Amennyiben nincs födelő szonda telepítve, úgy is biztonságos a hálózat?
Sziasztok!
Amennyiben az ingatlanban a teljes villamoshálózatot felújították 3 éve (villanyszerelő), viszont nincs telepítve külön földelőszonda, úgy biztonságos a hálózat? Minden konnektor és kapcsoló földelve, Fi-relé beépítve.
Ha nincs földelő szonda, akkor a földelés hogyan van megoldva? Egy szakmabeli el tudná magyarázni? Hozzá nem értésem okán kicsit aggódom emiatt.
Köszönöm szépen a válaszokat!
Úgy van, hogy a belső hálózatod a lakásba nullázott rendszer, nem földeléses, ami tilos is lenne.
Az óra utáni PEN vezetèket ami bejön az oszlopról ketté választják. Ebből lesz a nulla és védő(nullázó) vezeték(ezt hívják tévesen földelésnek).
Ezt a PEN vezetéket, ahol szétválasztják, le kell földelni. Így a földelő szondád valahol ott van.
A földelő szonda hiányától a védelmed megvan, de nem tökéletes, illetve problémák lehetnek.
Ha a PEN vezetékeddel gond lesz(kötés,szakadás) akkor feszültség alá kerül a védővezeték és ráz a hűtő burkolata. Másik, hogy villánlás, villámcsapás okozta hiba esetén, mikor elszál mindened, nem fizet a biztosító. Harmadik, hogy a feszültség emelkedés lehet a nulla vezetéken, amit a földelés vezetne el; így készülékek mennek gajra helyette nálad.
Biztos, hogy nincs? A mérőóránál keresd, ne az elosztónál!
Ha a mérőóra alatt találsz egy kb. 10x10-es doboztetőt, akkor szinte biztos, hogy van földelőszonda, ha nincs, akkor le kell verni egyet. Hívj egy villanyszerelőt, nem feltétlen kell hozzá plombát bontani, attól függ, mik a lehetőségek. Ezt majd a villanyszerelő tudni fogja!
Ezt az egész tudományt az elmúlt 70 évben folyamatosan tanuljuk. most éppen az az álláspont, hogy TN rendszer esetén (bármit is jelentsen ez), amely ponton a védővezető és a nullavezető különválik, oda kell egy biztonsági földelés. De nem volt ez mindig kötelező.
1. A negyvenes években nem is kellett, hogy szétváljon, a dugaszolóaljzatban kötötték rá a bejövő nemfázist a nulla- és a védővezető kapocsra is.
2. A hatvanas években üzemekben, satöbbi ezt még engedték, lakásokban meg már nem, abból a meggondolásból, hogy üzemekben normális szakember szereli a villanyt, lakásokban meg bárki kontárkodhat.
3. A szétválasztás helye is koronként változott.
4. A földelés sem volt kötelező (csak nagyobb teljesítményeknél, ahol Ohm törvényből kifolyólag lett egy kis feszültség a védővezetőn), mert az meg csak hiba esetén kell, és ezzel kapcsolatban is az volt a meggondolás, hogy rendes villanyszerelő esetén nem lesz szakadás vagy rossz kötés (ide bejön a karbantartás teljesen nevetséges ötlete :D )
5. Aztán elszámolt a világ azzal, hogy a villamos berendezés sosem lesz karbantartva, és így 40-50 éve ezek a kezdeti tévutak, naiv elgondolások eltűntek, mindenhol kötelező a vékony vezetékeknél a szétválasztás, kötelező a szétválasztáshoz a földelés, és kötelező még az áram-védőkapcsoló is. De akik ma szerelnek, azok a különféle időszakokban tanultak, és azt hitték, az már egy életre jó, így lesznek ma is még mindenféle eredmények a szerelésben.
Hogy mit hol látsz, azért az függ a helyileg illetékes áramszolgáltató elképzeléseitől is (mert azoknál is különféle helyeken különféle tévhitek, szebben szólva fontossági sorrendek vannak).
Hát így dióhéjban.
Köszönöm szépen mindenkinek a választ!
Hívni fogok egy villanszerelőt, aki jogosult a plomba bontására (ha szükség lenne rá).
4-es válaszoló:
A szekrény alatt nincs sehol sem kis doboz. Emiatt gondolom, hogy nincs kiépítve a szonda.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!