Szobánként egy gázkonvektor vagy parapetes minikazán + radiátorok? Melyiknek mik az előnyei/hátrányai?
Kazán + radiátor gazdaságosabb lehet, hiszen a meleg vizet forgatod és nem külön kell befűtened a helyiségeket.
Plusz szerintem biztonságosabb is szénmonoxid-mérgezés szempontjából, ha külön helyiségbe tudod tenni a kazánt, nem oda, ahol alszol. Persze van CO érzékelő, de jobb biztosra menni.
- Biztonság szempontjából egyforma, mert mindkettő parapetes, el van zárva az égéstér a szoba levegőjétől.
- A készülékek beszerzése, és beszerelése a minikazánnak és a radiátoronak sokkal drágább.
- Ha a radiátor csöveit nem akarod látni a helyiségekben, akkor be kell vésni a falba. Ezt épeszű ember csak a lakás teljes felújításakor teszi meg, és jelentős költsége is van.
- Az üzemeltetése a minikazánnak olcsóbb, vagyis kevesebb gázt fogyaszt, mintha ugyanazt a lakást konvektorokkal fűtenéd.
- Komfortosabb melegérzetet biztosít, mint a konvektorok.
- Emeli a lakás értékét, mert látszik, hogy egy felújított fűtésű radiátoros lakásról van szó, a ház többi lakásában meg a régi konvektorok vannak.
- Egy törülközőszárítós radiátorral könnyedén meg lehet oldani a fürdőszoba fűtését, holott a régi konvektoros lakásoknál ez probléma szokott lenni.
Még néhány dolog.. A Mika kazánok az egyre szigorodó előírások kiskapuit kihasználva egy jelentős piaci rést töltenek be. A neves gyártóknak egyszerűen nincs ilyen kategóriájú készüléke, vagyis csak a magyar gyártmányú Mika családból választhatsz. Nos ezeknek a minősége sajnos nem közelíti meg egy komolyabb kazán minőségét. Amennyire tudom, a gyártó egyre nehezebben talál olyan válalkozó szervizeseket, akik hajlandóak garanciális szervizelést elvállalni. Tehát ha nincs a családban valami nagyon közeli rokon, aki kazánszerelő, és úgy általában ért az ilyesmihez, akkor nagyon valószínű, hogy néhány év múlva szopni fogsz vele.
Van ugyan váltószelepes, melegvíz előállítására is alkalmas változata, de azt el kell felejteni, olyan kicsi a kazán teljesítménye. A 6kW arra nem elég, hogy simán átfolyós rendszerűként biztosítsa a melegvizet, kell még mellé egy puffertartály is, amibe tárolod a melegvizet. Amíg a melegvizet melegíti, addig nem fűt.
Egy ideje van kondenzációs változata is a kazánnak. Nos a kis teljesítmény miatt ez megint egy fából vaskarika. Ennek ugyanis nagyon leegyszerűsítve az lenne a lényege, hogy ha kicsi a fűtési igény, akkor kisebb teljesítménnyel megy a kazán, és sokkal kevesebbet fogyaszt. De mivel a kazán teljesítménye eleve kicsi, ez nem, vagy csak nagyon ritkán fog bekövetkezni.
A teljesítménye akkor elegendő egy 40-50m2-es lakás befűtésére, ha elég jó hőszigetelése van a lakásnak. Ha a lakás az átlagostól hidegebb, pl. földszinti, sok fűtetlen homlokzati fala van, pince van alatta, rosszak a nyílászárók, akkor a kazán a teljesítménye csúcsán fog üzemelni, és a meghibásodás veszélye is sokkal nagyobb.
Köszönöm az utolsó választ, nagyon hasznos.
A MIKA6 mennyire zajos?
A lakás (61m2) hővesztesége nagyon kicsi, kb 55 w/K. Tehát, ha 30°C a külső és a belső hőmérséklet közötti különbség, akkor 1 650 Watt a becsült fűtésigénye.
A Mika kazánban van egy kis ventilátor, ami kívülről a friss levegőt húzza be az égéshez. Ennek a hangját hallani lehet. Ez a kazán is ki-be kapcsolgat, mint a konvektor, és amikor melegszik, és lehűl elkerülhetetlen hogy pattogó hangokat adjon. A konvektortól azonban halkabban, mert sokkal kisebb az egész.
Javasolt a konyhába tenni, nappal szerintem elviselhető a hangja, de éjszaka a hálószobában már lehet, hogy zavaró lenne.
A mostani konvektorokat nem nagyon ismerem, de úgy tudom, már abból is lehet kicsit okosabb, akár távvezérelhető változatot kapni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!