Kizárólag fűtő klímával gazdaságosan ki lehet fűteni egy családi házat?
Szia! Mi is pont ezzel szembestültünk, és mi hűtő-fűtő klímákat vettünk. Előtte sokat olvastam az interneten. Elvileg a skandináv oprszágokban klímákkal fűtenek, és működik (ott azért van hideg). Az egyetlen probléma, hogy mennyire drága fűteni. Szinte kötelező Htarifát rakadnod a klímádra, mert akkor olcsóbb lesz a klímák által használt áram télen. Ennek önmagában 400-500 ezres költsége van, és mi hónapokat vártunk mire az áramszolgáltató méltoztatott megcsinálni (de magánvállalkozó is kell hozzá), igaz hogy pont hogy pont valami szervezeti átalakulás volt.
Megkérdeztem néhány embert akinek ilyennel fűt, és azt mondták, hogy működik. Azért is döntöttük mellette, mert a jövőben tervezünk majd napelemet, és még az új szabályok mellett is legalább nyáron ingyen lenne a hűtés. Klímát amúgyis vettünk volna, szóval osztottunk szoroztunk is így érte meg.
Volt olyan ismerősőm, aki arról számolt be, hogy nem ad olyan jó hőérzetet (más meg pont az ellenkezőjét írta). A feleségem amúgyis nagy álma van egy kandalló a nappaliba, szóval csináltattunk egyet.
Egyesek beszámoltak róla, hogy jó-jó a klíma, de zajos. Ezért mi halk klímát vettünk.
Egyébként a kis házikót ahol jelenleg élünk szintén klímával fűtöttük, és az működött, de itt volt gázkazán is ha kellett (nem kellett, csak negyed órán belül akartunk meleget csinálni a hidegből)
De az új házban én klímáim még nem teljesítettek télen, szóval tapasztalatot nem tudok mondani.
Gazdaságosnak gazdaságos, de éjjel zavarna a hangjuk, még ha viszonylag halkak, akkor is. Átmeneti időszakban príma, akkor csak napközben kell rövid ideig járatni, hogy felfűtse a lakást, és gazdaságosnak is akkor a leggazdaságosabb. De télen, ha egész nap mennie kell(ene), akkor engem azért zavar. Úgyhogy nálunk télen a gázkazán tartja a frontot esténként.
Ha le kellene cserélni a gázkazánt, akkor viszont lehet, hogy már nem költenék egy új kazánra, inkább 1-2 olcsó infrapanel, hogy este klíma nélkül is meleg maradjon a halóban.
Alapvetően egy régi ház fűtését kizárólag klímára alapozni téves út. Egyrészt önmagában sem okos döntés egyfajta megoldást választani, másrészt a fűtésre optimalizált klímák nagyon jó hő (és víz) -szigetelésű épületekre lettek kifejlesztve enyhén hideg időszak mellett - és még ekkor sem nyújtják a radiátoros vagy padlófűtésre jellemző komfortot. A kialakult lakossági tapasztalat sokféle hiányosságot hoz fel a klímás fűtéssel kapcsolatban. Ahogy már többen írták, a kompresszor/ventilátorok zaja, a beltéri levegő áramoltatásával összefüggő, akár zavaró mértékű huzat, a klímaberendezésekben felgyülemlő por, szennyeződés az ezzel összefüggő szakszerű karbantartás a költségekkel, a telepítéshez szükséges hálózatbővítés mind-mind figyelembe veendő faktor. A kültéri egységek elhelyezése, helyigénye, településképi megjelenése is felvethet problémákat. Többektől visszahallani, csak klímás fűtési rendszer kiépítése után visszakerült a házakba egy-egy fatüzelésű kályha, mert egyszerűen fáztak a klíma mellett...
Összességében, én csak annyit mondok, többféle szempontot figyelembe véve döntsetek. Abban azonban biztos vagyok, hogy a gázfűtési rendszeretek rendbehozása messze 5 millió Ft alatt megoldható. Ugyanis egy kb. 100m2-es házba ha már be van kötve a gáz, a radiátoros rendszer nulláról indulva, új kazánnal, új kéménnyel kb. 2-2,5 millió Ft. Ha ebből már valami adott (pl. meglévő, de jó állapotú radiátorok, csövezés) akkor pedig ennél csak olcsóbb lehet, legfeljebb rossz helyről kértetek árajánlatot...
Aztán később ha akartok rakathattok fel klímát, vagy akár a gázkazán mellé egy vegyestüzelésű kazánt, attól függően hogy milyen világ lesz - ezt még nem látjuk előre.
Egy gyenge szigetelésű házat bármivel nehezebb kifűteni, legyen az gáz, villany, fa, bármi. Viszont ha nem zavar a huzathatás és a zaj, ami a klímáknál megkerülhetetlen, akkor én azt javasolnám, persze H tarifával. Mellette viszont mindenképpen megtartanám a gázt is, ha nem is újítatnám fel milliókért, de átnézetném és rendberakatnám és egy esetleges nagy hidegben vagy áramszünet esetén tökéletes megoldás lenne.
Nálam öreg ház új nyílászárókkal, szigeteletlenül kicsit több mint 100 nm belterülettel kb 150 ezer forintra jön ki klímákkal egy évre. Mellette megmaradtak a cserépkályhák, mert bár nem sokszor, de volt már pár órás áramszünet és a klímáknál az a hátrány megvan, hogy ha lekapcsolod, abban nincs tartalék, azonnal hűlni kezd a helység, amit fűtesz vele.
A gázkazán se megy villany nélkül, mert keringető szivattyú áramoltatja a vizet. Viszont ennek a meghajtása már nem túl bonyolult áramszünet esetén, akkumulátorral működtethető, de vannak kifinomult, szünetmentes tápegységek is. A 3-as válaszban igencsak értékes megfontolások merültek fel. Annyit fűznék hozzá, hogy semmiképp ne a homlokzati szigeteléssel kezdjetek. Nem lesz neki hatása. Hanem a födémszigeteléssel. A meleg fölfelé megy, tehát a födémen át a padlás felé vezet a hő jelentős részének az útja. Ezt sokan elfelejtik.
A másik amit elfelejtenek, hogy a homlokzati szigetelés előtt ellenőrizni kell a falak nedvességtartalmát műszeresen. Gyakori ugyanis hogy a falban lévő vizszintes vizszigetelés tönkrement, esetleg nincs is, vagy egyszerűen a padló-fal csatlakozásának kialakítása nem megfelelő, így a falak a kapillárisokon keresztül nedvességet vesznek fel, tehát vizesednek a falak. Egyrészt, a vizes falak emelik az épület hőigényét, másrészt a vizes falat szigetelve szerkezeti károk keletkeznek és a hőszigetelő anyag is záros időn belül tönkremegy. A kérdező leírása alapján legpraktikusabb a gázfűtés megtartása/felújítása. Ha megvannak a régi öntöttvas radiátorok, annak külön örülni kell, mert ma újonnan annak darabját kb. 600ezer Ft-tól lehet megvenni. Abban van víz bőven és hőtároló tömeg is, vétek ahelyett modern vékonyfalú lemezes radiátort felrakni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!