Szigetelt 3. emeleti 50 mm2 téglalakás fűtéskorszerűsítésére mit ajánlotok?
A jelenlegi 3db konvektortól szeretnénk megszabadulni.
Teljes felújítás előtt vagyunk, barmolni ér bármit.
A korábbi lakó szerint nem nagyon kellett fűteni, merthogy 3. emelet, szigetelt, jó nyílászárókkal.
Hőszivattyú esetleg H-tarifával? Vagy központi cirkófűtés?
A hőszivattyús lenne talán a legjobb esztétikailag, a sok otromba gázcsőtöl meg lehetne szabadulni, de félek a drága rezsitől. Jelenleg mindenestül 30 ezer havonta (közösk, villany, gáz víz..) H tarifa kiépítése sok lenne?
Attól függ, milyen konvektor: mert ebből is van zárt égésterű, meg nyitott égésterű.
Ha a készülék az ablak alatt van, és ott bújik ki a füstcső (ami egy duplafalú cső) akkor ez egy parapetes konvektor, ami zárt égésterű, nincs aggodalomra ok.
Ha kéményes a konvektor, akkor fölfelé megy a füstcső és a ház kéményébe van kötve. Na ez már nyílt égésterű. Ha a régi szellős fa ablakokat kicserélitek, akkor van ennek jelentősége. Mert ekkor a homlokzatba ütni kell egy lyukat légbeömlő néven hogy az égési levegő biztosított legyen. Ha nem akarsz lyukat, akkor viszont a készülék megszüntetendő.
Ha parapetes, én biztos meghagynám, esetleg magát a konvektort is lehet cserélni, viszonylag olcsón. Esztétika mellett egy kis hatásfokjavulás is lesz, egy keveset azért fejlődtek a gázkonvektorok is az évtizedek alatt.
Ha a parapetes konvektort megszünteted, azt garantálom hogy előbb-utóbb vissza fogod sírni. Csak klímára, azaz csak villanyra alapozni az egész fűtést elég nagy vagányság szerintem a mai bizonytalan helyzetben. Mit csinálsz pl. ha megszigorítják a H-tarifát? Ilyenekre is gondolni kell. De lehet hogy a gázzal lesz baj. Az is lehet hogy felesbe kell fűtened, ezzel is - azzal is egy picit, hogy a legkedvezőbben járj.
Tehát egy gázfűtéses rendszert visszabontani sok pénz is, meg a fűtési lehetőségedet is leszűkíted vele.
A melegvizes gázbojler az nyílt mindenhol, jó készülékek ezek. Égési levegőt biztositani kell.
Gázkonvektornál, ha parapetes is, persze a hő egy része kimegy, ez minden tüzelőberendezésnél így van. Az új gázkonvektoroknál picit kevesebb ez a távozó hő, az égéstér, bordázatok hatékonyabb kialakításából fakadóan.
Van még víz-víz hőszivattyú is. Bár lakásban nincs létjogosultsága. Az SCOP érték fontos lehet, jogszabály írja elő hogy mekkora lehet ha H tarifára akarjátok kötni.
Persze az SCOP egy elméleti érték laborkörnyezetben, ideális feltételek mellett. A valóság se nem ideális, se nem laborkörülmény, így az SCOP valós értéke fenntartásokkal kezelendő, nem tartalmazza többek között a hőmérsékletváltozást, a leolvasztást és a ventilátor áramigényét se.
Klímára gondoltam igen. Mivel új vagyok a témában a köznyelvet nem ismerem.
De igaz az a "pletyka" hogy mai modern klímával (és árakkal) akár olcsóbban fűthetünk mint bárhogyan gázzal még H tarifa nélkül is?
#18 Annyi bizonyos, hogy a rezsiszámla kevesebb lesz klímával a többihez képest. A kiépítés költsége viszont magas, mindent belevéve kb. 8 év a megtérülési idő a jelenlegi árakkal számolva.
Na, ez a gyengepont, nem tudni hogy mi lesz a villanyárral, hogyan fog változni. És persze azt sem tudni, hogy mi lesz 8év után a klímával, meddig húzza ki, milyen lesz a karbantartásigénye az évi egy kötelező alkalmon felűl, vagy hogyan romlik idővel a hatásfoka.
De az is lehet, hogy 15-20 évig vidáman fűtesz vele.
Meg az is lehet hogy olyan zajos lesz hogy nem tetszik majd.
Mindennek van igazából rizikója. Többnyire a klímát más fűtési módok mellé teszik, és a mai világban így jó csinálni, hogy tudj többféle módon is fűteni.
15-ös válaszolónak:
Már ne haragudj, de ezt a 3x25A-t mégis honnan veszed? Egyszerű matek, ez kicsit több mint 17kW beépített elektromos teljesítmény!! Nálunk egy 7 fős háztartásban van összesen ennyi betápunk 3 villanybojlerrel, sütővel, 2 mosógéppel, indukciós főzőlappal meg stb. Ha nekünk kellene hőszipka, akkor is elég lenne a 3x32A-re bővítés, és itt összesen 200nm-ről beszélünk (2 különálló épület, kvázi 3 család "lakása"). Itt a kérdezőnek 50nm-re van, erre egy alacsony hőmérsékeltre tervezett hőszivattyúból 5kW is elég lehet, de nagyon max a 7kW-os modell, de ekkor már a melegvizet is biztosan ez csinálja.
A kérdezőnek: lakásba nem tennék levegő-víz hőszivattyút, hanem levegő-levegő hőszivattyúban gondolkoznék. Előbbit nevezi a köznyelv csak hőszivattyúnak, míg utóbbi csak fűtésre alkalmas klíma néven ismert, pedig ez is hőszivattyú (ahogyan a hűtőszekrény is). Érdemes lenne klímás szakival beszélni, hogy mekkora és milyen berendezésre lenne szükséged. A lakás méretéből feltételezem, hogy több szobáról beszélünk, így ajánlatos több beltéri egység. Itt még azt kell végiggondolni, hogy több mono slipt klíma (x beltéri x kültéri) legyen, vagy egy multi split (egy kültéri, több beltéri) megoldás. Utóbbi előnye az alacsonyabb fogyasztás (mindennek van "alapfogyasztása", így azzal hogy csak 1 kültéri van, az összfogyasztás csökkenhet több kültérihez képest, illetve átmeneti időben sokkal jobb hatásfok), viszont drágább megoldás jellemzően mint több mono klíma.
Megmondom őszintén ma már gázfűtésben lakás esetén nem gondolkoznék egy perig sem. Én most nézegetek lakásokat Budapesten megvételre, ha végül olyanba költözök ahol nincs távfűtés, az első dolgom lesz a gázos megoldás klímára cserélése, fürdőbe meg mehet az elektromos radiátor.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!