Házvásárlás előtt állunk, most van egy egész jó lehetőség (kocka ház, nyilván lenne mit felújítani rajta stb…), de vájogház. Nem tudjuk, hogy jó-e, ha vájog, vagy sem. Szerintetek érdemes vele foglalkozni, vagy engedjük el?
Engedjétek el!
Tudom, hogy vásárláskor nem erre gondolnak az emberek, de ha esetleg valamikor eladásra kerül, nem fogja tartani az árát.
Vannak jól megépített vályogházak és rosszul megépített vagy túl régi vályogházak is.
A legnagyobb gond a nedvességgel van. Barátaink vályogházat vettek és már az első évben kiderült, hogy a ház szívja felfelé a falakban a vizet a talajból, állandó volt a penészedés és a gyerekeknek sem volt egészséges. Amint lett rá pénzük elbontották és a helyén építettek egy tégla házat.
A penészedés nem a vályog sajátja, a mi új építésű téglaházunk is sajnos penészesedik - elszúrtuk a szellőztetését és most küzdünk vele.
Szakemberrel kellene megnézetnetek. Aki az adott épületet tudná megnézni, hogy elég jó-e a szigetelése, a teherbírása a falaknak stb. Ha ezek rendben vannak akkor a vályogház is jó lehet.
Úgy, ahogy előttem is írta egy hozzászóló,
#1 nem értékálló
#2 ha az EU-ban bevezetik, hogy a lakóépületeket le kell szigetelni, akkor a vályogház sem fog kivételt képezni. Vályogház leszigetelése = a peneszedessel.
Az a baj a legtöbb penészedni kezd felújítás után, mert nem a vályoghoz való anyagokat használják! Ez meg azért van mert 1,5-2x annyiba kerülnek a glett, vakolat és egyéb anyagok. Szigetelni pedig kőzetgyapottal szabad és légáteresztő vakolattal. Mint ahogy belül is csak mész alapú festékkel szabadna festeni.
Ha ezeket betartják nincs vele gond.
Zsákutca a vályogház. Nem tudod a ma használatos modern anyagokkal felújítani, mert a glettek, vakolatok, festékek, szigetelések erősen párafékezőek, a vályoghoz viszont kizárólag páraeteresztő anyagok használhatók (minden mást ledob magáról).
Persze lehet, mindent lehet, csak éppen nem mindegy, hogy mennyi idő és pénz.
Keress tégla házat. Hiába drágább, a B30 vagy kisméretű tégla minden gond nélkül felújítható, jelentős mennyiségű cumitól mentesíted magad.
Ha egy vályogszakértőt tudnál hívni megtekintésre, az sok pénzt spórolhat esetleges elrejtett felázások esetén.
Ha bármi burkolat van, lambéria, gipszkarton, és nem látod a falakat, rá se nézz.
Sokan félnek a vályoghàztól, pedig rettentő hálás tud lenni.
A modern technikával már minden megoldható ezeknél is, csupán az anyagok szabhatnak határt. Lehet utólagosan alapozni, lehet szigetelni bármivel, ha van kiépítve szellőztető rendszer, lehet festeni bármivel, beépíthető utólagosan a tetőtér stb..
Biztosítási és egyéb problémák lehetnek, de sok újépítésű (elmúlt 10 év) problémásabb, es alapjaiban rosszabb, mint a régi valyoghazak.
Alapból nincs baj a vályoggal csak nem úgy kell felujítani mint a téglaglaházat. Ezt sokan nem tudták ezért mindent lebetonoztak, és úgy burkoltak le higy a falak ne tudjanak szellőzni. Olyanokra kell figyelni hogy nem mindegy milyen vakolat van rajta (tilos a cement), mivel van lefestve (tilos a diszperziós festék mert műanyag), van e csatorna ami elvezeti a vizet, vagy éppen a falra csorog a víz ezért beázik..Sokan nem tudnak ezekről, ezért vizesedik a fal.
Léteznek mész alapú festékek, glettek, a külső vakolatra is van megoldás, tehát meg lehet csinálni mindent, csak nem úgy ahogy a többi házat.
Szerintem vagy nézz utána mikre kell figyelni, vagy hívj valakit aki tudja. Lehet hogy több mindent kell javítani mint gondoltál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!