Utcai kaputól a ház bejáratáig "L" alakban futó járda (22+14m) megvilágítására milyen megoldásokat javasolnátok, ha a járda -épülettel párhuzamosan futó szakasza- messze van a háztól és mindkét oldalán sűrű és magas dísznövények vannak?
A járda egyik -épülettől távolabbi- oldalán végig 6-10 m magas örökzöld sövény fut, ami fejmagasság felett bőven belóg a járda fölé.
A járda másik -épület felé eső- oldalán egymástól távol 2 db 6-10 magas lombos fa van, közöttük 3-4m magas lombhullató bokrok (szoliter növények) és 3-4 magas örökzöld sövény növényzet van.
Úgy gondolom, hogy:
- Az épület falára szerelt reflektorokkal részben a járdától való távolság (14m), részben a ház és a járda között lévő dísznövények miatt nem lehetne hatékonyan megvilágítani a járda épülettel párhuzamosan futó (22m-es szakaszát). A növények kitakarnák az épület felöl érkező fény jelentős részét. Csak télen -lombhullatás után- lenne jobb a helyzet.
- A járda épülettől távolabbi oldalán a magas örökzöld sövénybe illetve mellé max. 1 m magas kandelábereket lehetne tenni.
- A járda épület felé eső oldalára 2-3 db magasabb (2,5-3 m) kandelábert is fel lehetne állítani.
Nem egy ipari vagy közterület totális megvilágítása a cél, hanem, hogy a járda minden családtag (gyerekek, idősek) által is biztonsággal belátható és használható legyen. (Az utcai közvilágítás erősen hiányos, így a magas növények miatt az utcáról sem igazán szűrődik be fény az udvarra.)
Én földkábel fektetéssel és kültéri LED-es reflektorokkal gondolnám megoldani a járdák/udvar megvilágítását. Ezzel kapcsolatban újabb kérdések merülnek fel.
- Milyen teljesítményű reflektorok kellenének ide és hány db-ot milyen távolságban célszerű elhelyezni?
- Milyen magas kandelábereket készítsek nekik? (Ahol lehet oda tegyek 2,5-3 m magasakat, más helyekre meg olyan alacsonyakat, amik még elférnek és beállíthatók rajtuk a reflektorok úgy, hogy ne világítsanak a közlekedők szemébe?)
- Megoldás lehet, ha több kisebb teljesítményű reflektort sűrűbben helyezek el alacsonyan (térd magasságában), kifejezetten a járda vonalának megvilágítására?
Másik kérdés a világítás működtetése.
- A kapunál és a ház bejáratánál elhelyezett kültéri alterkapcsolókkal? Esetleg kiegészítve a rendszert egy időzítővel, hogy véletlenül se maradjon a világítás felkapcsolva? (Mint a lakótelepi lépcsőházaknál.)
- Vagy valamilyen rádiós távműködtetéssel?
A "L" alak sarkában elhelyeznék egy vevőt egységet, belekötve a reflektorok kábeleit; a kapunál és a ház bejáratánál pedig lenne egy-egy rádiós kapcsoló vagy térdmagasságban elhelyezett -kisállat biztos- mozgásérzékelők.
A kérdésem sok alkérdésből áll és jó hosszúra sikeredett a taglalása.
Ha valakinek volt türelme végigolvasni, és még a válaszával is segít a megoldás megtalálásában, akkor hálás köszönetem érte.
Ma már az utcai világításban is egyre nagyobb teret nyernek a LED-es reflektorok. Igaz, ezeket 5-6 m magas kandeláberekre és épületekre szerelik, így kisebb problémát jelent, hogy a gyalogosok látóterébe kerülve vakíthatnak. (Az ember fia ritkán közlekedik folyamatosan égre meresztett tekintettel.)
Nem vagyok "beleszerelmesedve" a reflektorokba, de szerintem ezek alacsonyabb telepítési magasság esetén is pozicionálhatók úgy, hogy ne vakítsanak. A hatékonyságukat tekintve pedig -szerintem- messze felülmúlják a "sima kerti lámpa", lámpák által nyújtott megvilágítottságot. Rosszul megválasztott szerelési magasságban a kerti lámpák is zavaróak lehetnek és esetükben még csak utólagos állítgatási lehetőség sincs, ezzel szemben ez a lehetőség adott a reflektoroknál (döntés, elfordítás).
****************
Miért van az az érzésem, hogy ha a kérdésem taglalásában azt írtam volna, hogy kerti lámpákkal gondolom megoldani a feladatot, akkor többnyire olyan választ/válaszokat kaptam volna, hogy a kerti lámpák felejtősek, mert a reflektorokkal mind hatékonyság, mind energiatakarékosság szempontjából jobb rendszert lehet kiépíteni?
3. hozzászólótól kérdeznék.
"Nem kell oszlop, meg feszítés"
Mit értesz "feszítés" alatt?
A vezetékek melletti, azzal együtt futó feszítő vezetőre gondoltál?
A vezetékezést az oszlopokhoz is a talajban vinném és az oszlopok (kandeláberek) testén belül állnék fel velük a reflektorokhoz.
Esztétikai okok miatt sem lenne célszerű, és a sűrű, középmagas növényzet miatt sem lehetne biztonságosan működtetni a rendszert levegőben vezetett kábelekkel. Szeles a hely.
Én kb. derék magasságban elhelyezett kandelábereket tennék végig, hogy egységes legyen.
Valami hasonlót mint ezek:
csak az üveg búra helyett fémből csinálnék búrát, ami eltakarja a szem elől az izzót, hogy csak lefelé világítson. Földben leásott kpe csőben vinném a kábeleket hozzá. Nem kell szerintem nagy teljesítményű, max 5-6 w-os led izzók. Megcsinálnék kettőt, és sötétben ideiglenesen leszúrnám, és megnézném, hogy egymástól milyen távolságban világítják meg a járdát, így ki lehet tapasztalni, hogy mennyi is kell összesen. A kapcsolását pedig úgy oldanám meg, hogy mind a két végére tennék 1-1 mozgásérzékelőt, ami időrelés is, tehát ha nem érzékel mozgást, utána is 1-2 percig még zárja az áramkört.
Köszönöm a 6. választ is.
Elsőre a linkelt oldalra kattintva azt hittem, hogy ez valami tréfa.
"Méret: 10,5 cm"
Már majdnem azon kezdetem agyalni, hogy ez valami elírás lenne és valójában 105 cm-esek a kandeláberek, de akkor meg az áruk tűnt alacsonynak. A 2490,- Ft-os ár még 1 db 105 cm-es portékáért is jó ár lenne, függetlenül attól, hogy műanyag, nemhogy egy 4db-os szettért.
Aztán rájöttem, hogy ez egy makett szett. :)
Azért szemléletes volt! Köszönöm. :)
Köszönet a rendszerrel kapcsolatos javaslataidért is.
Köszönöm a 3. válasz írójának is az általa javasoltakat és instrukciókat.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!