Miért éri meg egyes helyeken hőszivattyúval fűteni?
Hogyan lehetséges az, hogy 1-2 liter benzint elhasználva csurig megtöltjük az üres 60 literes benzintankot az autóban?
Mi sem egyszerűbb: elvezetünk a legközelebbi benzinkútig és megtankolunk. A hőszivattyú is pont így működik. A "benzinkút" a házon kívüli levegő (többnyire, van más típusú is). Attól hogy nekünk embereknek hideg, attól még rengeteg hő van benne télen is. Ráadásul full ingyen van ez a hő, csupán kell egy kicsit trükközni a klímagáz hőmérsékletével, nyomásával, halmazállapotával és máris szállítható lesz. Kinyeri a gép a hőt a külső levegőből, az hidegebb lesz, a szobád pedig melegebb.
1 egységnyi villanyos energiával optimális esetben 4-5 egység hőt szállítasz.
A hagyományos fűtőszállal ez csak 1:1.
SCOP érték, erre rá tudsz keresni.
A tudományos hátterét pedig "hőerőgépek" címszónál találod. Semmi varázslat nincs benne, bő 150 éves technika.
A hőszivattyú szerintem azoknak éri meg, akik most építkeznek és még az elején dönthetnek, hogy a gázcirkót építik ki vagy hőszivattyút telepítenek. De meglévő fűtési rendszer átalakítani már nem biztos hogy megéri.
Egyrészt a hőszivattyús fűtés akkor olcsó, ha ki van építve a H-tarifás mérő, ehhez sok helyen szabványosítani kell a mérőhelyet, ami önmagában egy vagyon. Ehhez jön még hozzá a gépészeti rész, ami soha nem volt olcsó, de a háborús gázpara óta egyenesen horror.
Egy fűtéskörszerűsítésnél egy kazáncsere engedélyekkel, szereléssel, mindennel együtt mondjuk 1-1,5 millió forint. Ha ugyanitt hőszivattyús rendszert akarsz telepíteni, akkor ennek a többszöröse. Jelenleg ez egyszerűen nem éri meg, mert egy koncezációs gázkazánnal a rezsicsökkentett gázmennyiséggel röhögve ki lehet fűteni egy kis vagy közepes méretű lakást, de akár egy kisebb, jól szigetelt házat is és a kazáncsere jóval olcsóbb, mint hőszivattyút felszerelni.
Persze nyilván ez változhat. Ha a kedvezményes mennyiség csökken vagy teljesen eltörlik, akkor nyilván más lesz a matek...
A bekerülési költség csak egy dolog, hiszen a rendszer várhatóan 20-25 évig ott lesz a házban. Sokkal inkább számít az üzemeltetési költség ilyen távon.
Tökéletes példa erre az infra panel: pár százezerből felszerelhető, a rezsije viszont durván sok. 20 év alatt 4-5x többe kerül az egész, mint egy hőszivattyú beruházás+üzemeltetés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!