Mi a menete egy lelakott ház felújításának?
Sziasztok! Örököltem egy meglehetősen lelakott kertes házat.
Kellemetlen, de nem vagyok még eléggé benne ezekben a dolgokban, váratlanul ért.
A lényeg, hogy a tető ránézésre romokban, bár lehet a tetőszerkezet nem annyira érintett, de a cserepeket mindenképp cserélni kell és szerintem a szigetelést is mert beázik.
Ha ácsot hívok, akkor nyilván ő azt fogja mondani megcsinálja az egészet, de lehet nem is lenne erre akkora szükség most (elvileg amúgy kb 20 éve lett felújítva).
Szóval mi a menete? Valakit kéne hívni, aki felméri a dolgokat, pl a falban a vezetékek állapota, meg ilyesmi. Van erre szakember? Akinek nem érdeke minél több hibát felfedezni, hanem csak amit tényleg szükséges felújítani? Átnézi egy ember vagy egy csapat, felmérik a károkat stb, aztán hívok mindre szakembert. Ilyen van?
Nagyon sokba fog fájni ez a felújítás, de lehetőleg ne kerüljön a szükségesnél is többe egyelőre…
Tudtok segíteni?
Mindenre van szakember, csak pénz kérdése.
Néhány alap dolog:
-tető: azt írod romokban, de mit jelent ez? Ugye a tető alapvetően két részből áll: fa fedélszék (ácsszerkezet) és héjazat (pl. cserép, palafedés, stb.).
A fedélszéket illetően régen székoszlopos szerkezeteket használtak (pl. állószékes, dőltszékes bakdúcos stb.) amelyek kiváló konstrukciók és a faanyaggal sem spóroltak, bár az látszik sok esetben hogy fahiány volt (a különböző kiváltógerendák erről tanúskodnak). Itt a fő kérdés, hogy a fa milyen állapotú. Sokszor megfelelő a pótdeszkákkal, laposvasakkal való megerősítés, menetes szárakkal,köracélokkal összehuzatás. Gyakran csak a külső réteg korhadt, alatta teljesen jó a fa, ez vörösfenyőnél tipikus. Ilyenkor a korhadt felületi réteg eltávolítandó, majd pedig a fának gombaölő felületkezelést kell kapnia. Az is tipikus, hogy a fedélszék nagy része jó állapotú, csak a tetőlécek, esetleg néhány szarufa van meghajolva, amely -kívülről tekintve a házat- a jellegzetes itt-ott hepehupás cserépfedés alakjában nyilvánul meg. Láttam már olyant, hogy a meghajolt tetőlécre fölrakták a vadiúj cserepeslemezt, és csodálkoztak hogy az is ugyanolyan hepehupás lett mint a régi, pedig elég lett volna fél köbméter fát venni a megerősítéshez, hogy jól is nézzen ki.
Héjazat: cserepek állapota milyen. Nem az a fontos, hogy kívülről hogy néz ki, vagy a szennyeződés, sokkal inkább hogy van-e beázás, törött cserép, cserepek átfedése. Egy jó cserép élettartama meglehetősen hosszú, 50-80 év. Sokszor elég néhány cserép cseréje, átfedések malterozása vagy sziloplaszttal ragasztása.
Így a tetőcsere a vázolt javításokkal sok évig elhúzható. Nyilván ács, faipari szakember (aki a fa felületvédelméhez ért) nézze meg.
Az is tipikus egyébként, hogy rögtön lecserélnek egy teljes tetőt, pedig az nem szükséges. És azt sem veszik figyelembe, hogy vörösfenyőből fedélszéket meg fafödémet kb. senki nem csinál...
-Falban vezetékek állapota: Mikor épült a ház, lett-e azóta korszerűsítve a villamos hálózat? Pl. ha 1960-ban épült, és nem lett korszerűsítve, akkor egész biztos hogy teljes hálózatcsere szükséges. Erről az alumíniumvezetékek, a földeletlen dugaszolóaljzatok, az előtérben lévő villanyóra, az olvadóbiztosítékok, 3F hálózatnál a régi piskótaaljzatok is árulkodnak.
-Vannak azonban a fentieknél még fontosabb dolgok! Milyen az épület statikai állapota? Miből épült, milyen alapja van. Az legyen az első, hogy statikus (építőmérnök) vegye szemlére. Van-e repedés, süllyedés, falkidőlés jelei tapasztalhatóak -e. milyen az esővizelvezetés. Vizesednek-e a falak, van-e a fal alján omló vakolat, penész és salétrom, vizszigeteléssel mi a helyzet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!