Az ilyen túlfeszültségvédők akkor is megvédik a többi cuccot, ha valami zárlatos lesz?
Egy elég régi és nem túl megbízható számítógép tápot szeretnék rákötni(a gépem mellé) amivel csak ilyen kisebb hobbi elektronikákat táplálnék.
Ha esetleg zárlatos lenne vagy valami baja lenne nem szeretném ha megölné a gépem
De kéri a biztosító.
Plusz ebben legalább nem valami 5 wattos izzó van.
Akkor mit kéne használnom, hogy megvédjem a többi cuccot a táptól? Kismegszakítót?
És ehhez mi köze a biztosítónak? Ez nekem nagyon fura. Zárlattól mi baja lenne a gépednek? Bocs de annyira kusza ez a kérdés, hogy nem értem mit és mi ellen szeretnél védeni! Egyébként ezek a túlfesz. levezetős dugaljak kb. semmit nem érnek (kb. pénzkidobás) ha nincs kiépítve a megfelelő túlfeszültség védelem az egész épületben. Ez úgy van kitalálva, hogy van egy túlfeszültség védelmi rendszer amelyik elkezdődik az épületet ellátó transzformátornál és onnan szépen lépcsőzetesen ki van éptve mindenhol a megfelelő fokozat. Ha nincs ez végig megcsinálni ha bekövetkezik ténylegesen egy túlfeszültség esemény ez semmit az égvilágon nem fog érni! Nyilván ha családi házban laksz akkor megtudod építeni ezt a rendszeert végig, de ha társashaz/panel akkor feltehetően nincs kiépítve és nem is fogod tudni kiépíteni, esetleg a közös képviselőt lehet erre felbuzdítani, hogy épitse ki a társasház.
A kérdés másik fele, hogy a "barkácsolás" esetén ne menjen tönkre a másik számítógép? Mitől menne tönkre? Egy zárlat nem teheti tönkre a másik gépet ha a hálózat jó! Ha tönkre teszi a gépet ott más hiba is van.
Harmadrész ha biztosra akarsz menni, akkor a "kísérletezésedhez" épíesz egy külön áramkört külön fi relével és kismegszakítóval, így bármit csinálsz max. azon fogod leverni a védelmet. De ez esetben már figyelni kell, hogy mit és hogy kötsz össze a hobbi elektronikád és a számítógép között.
Negyedrészt: a számítógép táp nem alkalmas elektronikai kísérletezéshez. Egy idő után bele fogsz zavarodni, hogy azért nem működik a kapcsolásod mert a kapcsolás rossz, vagy a számítógép táp nem táplálja megfelelően. Inkább építs magadnak (ha már kísérletezel) elsőre egy "hagyományos" tápegységet és azzal kísérletezz.
A zárlat alapból nem okoz túlfeszültséget, túláramot okoz, amitől a kismegszakító leold. Előfordulhat túlfeszültség is hibás eszköztől, leginkább olyan eszközöknél, ahol jelentős mágneses tér van (transzformátor, villanymotor). Ilyenkor a megszakadó áram önindukcióval akkora feszültséget generál, ami többszöröse lehet az eredetileg rákapcsolt feszültségnek.
A kapcsoló üzemű (=szokásos) PC-táp nem durva ebből a szempontból, mert pici trafó van benne, kicsi a mágneses tér energiája - ezért megy nagyobb frekvencián, mert a kicsi energiát sokszor kell átadni, hogy érdemi energiát átvigyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!