Átfolyós gázvízmelegítőhöz egykaros vagy kétgombos kifolyószelepeket ajánlanál?
Csapcseréket tervezünk. Az egykarossal az a félelmem, hogy kis mozdulattal gyorsan zárna, ilyenkor a bojlerben rendesen felforrósodik a víz, mert a főláng kialvása néhány tizedmp-et késik a víz elzárásához képest. Ez valszeg nem tesz jót a bojlernek se, pl mert hősokk, és megindulhat a vízkőkiválás is. Tekerős csapnál könnyebben lehet némi odafigyeléssel kicsit elnyújtani az elzárást.
[Ha a bojlerünk elromlana, ma már egy vagyon lenne kicserélni, mert már csak kondenzációsra lehet (ha jól tudom), és régi házban a kéményt talán át se lehetne építeni.]
Szerintetek valóban jogos a fenti félelmem, vagy ugyanolyan jól bírják a bojlerek az egykaros csaptelepeket is?
Illetve, akinek van tapasztalata, melyik féle csappal lehet kényelmesebben szabályozni a kifolyó víz hőfokát, átfolyós Fégtherm gázbojler esetén?
Pár tized másodperc igazán semmi, ott inkább az játszhat közre, hogy elzárás után még forró a kazántest, nem hűti az átfolyó víz, és ami benne megrekedt, jobban felmelegszik.
Hány fokra van állítva a kifolyó víz? Úgy érdemes beállítani lehetőleg, hogy egyáltalán ne, vagy csak nagyon minimális hideget kelljen hozzákeverni.
Ha tényleg szükséges a hideg hozzákeverése, akkor a tekerőgombossal kényelmesebben lehet megoldani, nekem ez a személyes tapasztalatom. Ebből viszont a kerámiás képviselné a nagyobb minőséget, nem az orsómenetes gumi tömítéses. Esetleg még termosztátos csapban gondolkoznék, bár drágák...
A termosztátos nem jó ezekhez a kb:15-20kw átfolyókhoz az egykaros sem az igazi.
Egyedül a hagyományos tekerős, amivel könnyen és egyértelműen tudod változtatni, beállítani a vizet.
Köszönöm, amiket írtatok.
Tehát a hőcserélő fala a forró, majd amikor hirtelen megáll a víz, akkor csak ez egyenlítődik ki?
Akkor valóban nem jelenthet túlzott hősokkot a hirtelen elzárás, mert a csőfal ekkor már nem melegszik tovább.
De a hőfok finom és egyértelmű szabályozhatósága miatt, javaslatotok alapján is, ezexerint valóban jobb lehet a kétgombos tekerős, ugyanis a melegvíz ágon érkező hőfok mindig függ az áramlási intenzitástól is, egykarossal ezt így együtt már nehezen lehetne pontosan állítani.
igen. Fontosnak tartom még a vízkövesedés ill. a kazántest minél hosszabb élettartama érdekében a lehető legalacsonyabb lángmagasság beállítását, azaz a kifolyó víz lehető legalacsonyabb hőfokon tartását, amely hőfoknál magasabbra nincsen személyes igény.
Ha állandó gyújtólángos típus, az vizet folyamatosan melegen tartja egyébként.
Én zuhanyzásra úgy használom egykaros csapteleppel a gázos vízmelegítőt, hogy teljesen kinyitom a meleg vizet, ilyenkor a bojler hőfoka egyrészt úgy van beállítva, hogy csak egy picit legyen melegebb a kelleténél, de ha közvetlenül a testemet érné, akkor se legyen elviselhetetlenül meleg. Másrészt pedig a bojleren egyidőben átfolyó víz mennyisége is a legalacsonyabbra van korlátozva a bojleren található tekerőgomb segítségével, így túl erős nyomással sem zúdul rám a víz. Szóval a teljesen felhúzott kart elkezdem a hideg felé fordítani, bár lesz egy pont ahol hirtelen túl sok hideg vizet adagol a zuhanyvízhez és holtjáték is lesz az ismét meleg felé tekerésnél, de azért beállítható. Ez a technika számomra azért jó, mert teljesen konstans a bojleren egy időben átfolyó víz mennyisége, csak egy kis plusz hideget keverek hozzá.
Még azért annyit hozzátennék, hogy ehhez olyan kézizuhanyt is használok, mely nagy átfolyási értékű, így egyáltalán nem fröcsköl.
Illetve még annyit, hogy a bojler nem közvetlenül a kád előtt van, így ha változna is a bojlerből kiáramló víz hőmérséklete, késleltetve érne a csaptelephez, de így ez a probléma is abszolút kiküszöbölhető.
Bár ezt a megoldást leírtam, de ennek ellenére sem ajánlanám az egykarost, mert a csaptelepnél még így is nagyon keskeny az a határ a kar mozgatásánál, amelynél nem lesz se túl hideg, se túl meleg a víz.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!