Nád struktúrás (nádpallós) fafödém hőszigetelése esetén ha kap egy gipszkarton réteget a mennyezet hova kell elhelyezni a párazáró fóliát és a szigetelést?
Nád struktúrás fafödöm menyezet van jelenleg. 30 cm-el csökentjük a belmagasságot gipszkartonnal. A lakótérből kiáramló meleget és párát meg szeretnék fogni.
Tehát jelenleg a rétegrend a lakótértől haladva felfele:
-gipszkarton
-vakolat
-nád
-fafödém
Mi a rétegrend? Hova kell rakni a felsorolásba a párazáró fóliát és a szigetelést? Közet vagy üveggyapotot ajanlott berakni?





"tèvedsz. A leírásod alapján a lakásban mivel fólia alatt van minden, minden beszívja a párát. A bútorok, a ruházat, ès semmi sem tud kipárologtatni berohad."
Ha nincs megfelelő szellőzés, pontosan így történik! A keletkező pára mennyisége függ a lakók számától, a bent tartózkodás idejétől és az életviteltől. A főzés, mosás, beltéri teregetés stb. mind-mind járulékos páraforrások. Nem véletlen, egy korszerű épületben jól szigetelt nyílászárók mellett mesterséges szellőzőrendszerre is szükség lehet a páratechnikai tervezés részeként. A tervezői és kivitelezői gyakorlatban erre már kész módszerek vannak.
"A fólia alatt a fa a lakás felè szabadon van, mint bármilyen berendezès a lakásban."
Nincs szabadon, mert alá van gipszkartonozva. Erről szól a kérdés... Amit mondasz az a pórfödém, ott tényleg szabadon van a fa. Csak az egy másik konstrukció...
"Azt hiszed, hogy a fólián csapódik ki a pára."
Ki hiszi?
"A fólia alatt a födémben semmilyen párásodás nem lesz, mivel a felette lévő vastag szigetelés miatt a födém és maga a fólia is ugyan úgy szobahőmérsékleten lesz, mint a lakótér."
Az a párakicsapódás amire gondolsz, de a fólia nem a párakicsapódás ellen véd, hanem a párásodás ellen, mert annak útját gátolja benne van a nevében is... Fogalmi zavar van a leírásodban. Párásodás ettől függetlenül még fennáll.





Sajnos mindent keversz.
- tèvedsz a magas páratartalom nem egyenlö a vizesedèssel. Akkor, ès ott lesz párakicsapódás, ahol harmatpont van. (Nàlam tartós 70% mellett sincs penèsz pl)
- a gipszkarton nem lègzáró, ès az álmennyezet sem, ugyanakkor átengedi a párát minden irànyba jól.
- a fólia az ellen vèd, hogy a pára ne kerüljön a hőszigetelès belsejèbe, mert ott a hőszigetelès hideg felèn, de mèg a hőszigetelèsbe van a harmatpont ès a kicsapódás ott lesz. Az elázott szigetelès pedig nem szigetel..
De ha nemhiszed, akkor keresd fel a gyártó kèpviselöjèt, vagy tanulmànyozd a gyári ajánlásokat.
Ennèl többet kár rád pazarolni, mert. További jó utánajárást.





#13 Ha 70% a páratartalmad -azon túl hogy ez légzőszervi megbetegedést okoz hosszabb távon- akkor ott még a falak is vizesednek, hiányzik vagy rossz a vizszigetelés és ez elégtelen szellőztetéssel párosul.
A fólia nemcsak a hőszigetelést védi, hanem a fafödémet is a párától, vagyis kettős szerepet tölt be. Ha jól van kivitelezve, vagyis gipszkarton fölöt lécvázas megoldással. A szigetelőanyag gyártói leírása is
tartalmazza ezt a módszert, bár nem egyedüliként miután a gyártó figyelme elsősorban a szigetelőanyagra terjed ki.





Kedves 14# a fóliát nem tudod megszakítás nélkül a mennyezetre tenni alulról. Feltételezem nálad is vannak válaszfalak. Minden válaszfal-födém csomópontban megszakad a fólia.
A fafödémet nem kell védeni a párától ha annak a hőmérséklete megegyik a szoba levegőjének hőmérsékletévek. Párakicsapódás mind hőmérséklet átmenetnél jön létre.
Ez az átmenet a szálas szigetelés rétegei között jön létre(nem a födémben, ahogy te gondolod), ezért kell közvetlenül a kőzetgyapot elé tenni a párazárást.





"Minden válaszfal-födém csomópontban megszakad a fólia."
Ez igaz, mert a falak megszakítják, viszont a falból feljutó pára gyakorlatilag elhanyagolható. A stukatúrmenyezet lebontásával viszont a falak fölött is folytonossá tehető a fóliázás, ez nem is életszerűtlen, a stukatúr állapota gyakran indokolja a visszabontást.
"A fafödémet nem kell védeni a párától ha annak a hőmérséklete megegyik a szoba levegőjének hőmérsékletévek"
Erre ki vállal garanciát? A szigetelés és fóliagyártó nem fog.
Hogyan jársz el akkor, ha a fafödém alatt egy acél mestergerenda is van (ami kényesebb a párára), esetleg az egész födém acélgerendás, felűlről deszkaburkolattal?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!