Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » 230V-os moduláris csengőt,...

230V-os moduláris csengőt, hogy kell bekötni?

Figyelt kérdés

Miután megvettem, egy ismerős mondta, hogy nem 230V-osat kellett volna vennem, mert ha valaki kintről (társasház) hozzáfér, megrázhatja. Mivel már megvettem, azt mondta, akkor a csengőbe kössem a fázist és a kapcsolóhoz vigyem a nullát és onnan tovább a csengőbe.


Én gondolom rosszul, hogy ha a fázist bekötöm a csengőbe, akkor az áram simán keresztül megy rajta és a nulla vezetéken tovább jut a kapcsoló egyik részéhez? Azaz mindegy mit viszek a kapcsolóhoz. Vagy teljesen rosszul gondolom?


Nem tudom, mennyire kell tartanom a véletlen áramütéstől, ahhoz azért meg kéne rongálnia valakinek a kapcsolót és Fi-relé is lesz a lakásban.



2021. ápr. 12. 07:11
A kérdező szavazást indított:
Fázist kell bekötni a kapcsolóba.
Nullát kell bekötni a kapcsolóba.
Mindegy, hogy fázist vagy nullát kötök be a kapcsolóba.
3 szavazat
 1/7 anonim ***** válasza:

Már miért rázná meg? Ha leszedi a kapcsolót és úgy rázza meg az nem a te problémád. A takarítónő porszívójának konnektora is ugyan úgy meg tud ennyi erővel rázni.

Fázist szakítsd a kapcsolóval.

2021. ápr. 12. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Nem árt tudni a viszonyokat. A kinti gomb milyen helyen van, milyen a védettsége? Mire tervezték a rendszert? Egy társasházban sokszor ez központi törpefeszültségű rendszer.

Ha egy eredeti rendszert átmódosítasz önkényesen, az abból származó gondok a te felelősséged. Ezért kell szakember, és látni az egész rendszert.

Kérdésedre felelőtlenség így választ adni.

2021. ápr. 12. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 klimaesvillany pont hu ***** válasza:
100%
Nem gondolod rosszul. A csengő működéséhez zárt áramkör szükséges, azaz a kapcsolónál ott lesz a 230V AC függetlenül attól, hogy a nullára vagy a fázisra teszed a kapcsolót (a csengőn keresztül lesz ott).
2021. ápr. 12. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

#2

Lépcsőházon belül van a kapcsoló, a közelben nincs kapu, ablak, így víz nem érheti természetes úton.


Schneider ASFORA Egypólusú nyomó, csengőjel, rugós bekötés, fehér

[link]


Alapban kis feszültség ment ki. A lakásban teljesen ki lettek cserélve a vezetékek (kint is, mert teljesítmény bővítés is történt). Benti elosztó doboztól megy ki kettő 1,5-es réz vezeték a kapcsolóhoz. Kéket vittem ki, miután ezt hallottam, amit a kérdésben írtam. De még csak most fogom összekötni, ezért kérdeztem.

2021. ápr. 12. 11:09
 5/7 A kérdező kommentje:

Az kimaradt az előzőből, hogy köszönöm az eddigi válaszokat.


#3

Akkor jól sejtettem, hogy így is, úgy is lesz a kapcsolónál áram.

2021. ápr. 12. 11:12
 6/7 anonim ***** válasza:
Ha a fázist kapcsolod, akkor a kapcsolón, annak nyitott és zárt helyzetében is megjelenik a fázis. Ha a nullát kapcsolod, akkor a kapcsoló nyitott helyzetében a csengőn keresztül a kapcsoló másik érintkezőjén megjelenik a fázis. Helyesebb a fázist kapcsolni, mint a világításnál is, mert ilyenkor a csengőn, kikapcsolt helyzetben a nulla van rajta folyamatosan és nem a fázis. Kapcsolónak kültérre megfelelőt kell választani. Arra nyilván nem lehet tervezni, hogy valaki akarattal leveri a kapcsoló burkolatát és belenyúlkál.
2021. ápr. 12. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Végül a fázist kötöttem be, így, hogy úgyis jut fázis a kapcsolóhoz, ha nulla van megszakítva vele. Valamint, az utolsó hozzászólás miatt is, hogy így nincs a csengő folyamatosan áram alatt.
2021. máj. 19. 20:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!