Utcai kaputól a ház bejáratáig "L" alakban futó járda (22+14m) megvilágítására milyen megoldásokat javasolnátok, ha a járda -épülettel párhuzamosan futó szakasza- messze van a háztól és mindkét oldalán sűrű és magas dísznövények vannak?
A járda egyik -épülettől távolabbi- oldalán végig 6-10 m magas örökzöld sövény fut, ami fejmagasság felett bőven belóg a járda fölé.
A járda másik -épület felé eső- oldalán egymástól távol 2 db 6-10 magas lombos fa van, közöttük 3-4m magas lombhullató bokrok (szoliter növények) és 3-4 magas örökzöld sövény növényzet van.
Úgy gondolom, hogy:
- Az épület falára szerelt reflektorokkal részben a járdától való távolság (14m), részben a ház és a járda között lévő dísznövények miatt nem lehetne hatékonyan megvilágítani a járda épülettel párhuzamosan futó (22m-es szakaszát). A növények kitakarnák az épület felöl érkező fény jelentős részét. Csak télen -lombhullatás után- lenne jobb a helyzet.
- A járda épülettől távolabbi oldalán a magas örökzöld sövénybe illetve mellé max. 1 m magas kandelábereket lehetne tenni.
- A járda épület felé eső oldalára 2-3 db magasabb (2,5-3 m) kandelábert is fel lehetne állítani.
Nem egy ipari vagy közterület totális megvilágítása a cél, hanem, hogy a járda minden családtag (gyerekek, idősek) által is biztonsággal belátható és használható legyen. (Az utcai közvilágítás erősen hiányos, így a magas növények miatt az utcáról sem igazán szűrődik be fény az udvarra.)
Én földkábel fektetéssel és kültéri LED-es reflektorokkal gondolnám megoldani a járdák/udvar megvilágítását. Ezzel kapcsolatban újabb kérdések merülnek fel.
- Milyen teljesítményű reflektorok kellenének ide és hány db-ot milyen távolságban célszerű elhelyezni?
- Milyen magas kandelábereket készítsek nekik? (Ahol lehet oda tegyek 2,5-3 m magasakat, más helyekre meg olyan alacsonyakat, amik még elférnek és beállíthatók rajtuk a reflektorok úgy, hogy ne világítsanak a közlekedők szemébe?)
- Megoldás lehet, ha több kisebb teljesítményű reflektort sűrűbben helyezek el alacsonyan (térd magasságában), kifejezetten a járda vonalának megvilágítására?
Másik kérdés a világítás működtetése.
- A kapunál és a ház bejáratánál elhelyezett kültéri alterkapcsolókkal? Esetleg kiegészítve a rendszert egy időzítővel, hogy véletlenül se maradjon a világítás felkapcsolva? (Mint a lakótelepi lépcsőházaknál.)
- Vagy valamilyen rádiós távműködtetéssel?
A "L" alak sarkában elhelyeznék egy vevőt egységet, belekötve a reflektorok kábeleit; a kapunál és a ház bejáratánál pedig lenne egy-egy rádiós kapcsoló vagy térdmagasságban elhelyezett -kisállat biztos- mozgásérzékelők.
A kérdésem sok alkérdésből áll és jó hosszúra sikeredett a taglalása.
Ha valakinek volt türelme végigolvasni, és még a válaszával is segít a megoldás megtalálásában, akkor hálás köszönetem érte.
Egyedi napelemes lámpák biztosan nem lennének jók, mert annyi növényzet van az udvarban, hogy a járdának csak nagyon rövid szakaszát éri elégséges napsütés.
Olyat lehetne, ha napelemes rendszerben gondolkodnék, hogy lenne egy központi napelem, ami az épületen megfelelően elhelyezve napközben elégséges energiát gyűjtene össze ahhoz, hogy azzal a rendszerbe kötött lámpákat működtessük. De ehhez meg inverter, meg gondolom sok egyéb okosság is kellene, ami költségekben és többet jelentene és a kivitelezése szaktudásban is többet igényelne annál, mint ami a saját kivitelezésben történő megvalósításhoz a rendelkezésemre áll.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!