Milyen fűtési megoldást érdemes kivitelezni a jövőre tekintve?
Fő fűtésként alkalmaznám egy újonnan vásárolt 160m2-es 2 szintes családi házhoz.
15-20 cm-es szigetelés fog felkerülni a közeljövőben. Tégla építésű az épület.
Jelenleg semmilyen fűtési lehetőség nincs kialakítva.
Annak is örülnék ha anyag költség és munka díj is megjelenne bár ez tudom, hogy kis millió dologtól függ (Elég volna egy xy millió forint feltüntetés, hogy láthassam a különbséget).
Valamint a várható karbantartási költség is érdekelne éves szinten és a fűtés várható összege egy évben. Ha esetleg valamit nem érthetően írtam vagy más szempontokat is figyelembe kell venni azt is kérlek tüntessétek fel. Köszönöm a segítséget!
Fűtőpanel - Lakossági felhasználásra nagyon rossz megoldás, s sok helyet is foglal.
Fűtő fólia - Ez ugyanaz a nagyon rossz megoldás, csak beépíted a szerkezetbe, így ha elromlik nem férsz hozzá és a villanyszerelő is fel fogja bontani a fél lakásodat. A szabályozhatóságával és tűzbiztonságával kapcsolatban is akadnak aggályok, főleg mert nagyon sok a gagyi kínai darab.
Klíma - Ez egy használható szükségmegoldás, de az a probléma vele, hogy a levegőt fűtőd és hűtőd felületek helyett. Van aki szerint épp ez a jó benne, de az biztos, hogy aki korábban felületfűtéses lakásban élt az nagy komfortbeli csökkenésnek élheti meg. 160 négyzetméteres családi házba nem hiszem, hogy jól passzolna vagy nyilván szintenként legalább egy készülékre lenne igény.
Hőszivattyú - Ez levegő-vizes kivitelben egy klíma, amivel már folyadékot melegítesz vagy hűtesz és azzal temperálod a lakást. Vagyis a klíma rossz tulajdonságait kiküszöbölted, cserébe jelenleg az egész világ hőszivattyút akar vásárolni és már túl vagyunk azon az árszinten aminél az ember biztosan kijelentheti, hogy ez a legjobb megtérülési számokat felmutató megoldás. Egy társasháznak vagy középületnek valószínűleg még most is megéri rá beruházni (akár geotermikus változatban), egy családi háznak már nem feltétlen. Persze az is megoldás lehet, hogy előkészíted az épületet hőszivattyúra és vársz pár évet amíg össze nem jön, addig pedig használsz egy szükségmegoldást.
Kondenzációs gázkazán - Ez a legkockázatosabb fűtési mód az összes közül, mert ki vagy téve egyrészt a gázár háborúnak, másrészt a gázszolgáltatás is akármilyen oligarcha vagy törvényhozó kezébe kerülhet, harmadrészt a zöld lobbi is eléggé üldözi. Viszont ha hosszú távon visszamegy a gázár normálisabb szintekre akkor papíron még mindig egy nagyon kedvező megoldás lehetne, már csak azért is, mert a sok horror sztori ellenére azért a mai gázkazánok már elég tartósak, tehát akár 20-25 évre is lehet vele számolni.
Vegyes tüzelésű kazán - Ezt füstelgázosító kazánnak fogom értelmezni. Ha szeretsz fát hordani és bonyolult gépészeti rendszereket kívánsz a kazánházba akkor nagyszerű, de ez inkább egy életmód és nem egy komfort gépészet, így nem nagyon lehet összehasonlítani a többivel. Nyilván kismillió anekdotát fogsz találni arról, hogy mennyivel olcsóbb fával fűteni mint bármi mással, de egyrészt a szakszerű energetikai számításokban ez a nagy előny nem nagyon szokott jelentkezni, másrészt óva intenék mindenkit attól, hogy tapasztalat nélkül vágjon bele. Ha laktál már vegyes tüzeléses házban és szeretted akkor hajrá, de akik fával tüzelnek azok többnyire kényszerből teszik, s nem azért, mert annyira jó dolog volna. A 21. századi életvitelbe, mikor nap közben senki nincs otthon szerintem nem illeszthető be. Simán lehet, hogy január közepén üzleti útra kell menned vagy sítúrára indultok a családdal és sehogy nem fogod tudni megoldani, hogy mikor hazaérsz jó meleg legyen a házban, mert nincs olyan tároló ami 1 hétig megtartja a meleget. Egy gázkazánnak vagy hőcserélőnek ma már simán rá tudsz csatlakozni távolról is a webes felületére vagy termoszátátjára és beindíthatod a fűtést a lakásban mikor a határra érsz - a fatüzelés ezzel szemben a kemény tökű emberek sportja akik nem hisznek az efféle okos megoldásokban. S egyébként a hőszivattyúhoz hasonlóan faelgázosító kazánt sem kapsz jelenleg.
Cserépkályha - Nagyon szép, rusztikus eleme a berendezésnek, de gondolom nem azért írtad bele, mert komolyan gondolod, hogy egy cserépkályha ki tud fűteni egy 160 négyzetméteres ingatlant, ugye? :D Persze nyilván csavargathatjuk a számokat, hogy egy kellően nagy vízteres cserépkályha egy passzívházat talán el tudna látni, de maradjunk annyiban, hogy ma már csak a kézműves építészeti szépsége miatt rakatnak cserépkályhát az emberek az otthonukba. Vagyis talán egy nagyon jó tulajdonsága van: ez a legjobb szükségfűtési rendszer: akkor is működik, ha elmegy az áram, a gáz, ledobják az atombombát, legfeljebb nem lesz mindenhol meleg a lakásban, de a kazán mellett fekve egy hálózsákban nem fogsz halálra fagyni. Szénmonoxid érzékelőt vedd kötelezőnek mellé.
