Miért magasabb egy központosított fűtéses lakás komfortfokozata, mint egy egyedi fűtéssel rendelkezőé?
Az emberek különböző hőmérsékleten érzik jól magukat, így előnyösebb, ha szobánként egyedileg szabályozható egy fűtés.
Ezen kívül sokkal több helyet foglal, ha van a lakásban valahol (pl.: fürdőszoba) egy kondenzációs kazán, ahonnan a hőt mindenféle helyrabló csövekkel kell radiátorokig vezetni.
"Miért magasabb egy központosított fűtéses lakás komfortfokozata, mint egy egyedi fűtéssel rendelkezőé?"
Általában kazán (és a konvektor, a legtöbb elektromos fűtőtest stb.) teljesítménye nem szabályozható, hanem binárisan működik: vagy megy, vagy nem. Ha felszerelsz egy 3000 wattos elektromos fűtőtestet (lehetne ez bármilyen más, egyedi fűtőtest) az nem úgy működik, hogy ha 22 fokra állítod, akkor mondjuk 1200 wattal folyamatosan fűt. Hanem 3 percig fűt 3000 wattal, utána 5 percre kikapcsol. Így a szobában kb. meglesz a 22 fokos átlag hőmérséklet. Viszont a fűtőtest közelében tartózkodó ember számára nem komfortos ez a folyamatos ingadozás (persze van, akinek nem lépi át az ingerküszöbét, meg sem érzi). Namost a központi fűtés kazánja is ugyanígy működik, DE mivel az a fűtési rendszer "nagy", az egyedi fűtőtestekhez képest óriási a hőtároló kapacitása, így jóval kevésbé érezhető ez az ingadozás.
"így előnyösebb, ha szobánként egyedileg szabályozható egy fűtés."
A központi fűtés is szobánként szabályozható, leszámítva a (már ~50 éve nem használt, és akkor is gagyinak számító) soros kötésű rendszereket.
"ahonnan a hőt mindenféle helyrabló csövekkel kell radiátorokig vezetni."
Az egyedi fűtőtestekig is oda kell vezetni valamit, azok sem a semmiből működnek. Vagy gázt (lásd konvektor), ami semmivel sem egyszerűbb mint a központi fűtés csövezése, sőt. Vagy villanyt, ami ugyan egyszerűbb, de a sima villamos fűtőtestek üzemeltetési költsége ~3-szorosa a gázos központi fűtéshez képest.
"Ezen kívül sokkal több helyet foglal, ha van a lakásban valahol (pl.: fürdőszoba) egy kondenzációs kazán"
Ez igaz, de egy hagyományos konvektor mondjuk háromszor akkora helyet foglal, mint egy lapradiátor. Tehát amit nyersz a vámon, elköltöd a réven.
Köszönöm a 3-adik választ.
Alapvetően elektromos radiátorok + klíma és kondenzációs kazán között gondolkodom. Az elektromos radiátorok kevés helyet foglalnak.
"de a sima villamos fűtőtestek üzemeltetési költsége ~3-szorosa a gázos központi fűtéshez képest."
Viszont kb. 2.5 millióval többe kerül egy kondenzációs kazán alapú radiátoros fűtés kiépítése egy 50-60 négyzetméter közötti lakásban, mint az elektromos fűtésé. Kb. 90 ezer körül van az éves fűtési költség cserépkályhával, ami 60% hatásfokú. Ha 100%-os hatásfokú lenne egy kondenzációs kazán, és 4-szeres szorzó van az áram és a földgáz ára között, akkor köndenzációssal kerülne 56 ezerbe a fűtés, villannyal 225 ezerbe, szóval 14 év a megtérülés.
Ha központi a fűtés, akkor összkomfortos a lakás.
Ha szobánként egyedi a fűtés, akkor csak komfortos.
"Viszont kb. 2.5 millióval többe kerül egy kondenzációs kazán alapú radiátoros fűtés kiépítése egy 50-60 négyzetméter közötti lakásban"
Ez elég túlzónak hangzik, nálunk a nettó 170 négyzetméteres családi házban hasonló nagyságrendű a különbség. Nem egy harmadekkora lakásban.
Egyébként a villamos fűtéshez nem csak a fűtőtestek, és a bekötés/beszerelés díját számold hozzá, hanem egy jó vaskos hálózati bővítést is. Ez nálunk (igaz ez családi ház) közel 1 millió forint volt tokkal-vonóval (3x16-ról 3x32 amperra bővítettünk, a fűtéstől függetlenül)
"2-szeres szorzó van az áram és a földgáz ára között nem 4"
2.8-3.3 Ft/Mj körül van a földgáz ára. Az áramé pedig 35-37 Ft/kWh. Tehát valóban nem négyszeres, de több, mint 3-szoros.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!