Mi a legjobb fűtési és melegvíz előállítási lehetőség egy 80 nm-es házban?
Adott egy régi 80 nm-es családi ház, nincs szigetelve, a falak kb. 50 cm vastagok, a nyílászárók régi fák, de nem rossz állapotúak. Vegyestüzelésű kazán és gáz kazán együttesen kivan építve, de a gázkazán nem működik. A kérdésem az lenne, hogy érdemes kicserélni a gázkazánt újra? Vagy milyen gazdaságosabb fűtést érdemes még csináltatni 1-2 millióból? Mi lenne a legjobb és lehetőleg azért nem olyan drága megoldás a fűtésre? A fával való tüzelés mennyire drága? Érdemes csak a vegyestüzelésű kazánnal fűteni? A házba ki van alakítva öntött vas kályhának is hely (kémény).
A bojler is rossz. Bojlerből milyet érdemes venni? Vagy mit hogyan érdemes kialakítani ebben az esetben ha a gáz és a villanybojler is cserére szorul? Illetve akinek van tapasztalata mostani árak mellett mennyi egy 80 nm-es magas belterű ház fűtése télen?
Ez túl sok olyan kérdés amit nem lehet pontosan megválaszolni. A fűtési költség pont attól függ, hogy mivel és hogyan fogsz fűteni. A fával fűtés nem sokkal olcsóbb, mint gázzal fűteni, ellenben a vegyestüzelésű kazánod működik, a gázkazánt ha nem tudod megcsináltatni, akkor meg kellene venned ami több százezer forint is lehet. Akkor az már nem lesz olcsó fűtés a télen.
Egy jó gázkazán tud jelentős megtakarítást hozni a régihez képest és vannak kondenzációs kombi gázkazánok, amik egyben melegítik is a vizet, így nem kell külön bojlert venni.
Ez vályogház lehet ha ilyen vastagak a falak. Annak fűtési költsége kedvezőbb egy szigeteletlen téglaháznál. De hogy mennyi lesz azt ki kell tapasztalnod, mert nem mindegy milyenek a helységek, hányan laktok benne, mire használjátok, mennyit szerettek szellőztetni vagy épp milyen melegben szerettek lenni télen.
A gázfűtés legfontosabb előnye, hogy nem kell naponta többször megrakni a kazánt és tisztítani, nem ingadozik a hőmérséklet, hanem jól, egyenletesen lehet vele fűteni. Ha már be van kötve a gáz akkor érdemes használni, ha belefér a keretbe egy kombi kazánnal kiváltani a villanybojlert és mellette a vegyestüzelésű kazánt is használni időnként. Így nem lépitek túl az átlagfogyasztást gázból, villanyból és amikor ráértek akkor mehet a fatüzelés.
Vízteres vagy sima kandallókat, kályhákat is javasolnak kiegészítő fűtésre, az egy helységet jól tudna fűteni. Barátaim a gáz padlófűtés mellé vettek egy fatüzelésű kályhát a nappali-konyhás helységbe és sokszor elegendő csak azt a kis kályhát fűteniük. A füstcső a mennyezetnél megy ki a szobából, nincs kémény beépítve már a falba, így tudtak egy hődobot tenni a füstelvezetésre, ami növeli a hatékonyságát (a meleg füst több ideig és nagyobb felületen tud hőt átadni a levegőnek) és dekoratív is. Nekik speciel elektromos bojlerük van, gáz padlófűtés a szobákban radiátorral és ez a kályha, így a legoptimálisabb a fűtésük. De a villanybojler helyett a gázos is éppen olyan jó. Kb. nekik is ekkora a házuk, csak szigetelt tégla. Amikor elkezdtek a kályhában is tüzelni fával az sokat csökkentett a költségeiken.
A legköltséghatékonyabb bekerülési/megtérülés/üzemeletés/komfort alapján a kondenzációs gázkazán. A klímát nem mindenki szereti, és minden szobába és a nappali területére is kell 1-1 db.
Szóval kondenzációs fűtő kazán, + indirekt tároló. Ehhez a radiátorokra termofejek. A szabályzókört modernizálni kell, és hőcserélővel elválaszatani a gáz és a vegyes rendszert egymástól. A vegyes kazán rendszerét zárttá kell tenni, vészhűtőkört beépíteni.
Ez így 1,2-1,6 millió között.
Ha 2 millió a keret, és szigeteletlen a ház akkor, 25-30 cm üveggyapotot kell tenni a padlásra. A szigetelés alá kerüljön párazáró fólia. A nyílászárókba pedig ki kell cserélni a gumi szigeteléseket, ha nincs benne akkor rakni bele.
Ha ügyes volt a fűtésszerelő és a régi rendszert megfelelően szerelte, és nem úgy, hogy a legolcsóbban csak működjön, akkor akár 1 klíma is még beleférhet ebbe a keretbe.
Kondenzációs gázkazán radiátorokkal vagy szobánként egy-egy klíma. E kettő manapság a leggazdaságosabb. Ha beleszámolod, mennyi értékes szabadidőt áldozol a fatüzeléssel járó munkára (pakolás, hasogatás, tárolás, hamuzás), akkor az egy kifejezetten drága megoldás.
Viszont hideg falak, huzatos ablakok zabálják a hőt, egy ilyen házat semmivel sem lehet olcsón kifűteni. Manapság nincs olcsó energia, bármit választasz.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!