Egyéb - Talán a villanykazánt említeném meg mint még létező és kereskedelmi forgalomban beszerezhető alternatívát, amit olcsó megvenni és beszereltetni is. Rossz a hatásfoka, de ha előre tudod, hogy pár év múlva amúgy is lecseréled akkor egy rövid időszak áthidalására elfogadható - amúgy főleg a kis 50-60 négyzetméteres épületekbe szokták ajánlani, nem annyira a nagy családiházakba, de kis energiaigény mellett oda is elmegy szódával.
A víz levegő hőszivattyú, már a 1 évvel ezelőtti árakon sem térült meg a várható élettartama alatt (15 év) egy gázkazánhoz képest. Idén még jó 30%-al feljebb ment az áruk.
Jelenleg a H tarifát tartják, és ha beleférsz a gáz keretbe, akkor nálad a gázkazán a jóválasztás. Ez pedig nagyon valószínű mivel új építésű. Alap szigeteléssel kb max 70 kw/m2a --> (70x160)/10,5=1067 m3 gáz 20 fokon (+1°C, az +6% gáz)+ melegvízre elmegy kb 3000 kwh-->285 m3. Összesen ~1350 m3 gáz évente.
De! Az energia árak szaguldanak felefelé. Ha nem kezd el csökkeni valószínűleg változtatni fognak az árakon. Gáz tavaj ilyenkor 26 euró/95m3, rezsicsökkentés csökkentésekor 180 euró volt, tegnapi záráskor a TTF 257,4 euro/95m3!!! Villany hasonlóan megugrott.
Amíg az energia árak nem stabilizálódnak még tippelni sem lehet mi a jó megoldás.
Gáz nélkül áram ára extrémebben megugrik, mivel nagyon sok a gázerőmű, és a felhasznált áram kb felét venni kell.
A napelem sötétbe és télen szinte csak porosodik a tetőn, így ezzel fixen nem lehet számolni.
Amit biztosan tudnék javasolni, hogy mindenképpen vizes rendszered legyen. Ezt akár mivel fűtheted, villanykazán, vegyes kazán, gáz, hőszivattyú. Lehetőleg minél több lehetőséged legyen.
Pl: a H tarifához mindenképpen kábeleztesd be a házat, ez jó lehet klímához és a hőszivattyúhoz is.
Az elektromos betáp a házba bírja el a villany kazánt is, és a lakásosztón legyen meg a helye.
Indirekt tárolót javaslom melegvízhez, mert azt fűtheted mindennel + napelemről is.
Ha gázkazánt választod akkor a hőszivattyúnak is csináltass egy kondenz lefolyót.
Sokan írják ezt a hőszivattyú + napelem kombót. Ami szinte tökéletes megoldás, csak az árával van a probléma!
Feltételezzük, hogy van egy mindenkinek padlófűtés + radiátoros rendszere:
Erre egy fűtő gázkazán beüzemelve kb 800000 Ft
Ha hőszivattyút akarunk, hogy mindig fűteni tudja a házat, akkor állandó teljesítményűt kell venni. Panasonic aquarea T-cap, Fujitsu waterstage HP, stb (2x akkora a kültérije, mint egy ugyan akkora teljesítményű hűszivattyúnak).
Ha van indirekt tároló alapból a házban akkor:
3,2 millió a gép és 3-500000 ft (400) között telepítik
Ha nincs indirekt tárolód:
4 milló + 3-500000 ft (400) a telepítése.
Erre jönne rá még a napelem, ami egy nem túl régi átlagos 85-95 m2-es ház méretétől függően 5-6 KWp elég lehet, ami 2,5-3 millió ft (2,8) között. ( ha villany bojlert használnál az kb +2kwp napelemet jelent, tehát ez többe kerül mint at indirekt tárolós gép)
Tehát a gázkazánhoz képesti felár, ha van indirekt táród:
3,2 + 0,4 + 2,8 - 0,8(gázkazán) = 5,6 millió!
Ha nincs indirekt tárolód:
4 + 0,4 + 2,8 - 0,8(gázkazán) = 6,4 millió!
Lehet olcsósítani a változó teljesítményű hőszivattyúkkal, de akkor január- februárban be kell kapcsolni a gázkazánt, vagy valami egyéb kiegészítő fűtést beszerezni.
Nekem erre sajnos nincs 6,4 millióm, mert egy tárolós gázkazánom van. Viszont van 3 kwp napelemem 5 kwp inverterrel, ennek a bővítése kb 700000 ft --> Tehát nekem ez a verzió 5,1 millióba lenne, de erre sincs pénzem!!!
#9!
Teljesen lényegtelen új építés vagy korszerűsítés, árban ugyan ott lesz!
Az meg, hogy egy gázkazán vagy hőszivattyú milyen rendszerre van rákötve, az egyedi igényeken múlik. Manapság a legjellemzőbb a mindenhol padlófűtés. Nekem radiátor + padló fűtésem van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!