Mi az a glettelés? Lehet-e gipsszel glettelni? Mi a különbség és/vagy a hasonlóság?
A glett egy fehér por, ami rendszerint 20-25 kilós zsákokban kapható, de van kisebb kiszerelésben is. Pl. ilyen:
Ezt egy műanyag vödörben össze kell keverni vízzel,(legjobb ovális műanyagvödröt használni, amiben a falfestékek vannak) amíg kb. tejföl sűrűségű és csomómentes nem lesz. Célszerű valami keverőgéppel, vagy fúrógépbe fogható keverőszárral csinálni, mert kézzel ítéletnapig kevergetheted.
A gletteléshez szükség lesz még egy glettvasra, és/vagy valami széles spaklira.
A spaklival kiveszel egy kis megkevert glettet a vödörből, ráteszed a glettvasra, és azzal próbálod elkenni a falon, egyenletes, vékony rétegben, úgy, hogy a mélyedéseket kitöltse. Gletteléssel, csak a mélyedéseket, gödröket, karcolásokat lehet eltüntetni, a kiálló dolgokat nem. Azokat célszerű, még a glettelés előtt egy spaklival lekaparni, legalább a nagyobbakat. A normál glettekkel elvileg 10mm vastagságban lehet glettelni, de ezt felejtsd el, inkább 0 és 1mm vastagság az, amit még egy rétegben elfogadhatóan meg lehet csinálni.
A glettel kb. 3/4 - 1 óráig lehet dolgozni, utánna már kezd megkötni, és nem lehet jól elkenni. Lehet egy teljes falfelületet telibe glettelni, vagy csak ott javítgatni, ahol hibákat látsz.
Ha sok durva hiba van, akkor egy rétegben nem nagyon szokott sikerülni elfogadhatóra glettelni a falat, vagy ha gyakorlatlan, fáradt, netalán ittas a mester.
Ez után meg kell várni, amíg a glettelés csiszolhatóra megszárad. Ez rendszerint másnapra következik be, és akkor közepes, vagy finom csiszolóvászonnal nagyon gyengéden át kell csiszolni a glettelt felületet. A csiszolás a gletteléssel ellentétben a felületből kiálló hibákat távolítja el. Ezt a két műveletet addig kell ismételni, amíg hibátlan felületet nem kapsz. Vagy úgy gondolod, hogy jóvanmánazúgy, mert a tököd tele van az egésszel. A befejezés mindig a csiszolás legyen. Aztán némi portalanítás után lelehet festeni a falat.
Glettelni rendszerint a festők szoktak, és nagy falfelületek simaságát szokták kijavítani vele.
A gipsz ránézésre ugyanolyan fehér por, mint a glett, csak vízzel összekeverés után nem egy óra alatt köt meg, hanem 3 perc alatt. Teljes vastagságában egyidőben átkeményedik, és nagyobb, akár több centis mélyedéseket is ki lehet tölteni vele.
A villanyszerelők ezt használják a szerelvénydobozok, csövek falhoz rögzítésére, vagy a vízvezetékszerelők szintén ezzel rögzítik a csöveket, falikorongokat, egyebeket. Éppen azt a tulajdonságát kihasználva, hogy nagyon gyorsan megszilárdul.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!