A DÉMÁSZ hálózatán mikor kötelező a FI relé használata? A lakásban 32A van Fi relé nélkül. Most lesz átvezetékezés kell feltennem Fi relét?
Egy szolgáltatót sem érdekel hogy van ,vagy nincs . A szolgáltatót csak az ő által felrakott mérő óra utáni kismegszakitó érdekli.
A többi már a te biztonságodat szolgálja.Nálunk sem volt addig,amig nem váltottunk elektromos bojlerre. Ekkor tetettünk,mert néha úgy éreztük "csipked " a víz.
Igazából csak egyes bizgentőkhöz kötelező (még ha az egyes az gyakorlatilag több is, mint a más), de ritka az a villanyász, aki szétválasztja az elosztótáblán ezeket. És annak meg nagyon igaza van, aki azt írja, hogy ez egy alapvető dolog manapság a családtagok védelme érdekében.
Már látom, hogy valaki komolyan megkérdi, de mi van, ha valaki egyedül lakik. :D
A szolgáltató meg kedve szerint vagy megnézi, van-e egy, vagy nem. Ez meg ilyen. Ahány illetékes, annyiféle szellemi berendezkedés. Odáig nyilván nem jut el, hogy a spájzban a világításon van-e. de mivel előírás, ha jól rémlik, említik a regisztrált szerelők könyvében a csekkolandók között is, hát vagy megnézi, vagy nem. Mármint, hogy lát-e egyet.
...elnéztem, új bekapcsolásra kihegyezve írtam. Belső átvezetékezésnél egyszerűen csak szabványosan kell szerelni, a kutya nem keres megemiatt, és addig ebből semmi problémád nem lesz, míg meg nem halsz, mert akkor firtatják, hogy miért nem lett szerelve. Bár van az a lehetőség is, hogy eladásnál kell felülvizsgálat, akkor úgyse kapsz megfelelő minősítést FI-relé hiányában.
És még mindig érvényes az, hogy egy tízes értékű készülék, melynek létén életek függhetnek, miért kérdés. Egy tízes az hány sör meg kóla meg cigi?
A FI-relé (áramvédő kapcsoló, életvédelmi relé, érintésvédelmi relé) egy az áramütés elleni védelem hatásosságának növelése érdekében alkalmazott lekapcsolószerv. Nem önálló érintésvédelmi megoldás. Közismert nevét a német „Fehlerstromschutzschalter” (F) és az áram egyezményes jeléből (I) kapta, azaz FI-relé.
FI-relé
4 pólusú FI-relé, áramvédő-kapcsoló
Mire jó ez az én otthonomban? Laikusoknak is érthető megfogalmazás következik. Vegyük a mosógépünket példaként. Ha minden rendben van, a mosógépünk felé áram kezd el folyni az egyik vezetéken, ahol elvégzi a szükséges munkát (azaz pörgeti a mosógép dobot), majd visszafolyik a másik vezetéken. Tehát, ugyan annyi áram folyik a mosógép felé, mint onnan vissza. De mi történik, ha valami meghibásodik a mosógépben és az afelé folyó áram nem csak a mosógép motorjának a hajtására lesz felhasználva, hanem zárlat esetén a föld felé folyik el, vagy rosszabb esetben a kezemen keresztül akar folyni, ha megérintem a gép fém részeit? Ekkor lép közbe az életünk védelme érdekében a FI-relé! Ez az eszköz nagy pontossággal (ált. 30 mA) méri az el- és visszafolyó (fázisvezető, nullavezető) áram erősségét. Amennyiben ezek az áramok nem egyformák, azaz hibaáram keletkezik, a FI-relé lekapcsol.
A FI-relé beépítése minden új építésű lakásban és a felújítások alkalmával is kötelező!
A FI-relék legfontosabb jellemzői:
névleges feszültség (230/400V)
pólusszám (2, 4)
névleges áram (16A, 20A, 25A, 40A, 63A, stb.)
névleges kioldó hibaáram (10 mA, 30 mA, 100 mA, 300 mA)
névleges megszakítóképesség (4,5 kA, 6 kA, 10 kA)
védelem típusa (A, AC, B, időszelektív, stb.) Tehát újra:az újravezetékelés felűjítás. Más kérdés hogy oldod meg,"okosban",vagy hivatalosan szakembeerrel. Az is igaz a szolgáltató nem nyomozó hatóság
2
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!