Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Panel lakásba megéri túlfeszül...

Panel lakásba megéri túlfeszültség védelmet beépíteni?

Figyelt kérdés

Adott egy régi panel lakás, aminek neki akarok állni rendbe rakni a kiselosztóját. A felszálló vezeték hamarosan ki lesz cserélve, gyakorlatilag végig mindenhol.

A kérdésem az, hogy ilyenkor szoktak-e túlfesz levezető modult beépíteni, vagy teljesen felesleges? Ha szoktak akkor milyen osztályokat?



2022. jan. 12. 12:10
 1/8 anonim ***** válasza:

Lakáselosztóba t1+t2 kombit. 50kA kisebbet nem ajánlott.

A védendő készülékek dugaljai alól se felejtsd ki a t3 osztályúakat.

2022. jan. 12. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Hogy neked van-e értelme, azt te tudod eldönteni a készülékeidet nézve. Ha csak az 1960-ban gyártott vasalód van, annak nem nagyon árt a túlfeszültség. Ha az összes értékes készüléked árának háromszorosát meghaladja a túlfeszültségvédelem bekerülési költsége, akkor sem érdemes, mert akkor három túlfeszültségnek kell bejönnie ahhoz, hogy egyáltalán csak egálban legyél anyagilag.

És ha a készülékeid olyan aljzatokból üzemelnek, amelyikben nincs védővezető ("rendesen" bekötve, tovavezetve), akkor meg a fele túlfeszültségre nem nyújt védelmet a levezető - csak amit kibír fázis és nulla között rövidrezárni.

2022. jan. 13. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

#1

Szóval akkor teljes T1+T2 és T3 kombó mint a családi házaknál.

#2

Mivel már minden háztartási berendezésem elég új, és bonyolult elektronikával rendelkezik pont ezért gondoltam rá.

Hiába tűnik drágának egy ilyen eszköz, sokkal olcsóbb mint szinte bármi amit tönkre tud tenni.

Szerencsére itt a meleg burkolatú helyekre is került már utólag egy plusz földelő vezeték. Szóval elméletben minden dugaljam földelt, ami annak is látszik. Ha tippelnem kell, akkor a felszálló vezeték cserével és a mérőhelyek szabványosításával a mostani földelő sínt is ellenőrzizni fogják.

2022. jan. 13. 12:46
 4/8 A kérdező kommentje:
A kérdésem főleg arra irányúlt, hogy a panel lakásoknál van-e valós kockázata a túlfeszültségnek. Tekintettel arra, hogy a bejövő vezetéket és ott mindent a mostani szabványok szerint felújítanak. (Nem ismerem, hogy ilyenkor mik vannak a szabványban)
2022. jan. 13. 12:48
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Ez értelmetlen definíció, hogy valós kockázat. Persze, hogy van kockázat. Csak éppen nem nagy. Valós alatt azt érted, hogy nem kicsi? Kicsi. Csak éppen azt, akinek tönkrement berendezése, azt nem vigasztalja, hogy kicsi volt a kockázat.
2022. jan. 13. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Értem, még úgyis csak később állnánk neki széttdurrantani a kiselosztót, de szerintem akkor bele fogom tervezni azt is.

Egy T1+2 igazából 1 fázisra annyira nem horror.

A T3-makat pedig szép sorban beépítgetem ahová csak kell.

2022. jan. 14. 12:54
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Panel ikszedik emeletén felesleges a T1, de a T1+T2 kombinált készülékeknél a T1 az úgyis csak alibi (általában kutyafüle áramot tud csak lekezelni a normális T1-hez képest, a negyedét). De ártani nem árt.
2022. jan. 14. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Felújítás során t1 szikraköz lesz beépítve az épület csatlakozási pontjánál.

Az OBO, DEHN, t1-t2 kombináltjai biztosan teljesítik a szabványban előirtakat (Uw max. 2,5kV)

Panelépületek nagyon jó alaptest földeléssel készültek (tartósan 10ohm alatti). Mindegyik rendelkezik norma szerinti villámvédelmi rendszerrel. Ami sokkal szigorúbb mit a most hatályos előírás.

Az épületek vasbeton szerkezete is be van kötve a földelési csomópontba. Így a villám indukciós hatásaitól is jól védettek (Faraday kalitka).

A túlfeszültséget nem csak közvetlen vagy közeli villámcsapás képes létrehozni. Leggyakrabban a hálózatok le és felkapcsolásakor, hálózaton lévő kapacitív és induktív elemek ki illetve bekapcsolasakor de a közeli fotovoltaikus erőművek is tudnak gondot okozni.

EU-s előírások miatt hamarosan cserélnek minden kis és középfeszültségű táptranszformatort, meddőkompenzátort. Lesz itt annyi hálózati fel lekapcsolás, egyébb anomália ami bőven meghozza az árát egy túlfesz. levezető rendszernek.

...és nem is véletlenül írja elő használatát az új szabvány.

2022. jan. 16. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!