Sima ütvefúróval miért nem lehet (vagy legalábbis elég körülményes és időigényes) panelház falát fúrni?
Beton és beton között is van különbség, mint kiderült.
A panel elemeket fekve gyártották, rázva, tömörítve. Egy öntött beton meg csak öntve van és kész, sokkal lazább.
Fúró kalapács nagyobbat üt, azért viszi jobban. Az SDS tokmány is ezért van.
Más a mechanizmusa a sima ütvefúrónak és a fúrókalapácsnak. Előbbibe van két körmöstárcsa, egyik áll a másik forog. Amikor a falnak nyomod a gépet, ezek egymásnak nyomódnak, és a körmök alakja szerint alakul ki az ütő-lengő mozgás. Fúrókalapács esetén forgattyús-dugattyús mechanika használatos, sok esetben pneumatikával.
Na ettől erősebb a fúrókalapács.
Ahogy 3# írja, más a mechanika.
Az ütvefúrónál a kúpos racsbik miatt a te nyomásod adja az ütèsenergiát. Ami kicsi ès kevès.
A fúrókalapácsba egy pneumatikus ütőszerkezet nagyon gyors ès erős ütèseket mèr tőled függetlenül
Nem gagyibbak, csak más anyagból van, más teherhordása, erősítèse stb.
A normál murvából(dolomit) kèszült beton fúrható ütvefúróval. A panelok homokos kvarcit tartalmaznak(ami a folyópartokon van). A kvarcit gömbök kemènyek, ahhoz kell az ütvekalapács.
Ezenkívül tartalmazhatnak egyèb szilárdságnövelő adalèkot, gyártási eljárás(gőzölès) is, ezenkívül a bevibrálás, tömörítès is növeli a szilárdságot.
A panel elèg nagy teherbírású, aránylag vèkony, így elèg erősnek kell lennie.
A normál gyártók ,leírják a használatiban, hogy könnyű falazat fúrására alkalmas (tégla/ytong/mészkő) ez az ütvefúrógépük. A Beton nincs ezek közt. Az hogy noname márkák szeretik túltolni a termékük képességeit, az eladási példány szám növelése céljából "le felejtődik" hogy nagyszilárdágú beton fúrására alkalmatlan a gép. Sajnos a Magyar nyelv az ütvefúrógép névvel azt hajlamosítja hogy akkor az gép minden falazatot kifúr. Hát, sajnos nem....
Fúrókalapács nevű masinát kell venni a panelhoz.
" Azt tudtam eddig is, hogy más a mechanika, csak azt nem értem akkor az ütvefúróra minek írják rá, hogy viszi a betont."
Sokmindent ráírnak, ami nem valós. 650W-os új Bosch fúrógéppel többször előfordult hogy méretesebb facsavart nem tudtam végig behajtani. Aztán utána meg az ezeréves 400W-os Black&Decker simán behajtotta...
Ha szétszedsz egy mai fúrógépet, meg egy régi békebelit, és egymás mellé teszed, meg fogsz lepődni a kükönbségen.
Tehát nem kell mindent elhinni, amit a reklámban mondanak, az eladási szám növelését megcélozva. Azt még hozzáteszem azért, hogy egy igazán jó árut reklámozni sem kell mert anélkül is veszik. Ha valamit nagyon reklámoznak, csodaszernek állítanak be, ott gyanakodni kell hogy nem is olyan jó mint mondják. Számtalanszor belefutottam sajnos magam is ebbe, de már sokat tanultam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!