Érdemes alumínium villanyvezetékeket réz villanyvezetékekre cserélni?
Instabillá válhat, és rendszerint nem úgy méretezték, ahogy egy-egy mai igény kívánná. Jó gyakorlat összeadogatni a nagyfogyasztók teljesítményét, gondolatban ágakra osztani fizikai elhelyezkedés szerint (szoba, szárny, épület, ahogy épp praktikus), és ebből meghatározni áganként a minimum áramerősséget (P=UI, tehát I=P/U, watt per volt, tehát 230-cal osztod), aztán megfelelő kompromisszummal (vagy nélküle) dönteni, hogy mekkora össz amper lesz jó oda, esetleg három fázisra elosztva. Drága és poros meló egy komplett átvezetékelés, de a nyugalom és a stabilitás kárpótol.
A mienk a tavalyelőtti nagy aszályban füstölt el az óra mögött, minden hozzáértő nagyon elkomolyodva csóválta a fejét, hogy rendkívül nagy mákunk volt, hogy nem maradtunk ház nélkül. Összesen a ruhaszárítógép ment, amikor kint játszó gyermekünk futott be kiabálva, hogy füstöl a ház.
"tűz keletkezhet?"
Igen. Oxidálódik, vékonyodik az alu vezeték, egy idő után zárlatos lehet és kigyullad. Pont most volt egy ilyen kisebb tűz a társasházunkban. Egy idő után biztosan ki kell cserélni mert folyamatosan vékonyodik.
az alumínium fajlagos ellenállása jóval nagyobb, mint a rézé.
a hossz megsaccolása és a lakás fogyasztása után
elég kiszámolni, hogy mennyit fűt el csak a falban lévő alu vezeték, és mennyivel kevesebbet a réz.
már csak emiatt is megérheti kicserélni.
A probléma az alu vezetékekkel a kötéseknél, elágazásoknál szokott előfordulni.
A régebbi szabványos kötőelemek nem zárták el az alu vezeték anyagát a levegő oxigénjétől, és tévesen veszélytelennek gondolták, mert az alumínium felületén lévő oxidréteg megvédi az alumíniumot a további oxidációtól. Ezt a gondolatot a való élet sajnos nem igazolta, mert az oxidréteg az idő múlásával egyre vastagabb lesz, és így a kötéseknél átmeneti ellenállás alakul ki. Ha az ilyen kötésekre nagyobb terhelést adnak, mondjuk villanyfűtést, vagy valami nagyobb teljesítményű fogyasztót, akkor a kötések melegedni kezdenek. Egy idő után már annyira, hogy tüzet okozhatnak.
Lehet alumínium vezetékekkel is villanyt bekötni, de tisztában kell lenni azzal, hogy mit fognak rákötni a vezetékre. Ha például ledes lámpákra lecserélik a hagyományos izzókat, akkor akár maradhatna is az alumínium vezeték, mert ilyen teljesítményű fogyasztók hosszú évtizedekig nem fognak gondot okozni.
Viszont azzal is tisztában kell lenni, hogy alumíniumot nem kötünk össze rézzel, mert elektrokémiai korrózió jön létre, ami egy az előzőeknél sokkal gyorsabban lezajló folyamat, és szintén melegedést, tüzet okoz nagyobb terhelés esetén.
Ezek miatt mindenképpen érdemes lecserélni a régi alumínium vezetékeket.
(Ha van rá pénz. Ha nincs rá pénz, és nagyon öreg a rendszer, érdemes legalább azokat a fogyasztókat, ami nagy áramot vesz fel, a villanyórához legközelebb eső konnektorból üzemeltetni, mert így nagyon kevés kötésen, elágazáson, tehát kontakthibára és melegedésre hajlamos vezetékszakaszon megy az áram. Ha lehet, ezekre a helyekre gyúlékony dolgokat ne helyezzünk el.)
"az oxidréteg az idő múlásával egyre vastagabb lesz, és így a kötéseknél átmeneti ellenállás alakul ki."
Nem vastagodik minden határon túl, itt valami félreértés van.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!