Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Amennyiben nincs födelő...

Amennyiben nincs födelő szonda telepítve, úgy is biztonságos a hálózat?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Amennyiben az ingatlanban a teljes villamoshálózatot felújították 3 éve (villanyszerelő), viszont nincs telepítve külön földelőszonda, úgy biztonságos a hálózat? Minden konnektor és kapcsoló földelve, Fi-relé beépítve.


Ha nincs földelő szonda, akkor a földelés hogyan van megoldva? Egy szakmabeli el tudná magyarázni? Hozzá nem értésem okán kicsit aggódom emiatt.


Köszönöm szépen a válaszokat!



2023. febr. 21. 23:07
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

A biztonság relatív fogalom, ha van jól beépített fi-relé, akkor egy esetben lehet baj a földelés hiánya: ha az oszlopról jövő PEN vezető (őbelőle lesz a kék meg a zöld-sárga későbbiekben) szakad vagy a kötésének az ellenállása megnő. Ilyenkor (szakadáskor) helyi földelés hiányában az áram nem tud folyni, bármelyik bekapcsolt fogyasztón áram hiányában nulla a feszültségesés, így a 230V-os potenciál megjelenik a nullvezetőn, a vele összekötött védővezetőn, s végül minden védővezetővel összekötött eszközön, fémfelületen (radiátor, hűtőgép fémháza, stb.). Az így létrejövő áramütés ellen a fi-relé nem véd, mert a védővezetőn kapod az áramütést, ami a fi-relébe nincs bekötve, "nem tud róla" hogy téged éppen ráz az áram, mert megfogtad a hűtőajtót.


Ha van földelőkaró, akkor annyiban javul a helyzet, hogy nem BÁRMILYEN fogyasztó (mondjuk a lámpa) bekapcsolása veszélyes, csak azoké, amik akkora áramúak, hogy 50V fölé nőjön a földelőhálózat feszültsége. 70 Ohm körüli földelőkaró-ellenállásnál (tipikus érték) ez ugye I=U/R = 50V/70Ohm= 0,71A, ez azért nem lehetetlen, jelen helyzetben (230-50=180V-on táplálva) 180*0,71= 129W-os, ami 230V-on 1,63-szor akkora, 210W. Tehát ha egy 210 W-nál nagyobb teljesítményű fogyasztót kapcsolunk be, az már ekkor is veszélyesen megemeli a feszültséget a földelt dolgokon. Mindenképpen kisebb, mint 230V, de biztonságosnak nem mondható. Átvételkor 10 Ohm alatt kell lenni a földelőkarónak. Ez csak úgy lehet, ha nem csak egyet használnak, de ezt a költségek miatt nem szeretik. Illetve úgy is, ha talajvízbe ér a vége vagy ha nem, hát mérés előtt jól meglocsolják. (Idővel kiszárad a talaj, oxidálódik a levert rúd, és átalakul 70 Ohmos szokásos földelőkaróvá...)


Ekkor mi a helyzet: 10 Ohm elvisz öt ampert az 50V-os határig. 180*5=900W, ami 230V-on 1467 Watt. Ez már egy átlag nagyfogyasztót (hajszárító, mikrosütő) elvisz, de ha mondjuk be van kapcsolódva a bojler 2200W-os fűtőszála és mellé még felkapcsolunk ezt-azt, hogy "nicsak, mintha nem lenne rendesen áram, olyan halványan ég a villany" akkor a szabványos földelésünk mellett is meghalhatunk (no meg az 50V is lehet halálos nedves helyiségben).


Megnyugtatásul: a PEN-szakadás meglehetősen ritka, mert pont ezért légvezetéknél az a tartószál, tehát ha az szakad, akkor jellemzően a fázis is. Ha meg nincs PEN-szakadás, akkor a fi-relé megvéd, helyi földelőkaró hiányában is.

2023. máj. 2. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

"Az így létrejövő áramütés ellen a fi-relé nem véd, mert a védővezetőn kapod az áramütést"

Nem azért nem véd, hanem azért, mert a FI-relé egyensúlya megvan ezen esetben.

2023. máj. 2. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
#12: Egyről beszélünk: azért van meg, mert nem a fázis-nulla áramkör egyensúlyát bonjuk meg, hanem a védővezetőn jön az áram.
2023. máj. 3. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!