mint amennyi kifolyt a csapból.
Na a firelé pont ezt méri. Hogy mennyi áram nem ment vissza a másik lyukba. Merthogy akkor lehet épp téged ráz az áram és rajtad keresztül folyik az áram.
Erre van egy limit hogy pl. 30 mili Amper, és ekorül leold a áramvédo kapcsoló, merthogy benne van egy transzformátor, az gerjesztődik és egy relét működtet.
Hát hétköznapi nyelvre lefordítva valahogy így lehet elmondani.
...tehát akkor igen? :D
Annyit még tudtam róla, hogy a kimenő-bejövő arányt figyeli, de ez akkor azt jelenti-e, hogy nyugodtan beledurranthatok 1-1 szeget a konnektor fázis-nulla érintkezőjébe szájjal, nem ér áramütés?
Nézd, a hülyeség ellen (vagy ha okos vagy, és szándékosan akarod megcsapatni magad az árammal...) semmi nem véd.
A kenyérpirítós példát könnyen elképzelhető, hogy megúsznád, a szájas-szegesnél elég gyanús, hogy legalábbis a nyelved megégne.
Szóval feleslegesen nem kell ilyenekkel szórakozni. Sok mindenen segít, de nem kéne rontani az esélyeken.
Hát, amikor bemutatták a fi relét, a feltaláló ezt a mutatványt csak 4-5 sorba kötött firelé mellett vállalta bemutatni. Szóval annyira azért ne tökéld el magad mellette.
Tekintsük úgy, hogy ez egy plusz biztonsági elem a hálózatban, amely bár minimálisra csökkenti az áramütés veszélyt, de teljesen nem zárja ki azt.
Már 99-ben írta a szabvány, hogy:
"Az áram-védőkapcsoló eszközök használatának kizárólagos célja, hogy normál üzemben növelje az áramütés elleni védelem céljából alkalmazott más védelmi módok hatékonyságát"
Magyarul rendes védővezetős hibavédelmet kell kiépíteni, és az áram-védőkapcsoló ennek a védelemnek a kikapcsoló szerve. Még magyarabbul, az ÁVK abban a pillanatban kikapcsol, mihelyt a készülék meghibásodik.
Ugyanakkor régóta elismerik azt, hogy a 30 mA, vagy kisebb kioldóáramúak azok akkor is működnek, ha nincs védővezető, vagy elszakadt, stb, és az emberen keresztül megy a hibaáram. Franciaországban volt ilyen régen, aztán a magyar szabvány is megengedte átmeneti állapotként, de csak melegpadlós helyiségben. Mivel az elfogadott álláspont szerint ez nem lehet egy első fokozat, mert az nem lehet állapot, hogy egy készülék testén kint van a 230 V, és majd, ha valaki kap egy áramütést, majd akkor működik valami. Ez csak a "rendes" védelem kiegészítése lehet, úgy is hívják, hogy kiegészítő védelem.
Még annyit, hogy az áramütés nagyságát az ÁVK nem befolyásolja, pont ugyanakkorát rúg, mintha nem lenne ÁVK a körben, csak az idő rövid, ez az életmentés. Ámbátor a névleges kioldóáramnál vagy alatta az az idő nem is olyan rövid, sokkal nagyobb áram meg az emberen át általában nem folyik. A kioldás ugyanis a hibaáramból összegyűjtött energiával valósul meg, így van az, hogy kis áramnál az idő nem olyan kicsi.
Na meg még annyit, hogy ne legyen kétség, ha az ember gyakorlatilag szigetelő padlón vagy cipőben áll, nem fogja a falat, stb, és megérinti a fázist is és a nullát is, akkor nincs akkora hibaáram, amekkora leugrasztaná az ÁVK-t, akkor inkább meghalás van.
Meg még annyit, hogy a szokásos idők, áramok, stb azok egészséges felnőtt férfira vannak megállapítva, száraz környezetben, tehát a kádban nyugodtan meg lehet halni.
Aztán még pláne annyit, hogy az EkG-n van egy kitüntetett pillanat, ha akkor jön az áramütés, akkor is meghalás van, ÁVK ide vagy oda.
Én nagyon buta vagyok az ilyesmihez, nekem is lenne kérdésem.
Tehát:
"Hát lebutítva ügye arról van szó hogy a konnektorban két lyuk van az egyikből kijön az áram, keresztülmegy a kenyérpirítódon, aztán a konnektor másik lyukába visszamegy, ez így egy körfolyamat, kb. mint ahogy jön a csapból a víz, használod aztán visszamegy a lefolyóba.
De lehet hogy kipancsolsz egy kis vizet, vagy csőtörésed van, és akkor a lefolyóba kevesebb víz megy mint amennyi kifolyt a csapból.
Na a firelé pont ezt méri. Hogy mennyi áram nem ment vissza a másik lyukba. Merthogy akkor lehet épp téged ráz az áram és rajtad keresztül folyik az áram."
Ez így teljesen érthető.
Viszont felvet egy kérdést: Hogy tud ugyanannyi "áram" visszamenni a konnektor másik lyukába, amikor a kenyérpirító elhasznál belőle x mennyiséget? Hőenergiává alakul át az áram, nem?
Az a baj nem tudom elképzelni hogy is néz ki az áram. Hogy lehet abból energiát kinyerni. A részecskék viszik az energiát, a kenyérpirító kiüríti ezeket a részecskéket, viszont a részecskék darab száma nem változik és ezek mennek vissza a lyukba?
Áramütèst fogsz èrezni ha belfèkeskedsz. Az èrzetküszöb jól az èrzèkenysège alatt van.
Hozzákell tenni, hohy egy gyereknèl vagy zuhanyzásnál mindez veszèlyesebb is.
Az FI relè feladata, hogy egy meghibásodott berendezèst lekapcsoljon. A bal@aszság elken nem vèd semmi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!