Ha felújítást szeretnék (kapu csere, tető bádogozás, bejárati ajtó csere, térkövezés, stb) mi a szokás? Előre kell fizetni, vagy a végén kell ezt rendezni?
Egy részét előre kell fizetni, ez jellemzően az anyag teljes vagy részleges kifizetése. Nagyobb munkánál vagy ahol a folyamatokat több fázisra lehet bontani, ott szoktak etaponként fizetni előre az anyagot, és ha kész (pl. a térkő alatti tereprendezés), akkor a munkadíjat, ha kész a térkő, és megfelelő lejtésű, szóval minőségileg is jó, akkor átvétel után a munkadíj fennmaradó részét.
Ha megbízható vállalkozóval szerződsz (pl. szomszédban is ő csinálta és jó lett, vagy adott referenciát, amit leellenőrzöl), akkor az eltűnési kockázat alacsony, így szoktak előleget adni az anyagra.
A lényeg írjatok megbízási szerződést, amiben minden fontos adat szerepel (kik a szerződő felek, a megbízás tárgya, határideje, fizetés módja, ütemezése stb.).
Szomszédom villanyszerelésre adott előleget, aki lelépet, sose jött.
Nekem tetősök javítottak, de a megbeszélt tartós bádogozás helyett ragasztószalaggal vették körbe a kéményt ("ő úgy emlékszik ezt beszéltük").
Ha van olyan rész, amihez "vissza kell jönni", akkor tarts vissza annyit, hogy ha mégsem jön, akkor mással be tudd fejeztetni a munkát.
Írtad a korod, és gondolom nem az építőiparban dolgozol, ezért mindenképp ajánlott szakember igénybevétele, pl. ismerős építész, akivel a munka kezdete előtt át tudjátok beszélni a te elképzelésedet és a vállalkozó felé megfogalmazni szakmailag milyen megoldással kéritek kivitelezni. Jól jársz, ha melletted áll az átadás-átvételnél.
6-oshoz vélemény: egy eszményi világban, ahol csak megfelelő végzettségű (tanult szakmájú) személy vállalhatna munkát (pl. kamarai regisztrációhoz kötnék), aki tudja mit, milyen módon kell kivitelezni, ott nyugodtan rábízhatnád magad.
De itt most bárki és mindenki is jelentkezhet nálad munkára, ezért sok múlik honnan jön a szakember, és szakember-e egyáltalán (vagy olyan, mint a vizes volt nálunk aki tegnap még géplakatos volt és felcserélt dolgokat a vízvételi helyek kialakításakor).
Szerződéskötéshez jó mintának tartom az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének honlapján elérhető szerződés mintákat, itt:
ezek közt a "Vállalkozási szerződés szakkivitelezésre - tételes elszámolású"-t ajánlom a számodra.
Nem tudom, mi ez az előlegdivat, hozzám akik jöttek, egy büdös fillért nem kértek amíg kész nem volt teljesen a munka. Fizetni az elvégzett munka után kell, nem pedig előre. Nekem is minden hó 5-én fizetik ki az előző havi munkát.
Kérdező, azt javaslom, hogy aki előleget kér, azzal szóba se állj, mert minden bizonnyal csaló banda. Nem egy olyan átverés történt már (pl. a joszaki.hu honlapon keresztül hirdetők esetében is) hogy kérték pl. az anyag, vagy alkatrész árának az előre fizetését, aztán utána sose láttad többé.
És még egy jó tanács: Csak ajánlás alapján hívj szakembert. Ismerősök, szomszédok stb. ajánlása alapján. A jó szakembernek mindig van munkája, mert megy a körbeajánlás. Leginkább a kontárok hírdetik magukat, akiknek sok esetben még a szakmunkásbizonyítvány felmutatása is gondot okozna... Úgyhogy csak óvatosan!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!