Mivel, hogyan érdemes megemelni a padlószintet? Érdemes egyáltalán?
Régi kockaház, a szobákban parkettával, a "csempés" helyiségekben azzal a régi, négyzet alakú kővel. A burkolatok alatt nem tudom, mi lehet.
Nagy a belmagasság, legalább 20 centit nyugodtan le lehetne faragni belőle, de álmennyezetet nem szeretnénk, inkább a padlót emelnénk meg. Jó lenne, ha ezzel együtt a hőszigetelnénk is a padlót. Hátrány, hogy muszáj lenne megemelni az ajtók, ablakok magasságát/szintjét is.
Szerintetek érdemes? És ha igen, mivel? Muszáj felszedni a jelenlegi padlóburkolatot, vagy arra is rátehetünk valamit?
Szerintem max akkor érdemes, ha teljes felújításban gondolkoztok, vagyis amúgyis cserélnétek minden nyílászárót, küszöböt, burkolatot stb.
Nálunk álmenyezet lett emiatt, gipszkarton, ránézésre meg nem mondaná senki. Tény hogy mondjuk a gyerek hintáját nem tudom/merem felfúrni a plafonba, de egyébként semmilyen hátrányát nem látom.
Ez nem ilyen egyszerű, hogy megemeled az ajtókat, ablakokat, mert azok felett áthidaló gerendák vannak amik tartják a felettük levő falrészt is. Az ilyen áthidalókat csak a fal nagyobb bontásával lehet cserélni és az is kockázatos.
Azon kívül gondolj bele abba, hogy az álmennyezetnél csak egy vékony lapot kell felrakni rögzítőkkel, esetleg rácsszerkezettel ami tartja, a padlószint megemelésekor viszont fel kell tölteni anyaggal a teljes térfogatot.
Ha 20cm-rel emelsz meg egy 60nm-es lakást, az is 12 köbméternyi töltőanyagot jelent, nagyon sokba kerülne.
A padló hőszigetelése vagy akár egy padlófűtés kialakítása is jelentős költség, de annak van értelme. Ilyennel lehet akár 5cm-t is emelni a padló szintjén és ez még kezelhető úgy is akár, hogy csak az ajtók alját kell kicsit levágni. Régi házakban lehet hogy az ajtótok is cserélhető és ezzel is lehet esetleg pár cm magasságot nyerni.
20cm magasságkülönbség nem olyan sok, hogy amiatt érdemes lenne ilyen hatalmas munkába belekezdeni. Tulajdonképpen olcsóbb lenne lebontani az egészet és újra rakni a falakat, hiszen mindenhol meg kellene bontani ahol nyílászáró van.
Nem emlékszem pontosan, nem most mértem, de tutira 280 cm feletti a belmagasság. Igen, teljes felújítás lenne egyébként, minden nagyon régi. A 3-as válaszolónak köszönöm, ilyen szempontok érdekeltek. Tudok az áthidalókról, de azt nem tudtam, hogy akkora munkával jár feljebb helyezni őket, és azt sem, hogy kockázatos (leomolhat a fölötte lévő fal, mikor kiveszik az áthidalót?). Egyébként 10 centis szigetelőanyag lerakására gondoltam, és úgy tudom, afölé is kell 5-6 cm beton, akkor is, ha lépésálló.
Az álmennyezetet azért nem szeretném, mert nagyon magasan futnak az elektromos vezetékek (azok már csőben futnak, szóval új helyet nem vésünk nekik, csak áthúzzuk), és nagyon magasan vannak a belső redőnytokok is, mindkettőt hozzáférhetetlenné tennénk.
Egyelőre csak ötletelünk. De lehet, hogy a végén nem csökkentjük a belmagasságot sehogy, mert kiszámoljuk, hogy annyi pénzünk nem lesz. Csak fűtés szempontjából meg olyan jó lenne, főleg padlószigeteléssel. A födémet egyébként felülről szigetelnénk, szóval a padlást.
Én azt csináltam, hogy a meglévő parkettára párnafákat raktam, közé 5 cm hungarocellt, erre fólia, és laminált parketta. Persze nem csak a szobákat, mindent meg kellett emelni. Az ajtókat viszont újra cseréltem, sokkal finomabbak.
A mennyezetet belülről szintén öt centis cell anyaggal ragasztottam, erre ment a tapéta.
#5
És a párnafák tartják a laminált parkettát? Nincs alatta valami egységes alap, pl. osb lap vagy ilyesmi?
A mostani lakásunkban betonon van a laminált (természetesen alatta van az a fólia vagy mi), de ahol nem volt tökéletesen sima és egyenes a beton, ott pár év után már recseg-ropog, mert a járástól belehajlik a néhány tizedmilliméteres "gödrökbe". Pedig nem a legvékonyabb padlót vettük. Már sajnálom, hogy nem öntöttünk alá aljzatkiegyenlítőt, de a zseniális kőművesünk azt mondta, elég egyenes, jóvanazúgy.
#6: hiába öntesz alá kiegyenlítőt, maga az alátét is enged annyit, ahol sokat jártok, kigödrösödik, és elkezd nyekereggmi a padló, aztán idővel el is törik az összeeresztésnél.
12-14mm padlók már masszívabbak.
Ha padlófűtést csináltok, az alapból emel 8-10 centit. Szerintem ezen felül bárminemű feltöltés irreális árú lenne.
A nyílászárók feletti áthidalókat egyébként jó szaki simán feljebb rakja minden gond nélkül, de én ennek sem akarnám tudni az árát szerintem. :)
Azért majd írd meg, ha lesz megoldás, érdekelne.
Kedves 8-as! Sajnos nem született igazi megoldás. Bár áthidalókat így is kellett berakni, mert a külső nyílászáróknál csak vasrudak voltak, a belső ajtóknál pedig nemes egyszerűséggel semmi. De a padlószint emeléssel kapcsolatban rájöttünk, hogy nem is akarjuk ekkora fába vágni a fejszénket (mert így is épp elég nagy munka a felújítás), és a szobák faparkettáját is megsajnáltuk, mert még felújítható. Ha felszedjük, az életben nem lesz többé fapadlónk.
A leendő nappali metlakiját felszedtük, mert muszáj volt. Az a szürke, porló izé volt vastagon alatta, amit "misungnak" neveznek, azalatt pedig jó állapotú, szilárd beton. Nem egyenes, nagyrészt 4-5, néhol viszont 8-12 centivel kell feltölteni, hogy visszakapjuk a szobákhoz illeszkedő padlószintet. Padlófűtés kialakításához kevés (és azt hiszem, a pénzünk is), aljzatszigeteléshez szintén, feltörni nem akarjuk. Most annyiban gondolkodunk, hogy legalább thermobetonnal töltjük fel, hátha az is ér valamit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!