Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » 1. Kábelt hogyan érdemes...

1. Kábelt hogyan érdemes elvezetni hungarocell szigetelésben? 2. Több áramkör kötése egy dobozban milyen gondot okoz? Részletek lent?

Figyelt kérdés

1. A pincén plafonján 6 cm-es hungarocell szigetelés van hálózva, ragasztózva (glettelve még nincs) Szeretném megcsinálni a világítást, és a plafonra szerelt lámpákhoz vezetni az áramot. Hogyan lenne érdemes süllyesztve odavezetni?

a) a kötődoboztól a lámpáig végig vágom a hungarocell és egy MMCu (MMfal) kábelt nyomok a résben, majd visszajavítom a vágást.

b) hornyot vágok bele és MT kábellel teszek be

c) horony, gégecső és MKH kábel.


A legegyszerűbb az első lenne, az így biztonságos?


2) A pincében kialakítandó műhelyhez kellene vezetnem két külön áramkört, külön kismegszakítókkal, külön fázison, egyet a világításnak, egyet a konnektoroknak. A fal és födémszerkezet miatt viszonylag nehéz lenne új csövezést betenni, viszont a pinceszinten lévő lakáselosztóhoz közel van a falban egy használaton kívüli 5x2,5 MT kábel, aminek a másik vége a műhelynél van. Arra gondoltam, hogy ezen mehetne addig a 2 fázis, így viszont a nulla és a védőföld egy darabon közös lenne. Az 5. éren egy kapcsolt fázis menne egy lámpához a műhely előtti részhez. (A kapcsoló máshol van és más lámpákat is kapcsol)

Milyen gond lehet abból, hogy ha az 5 eres kábel végén egy dobozban tudom csak kötni a 2 fázist és a kapcsolt fázist (ez ugyanazon az áramkörön lesz mint a műhely világítása). A kötéshez wagot használnék. (ha kell a sodrott kábelt érvéghüvelyezem)


Illetve az 5 eres Mt kábel helyére belefér vajon 3 db 2,5 mm2-es és 4 db 1,5 mm2-es tömör (MCU) vagy sodrott (MKH) vezeték? Ha igen, akkor mehetne a két áramkörnek külön nulla és védőföld.



2021. aug. 28. 18:16
 1/9 anonim ***** válasza:

1. a és b jók. Kötések nikeceltől elzárva legyenek. Megfelelő vezetékméret és kismegszakító!

2. Tisztázzuk! A 2 fázis azonos vagy különböző? Ha csak 230V-od van, akkor azonos, csak 2 áramkör lesz. Akkor mindkét körhöz külön nulla, a föld egy. Ez így 5 ér+ a kapcsolt szál és hozzá a nulla! Nullát földet közösíteni így tilos és életveszélyes lesz. 1dobozba köthetsz több áramkört is. Látszik, hogy fogalmad sincsen a dolgokról, csináltasd inkább szakemberrel. Ha viszont elcseszed a szerelést, tudtodon kívül életveszélyes lesz, amiért te felelsz!

2021. aug. 28. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Szövegértés megy?: "külön fázison" 3 fázisom van. Ebből most 2 játszik.

A nulla meg védőföld közösítést miből sikerült kiolvasni?

Szabvány is engedi több áramkör kötését egy dobozban? És nekem nincs fogalmam a dologról?

2021. aug. 28. 20:52
 3/9 anonim ***** válasza:

Szöveg értés megy. Egy szakember másra gondol mint egy kevésbé hozzáértő, és lehet nem jól használt kifejezés is. Tehát kérdeztem.

"Arra gondoltam, hogy ezen mehetne addig a 2 fázis, így viszont a nulla és a védőföld egy darabon közös lenne. Közös lenne??? Nálad mit jelent a közös? Két különálló függetlent?

Miért ne engedne egy dobozba több áramkört?

Ha tudnád a válaszaidat nem itt kérdeznéd.

2021. aug. 28. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Nyilván a 2 áramkörnek lenne közös nullája és közös védőföldje. Nem a nulla és védőföld lenne a közös. Több bejegyzés van arról a neten, hogy a szabvány nem engedi több áramkör kötését egy dobozban. Ha kell linkekelek. Ezért kérdeztem.
2021. aug. 28. 21:54
 5/9 anonim ***** válasza:
Dobj pár linket
2021. aug. 28. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

[link]

"Lehet egy csőben több áramköri vezeték is, előírás arra vonatkozik, hogy leágazódobozonként csak egy áramkörről készíthető leágazás (a többi vezeték megszakítás nélkül elmehet hátul)."

[link]

"Tudok olyat aki szerint, mehet több áramkör is egy csőben, de a kötődobozban csak egy áramköri kötés lehet."

2021. aug. 28. 23:03
 7/9 anonim ***** válasza:

Mivel szabványt nem idéznek sehol sem, így kérdéses. Viszont hibakeresés és tévesztési lehetőség szempontjából jobb.

Védővezetékből elég 1, de a fázis méretével legyen azonos.

2021. aug. 29. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Nullából is "elég" egy a fáziseltolás miatt. De akkor ezek szerint több áramkör közös dobozban való kötése nem okoz problémát? Leszámítva a tévedés és hibakeresés esetét.
2021. aug. 29. 20:56
 9/9 anonim ***** válasza:

Ma nincs ilyen érvényes szabvány, amelyik ezt tiltaná. De régen a magyar szabvány ilyen volt, több áramkörnek közös doboza csak akkor lehetett, ha nem volt egyik áramkörön se leágazás, és csak egyen volt toldás. Meg panelre volt engedmény. Én mondjuk tervezni akkor is úgy terveztem, hogy egy rendszeren lehet elágazó kötés. Aztán, ha utólagos igény merült fel... Akkor esetleg bekerült még egy adag kötőelem.

Na de kiskábelnél régen is inkább elkövettek némi szabadosságot , mintsemhogy eggyel több kábelt vezessenek párhuzamosan.

2021. aug. 29. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!