Családi ház hálózata elviekben 1 fázison max hány amperig bővíthető?
Még nem lakunk a házban. Jelenleg 1x32A van, de tartunk tőle, hogy kevés lesz, mivel kerámia főzőlap lesz, sütő, mosogatógép, mosógép, esetleg szárító. Nyilván nem egyszerre menne mindez, na de egy hétvégi tevékenykedés alkalmával azért előfordulhat, hogy egyszerre 3 főzőlapon rotyog az ebéd, megy a sütő, párhuzamosan a mosás, stb... leadtuk az igényt az ELMŰ-höz a bővítésre, de 1 hónapja se kép, se hang. Villanyszerelő 3x32A-t javasolt, de egy vagyon lenne, plusz mondták, hogy vésni kéne... frissen szigeteltettünk, belül friss vakolat, új csempék, nem törnénk ezeket fel. Kérdés, hogy 1 fázis max meddig bővíthető? Neten érdemi infót nem találtunk, ELMŰ elérhetetlen.
2006-os építésű a ház, 1,5-es vezetékek vannak.
3x20A is elég. Az 3x4600watt. Egy tűzhely 6-7kw ( ha minden fullon megy egyszerre),sütő 2-3kw. Egyszerre bőven elmegy ami kelleni fog.
Az, hogy a vezetéket tűzhelyhez elvinni, vagy egyéb, az előfordulhat.
3x32A az igen, 22kw ! Keress másik szerelőt.
A házat el kell osztani 3 fázisra, ez átvezetékezést von maga után. A tűzhelyhez 4-6mm2 5 ér kell, ezt el kell juttatni. Egy fázis esetén még vastagabb, ami még nehezebben vihető el.
Erre korábban kellett volna gondolni. Mindebbe igazuk volt.
Az igénylés elbírálásnak van határideje. Addig ez van.
Köszönöm szépen!
Az a villanyszerelő, aki a 3x32A-t mondta, megnyugtatott, hogy nem kell majd vésni. Pont az említett munkálatok miatt többször is visszakérdeztem. Aztán most egy másik mondta, hogy dehogynem kell...
Épp ezért a cél az lenne, hogy akkor maradjon az 1 fázis, és az legyen bővítve, ha lehetséges. Lehet pl. 1x40A a meglévő belső vezetékekkel?
Egészen különleges lenne, ha egy fázison kapnál 40 A-t. De lehet, hogy a csatlakozó nem is elég jó hozzá. Így jártál. Legalább az 1,5-es vezetékeket nem kell kicserélni, ezen bővítés miatt, meg az sem számít, mikori a ház. Ha ekkora horderejű döntésről van szó, akkor már a vírus miatti megnövekedett ügyintézési határidőt csak ki lehet várni...
"3x20A is elég." Az pont ugyanannyi véséssel meg egyébbel járna, mint a 3x32, legfeljebb az ELMŰ-nek fizetendő hálózatfejlesztés kevesebb.
"A házat el kell osztani 3 fázisra, ez átvezetékezést von maga után."
Leginkább, ha normális villanyszerelés van, akkor semmi ilyesmi nem kötelező, legfeljebb előnyös, elosztótábla csere kell, meg a nagyfogyasztóknak külön áramkör.
Én úgy tudom, a villanyos sütők, tűzhelek általában 3 fázisúak, de biztos hogy van kivétel. Az hogy vésni kell-e a korábbi vezetékek konkrét beépítésétől függ, így látatlanban erre nem lehet mit mondani, de valószínűbb hogy vésni kell.
Vésni valószínűleg akkor is kell, ha csak egy fázis marad, mert a nagyobb áramerősséghez vastagabb vezetékek kellenek (vagy elosztótábla után több körre osztani a hálózatot, de ez is a már meglévő kialakítás függvénye).
Egyébként szerintem érdemesebb most kisizetni a 3x32 ampert, mert lehet hogy most soknak tűnik az a plusz pénz amibe kerül, de ha utólag derül ki hogy mégis kéne, akkor sokszorosa lesz megint az egészet megcsinálni.
A sütőnek konnektorosan kialakítottak anno egy 16A-es kiállást, a főzőlapnak pedig közvetlen rácsatlakozási lehetőséggel 2x16A-t. Ezekre tudnak majd kapcsolódni.
"Egészen különleges lenne, ha egy fázison kapnál 40 A-t." Ez azt jelenti, hogy ez nem lehetséges?
1f 32A a plafon.
Főzőlap önmagában 25A, nem sok mindenre elég a maradék 7A. Lehet vele élni, de 2 háztartási nagygépnél többet nem bír a hálózat.
Szerencsésebb lenne 3x16 vagy 3x20A,de ehhez újabb vezetékeket kell behúzni a villanyóráig és bővíteni kell az elosztó dobozt. A villanyóra szekrény is csere általában, a 3f-nak nagyobb doboz kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!