Egy családi ház elektromos hálózata meddig használható?
Igaz, de az időtartam nagyban változó. Ahol jobban voltak terhelve a kábelek, ott hamarabb válik szükségessé az újrahúzás.
pl. ha családi ház egyik részében fodrászat, szolárium, műkörmös, kisbolt meg minden ktyafsza volt minimum 1-2-3 évig VAGY simán csak elektromos fűtés és/vagy légkondi ment 10 évig, akkor a friss vezetékelés után úgy 20 évvel már bőven csereérett a dolog. főleg a mai "minőségi" cuccok és "megbízható" szakik korában
Elpárolog :D
Megkímélem a többi okoskodót.
Toldásoknál átmelegszik és tágul, elold, később esetleg leolvad.
Ha nem félkezű szikszalagoszta össze, kb örökélet.
Fizikailag nem, a kábelszigetelés élettartama 100-150 év, a villamos szerelvényeké 50-100, szóval ezek alapvetően kihúznák az épület vagy felújítás élettartamát.
Ez inkább olyasmi megfigyelés, mint hogy egy telefont vagy számítógépet 5-8 évente le kell cserélni, mert elavul a tudása, hardvere. Aki régi, alu vezetékes házban lakik az ma már nagyon szűk keresztmetszet, egy csomó mai nagyfogyasztót nem tud használni és nem is feltétlen biztonságos - lehet úgy is mondani, hogy eljárt afölött az elektromos hálózat fölött az idő, a technológia elavulttá tette. Simán lehet, hogy egy mai családi ház villamos hálózata is cserére fog szorulni 50-60 év múlva, mert már nagyon avítt lesz a méretezése vagy nem tud majd valami szuper új szabványt amivel Elon Musk megújítja a lakáselektronikát.
A villamos hálózat elöregedése két vonulat mentén történik.
Az egyik, hogy a kötődobozokban a kötések meglazulnak, az érintkezés a kötésnél nem lesz tökéletes. Erre utaló tipikus jel pl. amikor a közönséges villanykörte néha-néha pislákol egyet. Ilyenkor a kötésnél szikrázás jelensége is előáll. Régen a kötéseket úgy szerelték hogy a kábel ereket összesodorták és szigetelőszalaggal betekerték.
A másik vonulat a kábel ér anyagának a természetes öregedése. Az alumíniumkábel idővel rideggé vállik, és könnyen törik. Ez a jelenség a kábelek "állásában" is előáll, de vélhetően a villamos terheléssel, az anyagban lévő apró gyártási hibákkal és a környezeti hatásokkal is kapcsolatban van. A kábelek tönkremenetelének ezen válfaja az anyagtudományban ma is kutatott terület, néhány elmélet foglalkozik vele, de a pontos magyarázat még tisztázatlan.
Végül egy harmadik dolgot is említenék: Az elmúlt évtizedekben a technika fejlődése a villamos és elektronikai ipart is jelentősen érintette, az átlagember szokásainak és igényeinek változását maga után vonva. Míg az 50-es, 60-as években a villamos háztartási berendezések néhány elemi fogyasztóban kimerültek, addig ma a legkülönbözőbb és legbonyolultabb elektromos eszközök és nagyfogyasztók kerülnek be a háztartásokba. Vagyis a villamos teljesítményigény jócskán megnövekedett, indokolttá téve az új és terhelhetőbb villamos hálózat kiépítését.
Régen 2-3 amperes volt, azóta már több évtizednyi infláció volt.
Sok használattól elfogy és elvékonyodik, ráadásul a napszél miatt rossz irányba kezd folyni.
50-60 éves rendszerrel már biztos nem tudsz fluxuskondenzátort bebikázni.
#8 Azt mondják, hogy a mai korszerű és szigorúan méretezet rézvezetékek élettartama korlátlan. Vizcsövekre is, pl. 5 rétegű cső, azt mondják 80-100 év. Be is betonozzák ezeket a padlóba, olykor vasalt beton kerül fölé (rétegrendtől függően).
Nem tudom, mi lesz ha 30 évenként vasbetonokat kell feltörni. Mondjuk a villanyt jobb esetben még behúzóval át lehet húzni, na de a többit? És a mai c20-as betonok jóval erősebbek mint a régiek, de gyakran beton se volt csak misung vagy homokfeltöltés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!